Materiał Partnera
Dzielnica Smaku Dzielnica Dotyku Dzielnica Zapachu Dzielnica Wzroku Dzielnica Słuchu Dzielnica Niespodzianek Dzielnica Spotkań Miasteczko Zmysłów
„Muzyka i dźwięki są bardzo ważne w naszym życiu”. Dorota Zawadzka o zmyśle słuchu [WIDEO]
Maluchy słyszą pierwsze dźwięki jeszcze w brzuchu mamy. Już wtedy też możemy stymulować ten zmysł. Co ważne – nawet te pierwsze dźwięki przekładają się na jego późniejszy rozwój i mają wpływ np. na rozwój mowy. Psycholog Dorota Zawadzka mówiła w Miasteczku Zmysłów o tym, jak ważny jest zmysł słuchu i dlaczego nie należy do końca wierzyć w „efekt Mozarta”. Zapraszamy do oglądania!
– Zmysł słuchu rozwija się bardzo wcześnie, w życiu płodowym – mówiła Zawadzka. Już wtedy, jak podkreśliła psycholog, możemy do dziecka mówić, czytać mu i przyzwyczajać do swojego głosu: tembru i tempa, w którym mówimy. I jak dodała – oczywiście możemy razem z dzieckiem słuchać muzyki. Muzyka klasyczna jest niezwykle uspokajająca dla mamy i dziecka.

Słuch a mowa

Dorota Zawadzka podkreśliła, że niezwykle ważne jest poprawne zwracanie się do dziecka. – Mówimy tak, jak zwykle do innych domowników. Dbamy o to, żeby ten dźwięk był w miarę czysty, tzn. żeby nie mówiło za wiele osób jednocześnie i żeby nie było szumu dźwiękowego.
Ekspertka przypomniała także, że należy dbać o melodię języka. – Jeżeli zadajemy pytanie, to trzeba to pytanie wyraźnie zadać i postawić znak zapytania. Jeżeli udzielamy dziecku odpowiedzi, to też musimy tę odpowiedź zakończyć kropką – wyjaśniła. I dodała, że poprawność naszej mowy będzie miała wpływ na to, jak w przyszłości dziecko będzie mówiło, czytało i nawiązywało relacje z rówieśnikami na poziomie mowy.

Strefa Zabawy Miasteczka Zmysłów

Dziennikarka Mamo, To Ja zapytała Dorotę Zawadzką również o dodatkowe zajęcia umuzykalniające oraz naukę gry na instrumentach. Posłuchajcie koniecznie i dowiedzcie się, jak przygotować własne instrumenty w domu!
Ale tych zabaw jest więcej – przykład ćwiczenia słuchowego w pliku PDF do pobrania tutaj: 


 


Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka