Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
fot. Adobe Stock

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – kiedy wypada, jak go świętować?

Kaczor Donald, Myszka Miki, Muminki, Bolek i Lolek oraz inne postacie z bajek mają swoje święto. To Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Sprawdź, kiedy się go obchodzi oraz jaka jest historia tego sympatycznego święta.
Joanna Biegaj
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
fot. Adobe Stock
Bajki odgrywają ważną rolę w życiu każdego malucha. Bawią, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo. Wartościowe bajki wykształcają w dzieciach także odpowiednie postawy moralne. Niezwykle ważne jest, aby dziecko miało kontakt nie tylko z bajkami, które stanowią rozrywkę, ale również z takimi, z których płyną mądre przesłania. 

Postacie z bajek są uwielbiane przez dzieci, często stają się także ich przyjaciółmi. Rozpoznają je zarówno najmłodsi, jak i dorośli, a niektóre stały się ikonami kultury. Bajkowi bohaterowie są także częstym tematem dziecięcych rozmów i zabaw.

Każde pokolenie ma swoich idoli z bajkowego świata, a niemal każdy maluch przeżywa okres fascynacji tymi postaciami. Nic więc dziwnego, że powstało specjalne święto, mające na celu uczczenie bajkowych bohaterów – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – kiedy się go obchodzi?

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) obchodzimy 5 listopada. Jest to również dzień urodzin Walta Disney’a, najbardziej znanego twórcy bajek, który w latach 30. XX wieku założył w Hollywood The Walt Disney Company – wytwórnię produkująca filmy rysunkowe. To wtedy rozpoczął się dynamiczny rozwój filmów animowanych dla najmłodszych widzów.

Produkowane przez wytwórnię bajki Disney'a mają do dziś fanów zarówno wśród małych, jak i dużych widzów. Walt Disney stał się także patronem Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

Święto ma na celu docenienie bajek i ich twórców, ale także zachęcenie dzieci do czytania – Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek jest wspaniałą okazją, by rozwijać zainteresowania czytelnicze wśród najmłodszych.

Jak obchodzi się Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek?

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzi wiele szkół i przedszkoli. Placówki edukacyjne zmieniają się wtedy w magiczną krainę. Organizowane są przedstawienia teatralne, konkursy i inne zabawy, które nawiązują do bajek.

Jak obchodzić Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w szkole lub przedszkolu – pomysły:
 • Dzieci w tym dniu zakładają ubrania ze swoją ulubioną postacią z bajek.
 • Odbywa się głosowanie na ulubione bajki.
 • Wspólne oglądanie lub czytanie bajek.
 • Robienie wspólnego plakatu z postaciami z bajek.
 • Quizy z wiedzy i znajomości najpopularniejszych bajek i ich bohaterów.
 • Zabawy, podczas których motywem przewodnim są postaci z bajek.
 • Układanie według kolejności wydarzeń z bajki.
 • Dekorowanie sali motywami z bajek.
 • Rozpoznawanie przez dzieci bajek po konkretnym rekwizycie lub fragmencie książki.
 • Gry i konkursy nawiązujące do przygód postaci z bajek.
 • Kiermasz książek.
 • Konkurs na napisanie najciekawszej bajki. 
 • Zorganizowanie bajkowej imprezy, podczas której wszystkie maluchy będą przebrane za swoją ulubioną postać z bajki. 
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest także doskonałą okazją dla rodziców do spędzenia czasu ze swoim dzieckiem na wspólnym czytaniu lub oglądaniu ulubionej bajki (nie tylko dziecka, ale też rodzica).
Zobacz także: 
Redakcja poleca: Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?
Koty, obok psów, należą do najpopularniejszych zwierząt, które są bohaterami bajek, baśni oraz filmów. Swoją sławę często zawdzięczają charyzmie oraz niezależności. Przekonaj się, czy znasz wszystkie wymienione w artykule bajeczne koty!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy