Współpraca Reklamowa
Dzielnica Smaku Dzielnica Dotyku Dzielnica Zapachu Dzielnica Wzroku Dzielnica Słuchu Dzielnica Niespodzianek Dzielnica Spotkań Miasteczko Zmysłów
Jak rozwijać spostrzegawczość u dzieci? [POMYSŁY NA ZABAWY]
Maluchy uczą się świata, używając każdego ze zmysłów. Warto jest je wspierać, sięgając po odpowiednie zabawy. W przypadku wzroku mamy szansę popisać się sporą kreatywnością: zabawa w tropicieli, szukanie różnic, układanie wzorów z pamięci… Czym jest spostrzegawczość i jak rozwijać ją u malucha? Podpowiadamy.

Na początek wystarczą lornetka, kompas i spacer do pobliskiego lasku. Taka aktywność jest całkiem niezłym treningiem uważności i spostrzegawczości. Jakie jeszcze inne zabawy pomogą rodzicom obudzić czujność wzrokową?

 

Czym jest spostrzegawczość?

O dzieciach mówi się często, że są bystre, przenikliwe i mają otwarte umysły. Odpowiada za to właśnie spostrzegawczość. To cecha lub bardziej umiejętność zaangażowanej obserwacji, dostrzegania szczegółów oraz oddzielania informacji ważnych od drugorzędnych. Im bardziej dziecko jest spostrzegawcze, tym łatwiej mu gromadzić i wykorzystywać zebrane informacje i łączyć je z wcześniejszą wiedzą. Dlatego właśnie spostrzegawczość warto ćwiczyć!

Do czego się przydaje?

Trening spostrzegawczości niewątpliwie wpływa na rozwój inteligencji – dziecko widzi i wie więcej, kojarzy szybciej oraz dostrzega nieoczywiste powiązania. To zarazem budulec dla kreatywności malucha. Spostrzegawczość stanowi także wsparcie w nauce. Spostrzegawcze dzieci szybciej zapamiętują i łatwiej rozpoznają liczby, literki, figury czy kształty, co przydaje się podczas nauki czytania, pisania i liczenia.

Jak rozwijać spostrzegawczość?

Idealnie sprawdzi się wspólna zabawa! Warto jednak zadbać o to, by wykorzystane podczas niej materiały były różnorodne i atrakcyjne graficznie. Jakie aktywności będą wspierać percepcję wzrokową i spostrzegawczość?
1: Szukanie różnic na obrazkach
Stopień trudności można stopniować wraz z wiekiem. Na początek wystarczą proste ilustracje z kilkoma różniącymi się elementami. Z czasem można sięgać po coraz bardziej skomplikowane w detalach obrazy.
2: Gry planszowe
To trening pamięci, koncentracji i spostrzegawczości właśnie. Idealnie sprawdzi się gra w memory, domino, czy proste gry karciane kierowane do maluchów.
3: Segregowanie
Do zabawy w sortowanie przydadzą się zabawki, np. figurki z KINDER Niespodzianki lub ulubione pluszaki. Należy ułożyć je następnie wg określonego kryterium, na przykład od najbardziej do najmniej kolorowych. To aktywność, którą można wykorzystać nawet przy czytaniu książeczek z obrazkami!
4: Układanie zbiorów
To zabawa podobna do segregowania. Wskazujemy dziecku kryterium i zachęcamy do tworzenia zbiorów. Przykład? Zwierzęta czworonożne oraz te z długim ogonem – które z nich znajdą się we wspólnym zbiorze? Tu również do zabawy możemy wykorzystać to, co mamy pod ręką – książeczki, klocki, samochodziki i figurki z KINDER Niespodzianek. Można tę zabawę rozbudować i poprosić dziecko o wskazanie elementu niepasującego do zbioru, umieszczając np. jeża wśród owadów.

5: Odtwarzanie z pamięci
Zabawa polega na tym, że dziecko układa jakąś konstrukcję – z klocków, zabawek lub rysujemy ją wspólnie na kartce, następnie zapamiętujemy i próbujemy odtworzyć. Niezwykle ważne jest skupienie się na detalach.
Dobrym treningiem pamięci i spostrzegawczości może być w przypadku starszaków odwzorowywanie szlaczków. To doskonały wstęp do nauki pisania liter.
6: Uzupełnianie elementów we wzorze
W tym przypadku chodzi o dopasowanie elementu, który najlepiej uzupełniałby np. szereg zabawek. Może chodzić o zwierzątko określonej wielkości, klocek odpowiedniej długości, czy kredkę w danym kolorze. To ćwiczenie w późniejszym etapie może zaowocować łatwością w nauce kodowania.
7: Dopasowywanie par
Po jednej stronie rozkładamy określone przedmioty lub obrazki z osobami, po drugiej – ich atrybuty. Zadaniem dziecka jest połączenie w pary. Wiaderko będzie parą z łopatką, lekarz ze stetoskopem a pszczółka z kwiatkiem. Zakres tematyczny par to już kwestia twojej rodzicielskiej kreatywności!
8: Wyszukiwanie elementu
Pamiętacie słynną obrazkową książeczkę „Gdzie jest Wally?”. Tego typu wydawnictwa dostarczą nie tylko mnóstwa śmiechu, ale będą doskonałą lekcją spostrzegawczości!

O czym jeszcze pamiętać?

Mózg jest organem niezwykle plastycznym. Im częściej będziemy go ćwiczyć i stymulować, tym będzie bardziej efektywny. Co to oznacza? Maluch, bawiąc się w ten sposób regularnie, łatwiej będzie się uczył i przyswajał nowe umiejętności, często nawet o tym nie wiedząc! Dlatego nie szczędźmy czasu na zabawy rozwijające spostrzegawczość. To dla nas też całkiem niezły trening! A dla wszystkich niewątpliwie świetna zabawa.

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka