Materiał Partnera
Dzielnica Smaku Dzielnica Dotyku Dzielnica Zapachu Dzielnica Wzroku Dzielnica Słuchu Dzielnica Niespodzianek Dzielnica Spotkań Miasteczko Zmysłów
Zabawa ćwicząca zmysł smaku: Co tak smakuje? Kolorowanka z owocami dla malucha
Słony, słodki, gorzki, kwaśny i umami – to podstawowe smaki, które odczuwamy dzięki zmysłowi smaku. Aby wychować małego smakosza lub po prostu malucha o wyostrzonym smaku, warto stymulować ten zmysł. Nie masz pomysłu na zabawę? Podpowiadamy, jak pysznie się bawić!
Smaki rozpoznajemy dzięki kubkom smakowym znajdującym się na języku, podniebieniu miękkim i tylnej ścianie gardła. Gdy się rodzimy, pokrywają one całą jamę ustną, jednak z czasem zanikają. Tym samym około 10. roku życia zmysł smaku staje się mniej ostry. Dorosły człowiek ma około 10 tysięcy kubków smakowych, które pozwalają mu czerpać radość z jedzenia. Chcesz, aby twoje dziecko cieszyło się smakami jak najwcześniej? Poniżej przedstawiamy kilka zabaw, które mu w tym pomogą.

Zabawy stymulujące smak

Z pewnością świetnym pomysłem będzie najprostszy pomysł: zgadywanie, co to za smak. Wystarczy zakryć dziecku oczy i dać mu do spróbowania kilka rzeczy, np. wodę z solą, sok pomarańczowy, kakao, mleko itp. Inną, ciekawą zabawą może być ułożenie 9 rzeczy w 3 zbiory tych samych produktów do jedzenia. W praktyce można wykorzystać np. jabłka, pietruszkę i marchewkę – każde z nich może być starte, pokrojone i suszone. Dzieci mają poukładać te same produkty w zbiory. Świetnym sposobem na poznanie smaków będzie również wspólne przygotowanie posiłków – od początku do końca. A jeśli nie masz więcej pomysłów na to, jak stymulować zmysł smaku, wykorzystaj poniższą zabawę. 

Co tak smakuje? Pokoloruj i podpisz smak pod owocami!

Ściągnijcie kolorowankę. Zadaniem malucha będzie odgadnięcie, jakie smaki mają przedstawione owoce. Następnie można zabrać się za kolorowanie. Powodzenia!


Materiał powstał z udziałem KINDER Niespodzianki