kobieta ból brzucha
fot. Fotolia

Czy wiesz od którego dnia liczyć cykl miesiączkowy?

Gdy idziesz do ginekologa, pyta cię zawsze o datę ostatniej miesiączki. To ważne, bo dzięki temu jest w stanie określić, w którym momencie cyklu jesteś. Sprawdź, jak przebiega prawidłowy cykl miesiączkowy.
kobieta ból brzucha
fot. Fotolia

Cykl miesięczny kobiety trwa 28–31 dni, ale nie jest to regułą. Cykl może być znacznie krótszy (24 dni), bądź dłuższy (do 36 dni) w zależności od kobiety.

Początek cyklu miesiączkowego

Pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu miesiączkowego. Krwawienie zwykle ustaje po 5-7 dniach. 
W tym czasie zwiększa się wydzielanie żeńskiego hormonu estrogenu. W jajniku (w tzw. pęcherzyku Graafa) dojrzewa komórka jajowa. Od początku cyklu rośnie grubość błony śluzowej macicy, która przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej.
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Połowa cyklu miesiączkowego

W połowie cyklu, czyli ok. 14 dnia, zapłodniona komórka jajowa 
jest uwalniania i następuje owulacja, czyli dni płodne (sprawdź, jakie są objawy dni płodnych). Temperatura ciała wzrasta 
o pół stopnia Celsjusza. W miejscu uwolnionej komórki jajowej powstaje tzw. ciałko żółte. Wytwarza ono kolejny żeński hormon, progesteron, potrzebny 
do utrzymania ciąży. Po 1–2 dobach od owulacji niezapłodniona komórka jajowa obumiera. [content:0_22169,2_1112,8_10,0_22354:CMNews]  

Koniec cyklu miesiączkowego

W drugiej połowie cyklu temperatura ciała spada o pół stopnia Celsjusza. Ostatniego dnia cyklu (28–31 dzień) błona śluzowa jest gotowa do złuszczania. Pojawia się krwawienie, a wraz z nim wkraczasz w kolejny cykl miesiączkowy – pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu.

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, kiedy wypadają ci dni płodne, rób notatki. Karta obserwacji cyklu miesiączkowego pozwoli ci kontrolować płodność (do druku).

Polecamy:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 22 głosy

Zobacz także

Popularne tematy