GRY
 
 

Miejsca na rodzinny urlop

Przedszkolak jest już ciekawy świata, chętnie więc nie tylko pobawi się na plaży, ale też zobaczy ciekawe miejsca i przeżyje niezwykłą przygodę. Weź to pod uwagę, gdy wyjeżdżacie całą rodziną.

wakacje, rodzina, urlop, jezioro, dzieci
KIERUNEK: MORZE
Taki wyjazd to dużo atrakcji: skakanie przez fale, przyglądanie się łodziom i motorówkom, rejs statkiem. I walory zdrowotne: pobyt nad morzem jest szczególnie polecany niejadkom (wzmacnia apetyt), chorowitkom (uodparnia), alergikom (leczy drogi oddechowe, skórę). Wszystko to dzięki powietrzu, w którym znajduje się tzw. aerozol morski (czyli drobinki wody), a w nim mnóstwo minerałów, m.in. jod. Najwięcej jest go nad zimnymi morzami (takimi jak Bałtyk). Nie martw się, jeśli w lipcu czy sierpniu będziecie mieć złą pogodę. Gdy wieje wiatr, a fale rozbryzgują się o brzeg, aerozolu morskiego jest najwięcej. Nie zapomnij tylko o obowiązkowym ekwipunku nad polskie morze: kaloszach i pelerynie.
Dokąd jechać. Nie polecamy dużych kurortów (tłum i spaliny nie sprzyjają wypoczynkowi z dzieckiem). Lepiej szukać małej miejscowości, położonej w pobliżu większej, gdzie znajdą się atrakcje dla przedszkolaka. W razie niepogody możecie się tam wybrać.
Jak szukać kwatery. Dowiedz się, jak daleko znajduje się od plaży. Wybieraj miejsca położone blisko morza. Im jest dalej, tym mniej jodu (kilometr od plaży jest go niewiele więcej niż w Warszawie!), a poza tym codzienne długie wędrówki na plażę z całym ekwipunkiem (i marudzącym smykiem) wykończą najodporniejszych rodziców. Pytaj, czy kwatera znajduje się w centrum miejscowości, czy na uboczu. Mieszkanie przy szosie, głównym zejściu na plażę czy dyskotekowej promenadzie jest uciążliwe! Dowiedz się także, czy dom jest ogrodzony, a na terenie znajduje się plac zabaw.

Warto zobaczyć
1. Fokarium, Hel. W dużym basenie z wodą morską pływa około dwudziestu fok. Fokarium można odwiedzać codziennie.
Informacje: Fokarium Uniwersytetu Gdańskiego‚ ul. Morska 2‚ tel. 058 6750 836‚ hel@univ.gda.pl, www.fokarium.com.
2. Akwarium, Gdynia. Mnóstwo atrakcji: bajecznie kolorowe ryby, koniki morskie‚ rekiny. Można też przestudiować mapę dna Bałtyku, obejrzeć kolekcję muszli. Informacje: Akwarium Morskie, al. Jana Pawła II 1‚ Gdynia, tel. 58 732 66 01, 58 732 66 11, www.akwarium.gdynia.pl.
3. Słowiński Park Narodowy. Można podziwiać największe w Europie pasmo ruchomych wydm. Dojedziecie (od zachodniej strony Łeby) rowerem, meleksem lub dojść pieszo.
4. Gryfice. Atrakcją (poza pięknym morzem) jest wycieczka ciuchcią Retro Express – wąskotorówką przez Trzęsacz, Rewal i Niechorze do Pogorzelicy. Kursuje od 1 czerwca do 17 września, bilet 18 zł.


