Materiał Partnera
Dzielnica Smaku Dzielnica Dotyku Dzielnica Zapachu Dzielnica Wzroku Dzielnica Słuchu Dzielnica Niespodzianek Dzielnica Spotkań Miasteczko Zmysłów
Szachownica i zielony walec [ILUZJA]
Iluzja optyczna nazywana Szachownicą Adelsona – ciemne i jasne pola.

Twoje zadanie:

Przyjrzyj się szachownicy i polom na niej zaznaczonym jako pole A i pole B. Czy mają one ten sam kolor, czy jedno jest ciemniejsze od drugiego? To zaskakujące, ale w rzeczywistości oba pola mają taki sam odcień!

Dlaczego tak się dzieje?

To słynna iluzja optyczna opublikowana w 1995 roku przez Edwarda H. Adelsona, w której wydaje nam się, iż pole A, położone wyżej, jest ciemniejsze, niż pole B znajdujące się w cieniu walca, choć tak naprawdę oba pola mają taki sam odcień!
Adelson wyjaśnia, iż nasz mózg popełnia tu błąd na podstawie naszego doświadczenia związanego z postrzeganiem kontrastu i cienia. Chodzi o położone blisko siebie ciemne oraz jasne pola i rzucany na nie lekki cień.

Porada dla rodzica:
Możecie wykorzystać tę iluzję, żeby pokazać dziecku, jak zmieniają się odcienie barw, gdy patrzymy na nie w pełnym świetle i w cieniu. Wystarczy użyć do tego celu kolorowych klocków. Może to też być dobry wstęp do wspólnego malowania. Zachęcamy także do zabawy w mieszanie kolorów.

 
 
Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka