Ukąszenia na egzotycznych wakacjach – co robić radzi pediatra [WIDEO]

W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej znaleźć się pod fachową opieką – radzi pediatra Łukasz Durajski. I w żadnym wypadku nie smarować miejsca ukąszenia maściami lub kremami.
Wyjazd na zagraniczne, a już zwłaszcza egzotyczne wakacje, to z pewnością może być niezapomniane przeżycie. Warto jednak pamiętać, że w takich miejscach są owady, gady lub zwierzęta, których ukąszenie może wywołać poważną reakcję alergiczną organizmu. Zobacz film, w którym pediatra radzi co zrobić, aby ukąszenie egzotycznego pająka czy meduzy, nie stało się dla nas przykrą wakacyjną pamiątką.

Spłucz wodą

Jeżeli nasze dziecko ukąsi owad lub zwierzę, powinniśmy to miejsce jak najszybciej spłukać czystą wodą. "Nie używajmy do tego morskiej, słonej wody, gdyż może ona dodatkowo podrażnić, co spowoduje jeszcze większy ból dziecka" – przestrzega pediatra.

Nie smaruj niczym

Po spłukaniu, nie smarujmy miejsca ukąszenia żadnymi kremami lub maściami. Jak tłumaczy lekarz, nie mamy pewności, jakie to było zwierzę lub owad i co dokładnie się stało.

Jedziemy do lekarza

Następnie trzeba zgłosić się do lekarza. Nie zwlekajmy z tym – radzi pediatra. "Polecam rodzicom, aby nie czekali na pogotowie w danym kraju, gdyż nie wiemy, ile to będzie trwało" – mówi Durajski. Jeżeli w pobliżu jest ratownik, warto zgłosić się do niego. To może przyspieszyć dotarcie do pomocy medycznej. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wsiądźmy do samochodu i jedźmy z dzieckiem do najbliższej przy hotelu przychodni lub szpitala.

A jakie jest wasze doświadczenie z wyjazdu z dziećmi na egzotyczne wakacje? Podzielcie się nim w komentarzach.

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy