Współpraca Reklamowa
Dzielnica Smaku Dzielnica Dotyku Dzielnica Zapachu Dzielnica Wzroku Dzielnica Słuchu Dzielnica Niespodzianek Dzielnica Spotkań Miasteczko Zmysłów
Dorota Zawadzka inspiruje: 3 pomysły na zabawy wzrokowe, które podbiją serca dzieciaków!
Mądre i świadome wspieranie zmysłu wzroku jest niezwykle ważne dla wszechstronnego rozwoju dziecka. Można go ćwiczyć już z maluszkami, pokazując im kontrastowe książeczki czy zabawki. Jak jednak bawić się ze starszakami, by nie tylko spędzić fajnie czas, ale również trenować oczy?
Wzrok jest tym zmysłem, który pozwala nam oglądać i poznawać świat. Patrząc, zapamiętujemy układ przedmiotów, kolory, kształty, a to jest niezwykle ważne nie tylko w rozwoju, ale i w rozumieniu świata jako całości.

Spostrzeganie świata, a co za tym idzie poznawanie go, pomaga w funkcjonowaniu, nie tylko poznawczym, ale przede wszystkim społecznym i emocjonalnym. Dzięki takim zabawom wspieramy wszechstronny rozwój dziecka. wyjaśnia Dorota Zawadzka, psycholożka, ekspertka akcji „Miasteczko Zmysłów”.

Dlatego, jak podkreśla Zawadzka, w zabawy wykorzystujące zmysł wzroku – najważniejszy zmysł w poprawnym funkcjonowaniu – warto bawić się regularnie.
Jak rozwijać zmysł wzroku?
Podstawą będą zabawy stanowiące jednocześnie trening zmysłu wzroku.

1: Wyszukiwanie

Może być to wyszukiwanie literek lub – jeśli dziecko potrafi już czytać – wyrazów… wszędzie. W tabelce z literami, w gazetach, na ulicach. Dobrą zabawą będzie też rysowanie, lepienie lub układanie liter – pisanych i drukowanych. Możecie wykorzystać choćby literki z gry Scrabble. radzi ekspertka.

Po tę zabawę można śmiało sięgnąć z młodszą pociechą. Wystarczy jedynie ją nieco zmodyfikować. Jeśli maluch jeszcze nie  czyta, pobawcie się w wyszukiwanie elementów na obrazkach w książeczkach. Może być to na przykład takie polecenie: znajdź 5 niebieskich owoców lub dwa czerwone auta. Możecie także „znajdować” interesujące rzeczy w swoim otoczeniu.

2: Odtwarzanie

Nie ma chyba wśród nas nikogo, kto nie znałby i sam w dzieciństwie nie rysował szlaczków. To doskonały trening motoryki małej i wprawka przed nauką pisania literek, cyferek i nie tylko…

Odtwarzanie wzorów, w tym najprostsze szlaczki, stanowić będą świetny wstęp do nauki kodowania w przyszłości. twierdzi psycholożka.

Szlaczki można przygotować dziecku samodzielnie, kupić w kolorowych książeczkach lub znaleźć w internecie w wersji do druku. Ważne jest, by dostosowywać je do wieku i umiejętności malucha. Z czasem możemy proponować dziecku coraz mniejsze i bardziej skomplikowane, a nawet tematyczne!

3: Zabawy trójwymiarowe

Ciekawą atrakcją będzie budowanie z klocków trójwymiarowej konstrukcji na wzór płaskiego rysunku. podpowiada Zawadzka.

Może być to „konstrukcja” podpatrzona w książce, lub rysunek, który przygotujecie wspólnie przed zabawą klockami.
Fantastycznym ćwiczeniem wzrokowym są wszystkie rzeczy kolorowe (kredki, farby) i zabawa np. mieszanie kolorów. Możecie w ten sposób potrenować oczy właśnie przygotowując wspomniany obrazek.
 
Gotowi na wspólną zabawę? Od czego zaczniecie?

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka