kobieta, twarz, krem, uroda, pielęgnacja twarzy, przebarwienia
fot. Fotolia

Kłopoty z cerą w czasie miesiączki

W czasie miesiączki wiele kobiet zmaga się z problemami skórnymi. Co robić, gdy podczas miesiączki na twarzy pojawiają się wypryski? Czy da się temu zaradzić?
kobieta, twarz, krem, uroda, pielęgnacja twarzy, przebarwienia
fot. Fotolia

Wypryski na twarzy w czasie miesiączki

To problem, który dotyczy wielu kobiet między 20 a 40 rokiem życia. W drugiej połowie cyklu miesiączkowego (cykl miesiączkowy – od którego dnia liczyć) wydzielane są hormony, które pobudzają gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy. Nadmiar sebum (łoju) powoduje zaś powstawanie wyprysków.
Redakcja poleca: Darmowe, bo domowe sposoby na kurzajki, brodawki - film
Zamiast wydawać pieniądze na drogie leki, idź na spacer i znajdź rośliny pokazane na filmie. Poznaj leczniczą moc popularnych roślin, które znajdziesz wokół domu.

Wypryski na twarzy – leczenie

Jeśli wyprysków w czasie okresu jest bardzo dużo, a miesiączki są nieregularne, warto skonsultować się z ginekologiem-endokrynologiem. To może oznaczać zaburzenia hormonalne. Lekarz zrobi wywiad i najprawdopodobniej zleci badania, by sprawdzić poziom hormonów w różnych momentach cyklu.

Domowe sposoby na problemy ze skórą

Jeśli wypryski są pojedyncze i pojawiają się sporadycznie, można je smarować preparatami przyspieszającymi gojenie, np. Benzacne, Brevoxyl, Akneroxid (do kupienia w aptece, bez recepty). Pomocna jest też pasta cynkowa (również do kupienia w aptece), która wysusza krostki. Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antybakteryjne, warto więc wklepać go w okolice zmiany na twarzy. Pamiętaj, by nie przesadzać z wysuszaniem, bo przesuszona skóra reaguje wzmożoną produkcją sebum, co może skutkować kolejnymi wypryskami.

Czytaj: prawdy i mity o zaburzeniach miesiączki.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy