Materiał Partnera
Dzielnica Smaku Dzielnica Dotyku Dzielnica Zapachu Dzielnica Wzroku Dzielnica Słuchu Dzielnica Niespodzianek Dzielnica Spotkań Miasteczko Zmysłów
Maluch w świecie online: zasady korzystania z ekranu
Współczesne dzieci wychowują się w świecie, w którym elektronika i urządzenia podłączone do sieci są czymś absolutnie naturalnym. Umieją się w nim poruszać – tam znajdują bajki, gry, kolorowanki i uczą się obcojęzycznych słówek. Bo ekran nie jest zły! Pod warunkiem, że nauczymy dziecko dobrze z niego korzystać. Jak to zrobić?
Z badań wynika, że w Polsce średni wiek inicjacji używania urządzeń mobilnych to 2 lata i 2 miesiące. Korzysta z nich w sumie ponad połowa dzieci w wieku od 0 do 6 lat, przy czym im są  starsze, tym więcej z nich częściej sięga po smartfon, tablet, smartwatch czy laptop*. To naturalne, jednak wprowadzając dziecko w świat wirtualny, bądźmy jego mądrym przewodnikiem. Jak długo dziecko może spędzać czas przed ekranem? Jakie aplikacje mobilne będą dla niego odpowiednie? Na co zwrócić uwagę pozwalając maluchowi na eksplorację świata online?

Zasady korzystania z ekranu

Zgodnie z rekomendacjami Amerykańskiej Akademii Pediatrii dzieci w wieku do 18. miesiąca życia nie powinny mieć kontaktu z ekranami telewizyjnymi, komputerowymi czy mobilnymi*. Wielu specjalistów podkreśla jednak, że granica ta to drugi rok życia malucha. Później powoli w życiu każdego brzdąca pojawia się ekran. Jak mądrze go wprowadzić?
1. Czas korzystania
To podstawowa zasada. Wprowadzając ekran należy pamiętać, by ustalić jednorazowy czas korzystania z sieci – zwykle nie powinien być dłuższy niż 15-20 minut.
2. Częstotliwość użycia
Warto, by dzieci nie korzystały z urządzeń codziennie. Warto wyznaczyć dni oraz momenty w ciągu dnia, w których to możliwe. Istotne jest to, by nie sięgać po nie w trakcie posiłków, tuż po przebudzeniu, na godzinę przed snem, a w nocy wyłączyć smartfona, tablet i laptopa.
3. Neutralne podejście
Korzystanie z urządzeń mobilnych nie powinno wiązać się z karą lub nagrodą. To po prostu element rzeczywistości! Jeśli w domu mamy straszaka, który buduje relacje w sieci, miejmy na uwadze, że – podobnie jak w świecie realnym – kontakt nie może zostać nagle urwany. Kara zabrania telefonu powoduje więcej szkód i napięć niż myślicie! 
4. Odpowiedni wybór treści
Dostęp do sieci jest szansą na rozwój dziecka. Istotne jest zatem, aby w jej odkrywaniu aktywnie uczestniczyli rodzice i wspólnie z najmłodszymi szukali edukacyjnych, ciekawych i wzmacniających treści.

Wybór odpowiednich aplikacji

Właściwie dobrane do wieku i zainteresowań dziecka treści będą pozytywnie wpływały na ich rozwój. Nie tylko dostarczą im wiele frajdy, ale poprzez zabawę będą uczyć, zapewniając rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny.
Aplikacja, z której korzysta maluch powinna:
  • Zawierać treści dostosowane do jego wieku,
  • Mieć opcję kontroli rodzicielskiej,
  • Być wolna od reklam i zakupów,
  • Stymulować rozwój dziecka na wielu płaszczyznach,
  • Być intuicyjna i zrozumiała.
Dobrym wyborem będzie darmowa aplikacja ApplayDu przeznaczona dla dzieci w wieku 4-9 lat, spełniająca wszystkie powyższe kryteria. Uczy, bawi i… zachwyca. Funkcja rozszerzonej rzeczywistości pozwala skanować zabawki z KINDER Niespodzianki, odblokować jako postać w grze i wspólnie z nimi się bawić. A tych postaci jest aż 650!
Każdy z graczy może tworzyć własną historię, bowiem w aplikacji istnieje możliwość dopasowania doświadczenia do wieku i umiejętności malucha i utworzenie kilku profili, umożliwiając dostosowanie gry do każdego dziecka w rodzinie.
Oprócz gier czekają również ciekawe grafiki, zabawy „zrób to sam”, a także kreator książek oraz bajki do poduszki. Dzięki treściom edukacyjnym użytkownicy aplikacji zyskują niezbędną im wiedzę. Tym razem wraz z nową serią Natoons dzieci będą mogły się nie tylko świetnie bawić, ale również uczyć o zwierzętach Ameryki Północnej.

WIĘCEJ O APLIKACJI MOŻESZ PRZECZYTAĆ >>> TUTAJ
ApplayDu to nie tylko radość dla dzieci, ale również spokój rodziców. Aplikacja wyposażona jest w funkcję kontroli rodzicielskiej, opcję raportowania aktywności i śledzenia postępów dziecka. Przestrzeń zabawy jest miejscem bezpiecznym, wolnym od reklam i zakupów. Dzięki temu nie tylko chroni dzieci przed szkodliwym i niebezpiecznym wpływem internetu, ale i uczy, jak korzystać z niego, by mieć jak najwięcej frajdy i... nauki!

Wspólny, rodzinny czas

Bycie przewodnikiem po cyfrowym świecie, to jedno. Czasem ważniejsze jest bycie kompanem we wspólnej zabawie. Aktywności proponowane przez KINDER to wzmacniający więzi sposób spędzania czasu, w trakcie którego dzieci i rodzice mogą razem nie tylko bawić się, ale mieć nowe doświadczenia. Dzięki opcji gry multiplayer rodzic może grać wraz z dzieckiem, a nie tylko patrzeć, jak bawi się samo.
Warto jednak obok nowoczesnych technologii równolegle dbać o bycie offline. Znaleźć czas na rozmowy, zauważenie, przytulanie, wspólne czytanie, zabawy oraz doświadczenia. One także rozwijają dziecko i są mu niezbędne, by rosło radosne i szczęśliwe.

* Raport z badania: „Brzdąc w sieci – zjawisko korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 0-6 lat” pod kierownictwem dr Magdaleny Rowickiej


Artykuł powstał z udziałem KINDER Niespodzianka