KIERUNEK: JEZIORA
Największa atrakcja dla przedszkolaka: woda, zwykle o kilka stopni cieplejsza niż w Bałtyku, co umożliwia długie pluskanie, możliwość popływania z rodzicami rowerem wodnym, kajakiem, żaglówką. Klimat łagodniejszy od morskiego, zwłaszcza gdy wokół rosną lasy. Te okolice nie są jednak najlepsze dla alergików uczulonych na pyłki roślin, roztocza, pleśnie. Problemem może być też pogoda: gdy leje deszcz, nad jeziorami trudno wytrzymać. Dlatego jadąc nad jeziora, warto zwrócić uwagę nie tylko na wodne atrakcje.
Dokąd jechać. Warto wybrać czysty ekologicznie teren, z czystym jeziorem, zamiast najmodniejszego kurortu z mnóstwem ludzi, ryczących motorówek i ścigaczy na wodzie.
Jak szukać kwatery. Zwróć uwagę, by była blisko jeziora, żeby dojście nie zabierało dużo czasu. Zapytaj, czy jest ogrodzony plac zabaw, dobre dojście na plażę i czy jest ona szeroka, z jakiej części plaży można korzystać (często tereny wokół jezior są grodzone). Zapytaj, gdzie w pobliżu jest możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

Warto zobaczyć
1. Grunwald, Warmia i Mazury. Najlepiej przyjechać w rocznicę bitwy – można zobaczyć wspaniałą inscenizację. Warto też odwiedzić Muzeum Grunwaldu (jest tu m.in. replika tarczy wielkiego mistrza krzyżackiego). Uwaga: w tym roku inscenizacja odbędzie się 12 lipca. Informacje: www.grunwald1410.pl
2. Twierdza Osowiec, Dolina Biebrzy. W zwężeniu doliny rzeki znajduje się twierdza‚ zwana polskim Verdun. Ogromny system carskich fortyfikacji z przełomu XIX i XX wieku był elementem kordonu broniącego granic imperium rosyjskiego. Twierdza nigdy nie została zdobyta. Informacje: Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne, tel. 085 716 22 69 w. 292.
3. Kanał Ostródzko-Elbląski. Jedna z najpiękniejszych dróg wodnych Polski. Najciekawsza trasa w okolicach Buczyńca, gdzie umieszczony na specjalnej platformie statek przesuwa się po szynach. Informacje: tel. 089 6463871, www.zegluga.com.pl.
4. Kadzidłowo, Park Dzikich Zwierząt. Żyją tam łosie, wilki, tarpany, koniki polskie, kozy. Część zwierząt swobodnie spaceruje po terenie. Oswojone można karmić. Informacje: tel. 087 425 7365.


KIERUNEK: LASY
Lasy pochłaniają zanieczyszczenia, a drzewa iglaste wydzielają olejki eteryczne, które zabijają grzyby i bakterie. Leczą drogi oddechowe (ważne dla dzieci, które często chorują na zapalenia oskrzeli lub mają astmę). Pobyt w lesie jest polecany chorowitkom, dla których morski czy górski klimat może być za ostry.
Dokąd jechać. Wybieraj miejsca położone w lasach iglastych. Taki las jest suchy, mniej w nim komarów, kleszczy i alergenów: roztoczy, pleśni. Uwaga: wyjeżdżając w okolice lasów północnej i wschodniej Polski, trzeba uważać na kleszcze. Na leśne wycieczki konieczne są długie spodnie, bluzka z długim rękawem, pryskanie środkami przeciw owadom. Warto zaszczepić dziecko (i siebie) przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Jak szukać kwatery. Skoro chcesz maksymalnie wykorzystać dobrodziejstwa wynikające z otoczenia lasu, znajdź gospodarstwo lub leśniczówkę poza miejscowością, wśród drzew. Jeśli nie lubisz zaszywać się w dziczy, poszukaj małej miejscowości. W większych, pełnych samochodów – czyste powietrze będzie fikcją.

Warto zobaczyć
1. Puszcza Białowieska. Rezerwat żubrów i koników polskich, ciekawe nawet dla maluchów ścieżki przyrodnicze, kolejka leśna i Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Informacje: www.bpn.com.pl.
2. Muzeum Indian, Wymysłowo, Bory Tucholskie. Prawdziwe tomahawki‚ fajki pokoju i wigwamy. Informacje: tel. 052 334 32 19.
Redakcja poleca: Dzieci mówią o wakacjach - film
Za co dzieci lubią wakacje i co można robić latem - zapytaliśmy maluchy na gdańskich ulicach.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj