Współpraca Reklamowa
Dzielnica Smaku Dzielnica Dotyku Dzielnica Zapachu Dzielnica Wzroku Dzielnica Słuchu Dzielnica Niespodzianek Dzielnica Spotkań Miasteczko Zmysłów
Dorota Zawadzka inspiruje: jak ćwiczyć nosek malucha, czyli 3 pomysły na zabawy rozwijające zmysł węchu
Zapach dociera do naszego nosa i… wkrótce bezpośrednio do mózgu. Węch jest zatem tym zmysłem, którego nie jesteśmy w stanie kontrolować. Niektóre aromaty są dla nas wręcz urzekające, inne odbieramy niekoniecznie przyjemnie. Ponieważ jednak węch jest szalenie ważnym zmysłem, warto wspierać sprawność małego noska. Dorota Zawadzka podpowiada, jak to robić.
Węch, podobnie jak każdy inny zmysł, można ćwiczyć. I warto to robić, bo o ile zamkniemy oczy, żeby nie widzieć, czy zatkamy uszy, by nie słyszeć, to w świecie zapachów w pewien sposób jesteśmy zanurzeni nieustannie.
Jak kształtować dziecięcą wrażliwość na zapachy?
Najlepiej robić to w formie zabawy. Na przykład podczas wspólnego gotowania posiłków czy jedzenia. Ale istnieją też aktywności skoncentrowane na ćwiczeniu nosa niekoniecznie przy okazji posiłków.

1: Pachnące pojemniczki

Umieść sześć pachnących, jadalnych elementów w małych pojemnikach. Specjalnie wybierz potrawy i przyprawy o mocnych aromatach. Użyj plasterka cytryny, fusów z kawy, czarnego pieprzu, cebuli, kolendry i cynamonu.
Nałóż maluchowi opaskę na oczy – niech spróbuje rozpoznać, co pachnie. Po odgadnięciu pozwól dziecku dotknąć i posmakować. wyjaśnia Dorota Zawadzka, psycholożka, ekspertka akcji „Miasteczko Zmysłów”.

Tę zabawę można również wykorzystać podczas czasu spędzanego z młodszymi pociechami. Wówczas warto wprowadzić ułatwienie – niech dziecko najpierw dotknie zawartości pojemniczków.

2: Malowanie przyprawionym jogurtem

To zabawa, która niekoniecznie przypadnie do gustu miłośnikom czystości. Niemniej jest na to sposób! Wystarczy kilka małych, kolorowych naczynek.

Do łyżeczki jogurtu dodaj pachnącą przyprawę. Taką miksturą możecie wykonać „prace plastyczne”, a potem je wąchać. Można ich także spróbować! mówi Zawadzka.

Możecie także pobawić się w dekorowanie ciast lub ciasteczek. Wówczas taka zapachowa zabawa będzie równocześnie ciekawym treningiem wzrokowym oraz ćwiczeniem motoryki małej.

3: Zabawa z wyobraźnią

W tę zabawę możecie bawić się… zawsze i wszędzie! Nawet podczas spaceru lub podróży samochodem.

Poszukajcie odpowiedzi na pytania: jak pachnie deszcz, jak pachnie lato? Jak pachną wakacje? Jak pachną święta?  podpowiada ekspertka.

Szukajcie wokół siebie zapachów. Zacznijcie już teraz…

Materiał powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka