Lekarz w maseczce siedzi z pacjentem w gabinecie
fot. Adobe Stock

Miałaś już koronawirusa? 7 objawów, które mogą na to wskazywać!

Chociaż koronawirus to nadal ewenement w świecie medycyny, który łatwo pomylić z objawami innych chorób – lekarze zgromadzili 7 objawów, które mogą wskazywać na przebycie COVID-19.
Aleksandra Zaborowska
Lekarz w maseczce siedzi z pacjentem w gabinecie
fot. Adobe Stock
Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg – część osób przechodzi chorobę bezobjawowo, a część wymaga hospitalizacji. U znaczącej większości zakażonych osób rozwijają się jednak objawy o łagodnym lub średnim przebiegu, podobnym do grypy. Jest jednak grupa objawów, które mogą wskazywać na to, że przeszłaś COVID-19. 

7 najczęstszych objawów koronawirusa:

1. Duszność

To jeden z głównych i najbardziej charakterystycznych objawów choroby. Koronawirus powoduje zapalenie płuc i uszkodzenia, które utrudniają oddychanie. Objawy te mogą się utrzymywać nawet do kilku miesięcy po przebyciu COVID-19.

2. Chroniczne zmęczenie

Lekarze zwracają uwagę na to, że coraz więcej pacjentów po przebyciu choroby nadal odczuwa osłabienie, zmęczenie, ospałość, obniżenie koncentracji i kondycji fizycznej

3. Ból w klatce piersiowej

Częste, przewlekłe lub utrzymujące się bóle w klatce piersiowej, które łudząco przypominają atak serca, również zostały zgłoszone jako częsty objaw u chorych na COVID.

4. Suchy kaszel

Suchy kaszel, który uniemożliwia wykrztuszenie flegmy to równie częsty objaw zakażenia koronawirusem. Podobnie jak odczuwanie zmęczenia lub duszności – może trwać nawet do kilku tygodni po powrocie do zdrowia.

5. Objawy neurologiczne

Ponad połowa pacjentów chorych na COVID-19 zgłasza występujące objawy neurologiczne – nawet do 3 miesięcy po uzyskanej diagnozie! Objawy te obejmują m.in. dezorientację, zmęczenie, trudności z koncentracją, zmiany osobowości, bóle głowy oraz bezsenność. 

6. Utrata węchu lub smaku

Aż 64 proc. chorujących na COVID-19 osób zgłasza utratę węchu lub smaku. Objaw ten może utrzymywać się tygodniami, ale przeważnie ustępuje po około 8 dniach.

7. Zmiany skórne

U ponad 20 proc. zakażonych zauważono zmiany skórne w postaci wysypki, pokrzywki lub wyprysków podobnych do ospy wietrznej.

Źródło: gs24.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy