GRY
 
 

Prawdy i mity o zaburzeniach miesiączki

Brak okresu w terminie jest dla nas zwykle powodem do zmartwienia. Jednak nie każde spóźnienie miesiączki oznacza ciążę lub problem zdrowotny.

Kobieta, kalendarz, miesiączka, zaburzenia miesiączki, problemy z miesiączką, brak okresu
fot. Fotolia

Miesiączka pojawiała się dotąd jak w zegarku? Jeśli zawsze regularnie miesiączkowałaś, to nic dziwnego, że każde zakłócenie cyklu bardzo cię niepokoi. Tym bardziej że na temat tego, o czym świadczą takie zaburzenia miesiączki, narosło wiele mitów. Spróbujemy rozwikłać te powtarzane najczęściej.

Brak miesiączki to na pewno ciąża

Nieprawda. Nie zawsze zatrzymanie miesiączki oznacza ciążę, choć taka myśl zwykle pojawia się jako pierwsza. Jeśli współżyjesz, powinnaś jednak brać tę ewentualność pod uwagę. Podczas każdego stosunku seksualnego może przecież dojść do zapłodnienia. Twoje wątpliwości związane z brakiem miesiączki rozwieje test ciążowy (np. Quick Vue, Bobo-test, Pre-test, ok. 10–15 zł).
Redakcja poleca: Czy podczas okresu mogę zajść w ciążę? Film
Czy miesiączka chroni przed zajściem w ciążę? Jak szybko po miesiączce można zajść w ciążę? Sprawdź!

Cykl miesiączkowy musi być regularny

Panuje przekonanie, że jeśli kobieta jest zdrowa, to musi regularnie miesiączkować. Niekoniecznie. Raz w roku może zdarzyć się opóźnienie okresu. I nie świadczy to o jakimkolwiek zaburzeniu. Najczęściej jest to po prostu tzw. cykl bezowulacyjny, w którym nie dojrzewa żadna komórka jajowa. Często zdarza się kobietom po 30. roku życia.
Przeczytaj: Progesteron - czy twój wynik mieści się w normie?

Dieta nie ma wpływu na miesiączkę

Przeciwnie! Jeśli ciągle się odchudzasz i dostarczasz organizmowi za mało kalorii, wówczas spada poziom leptyny. To hormon, który odpowiada za regulację apetytu. Gdy jest go mało, organizm zaczyna oszczędzać siły. Do mózgu dociera informacja, że to niedobry czas na ciążę. Zostaje więc zahamowana owulacja, stąd brak miesiączki.

Stres nie zakłóca miesiączki

Nieprawda! Nerwowy tryb życia ma wpływ na cały organizm, także na układ rozrodczy i regularność miesiączki. Wszystkie siły skoncentrowane są wtedy na pracy mózgu i mięśni. Stąd zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W dodatku stres pobudza produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), które powodują zaburzenia miesiączkowania.

Tu znajdziesz sprawdzone sposoby na stres

Sport nie może zahamować miesiączki

Owszem, może, zwłaszcza forsowny. Jeśli bardzo intensywnie ćwiczysz (ponad swoje siły), wyczerpany organizm musi uzupełnić kalorie i utracone minerały. Nie może sobie pozwolić na miesiączkowanie, bo wiąże się to z dodatkową stratą żelaza.

Poznaj 4 najczęstsze problemy z miesiączką

Doładuj
Przeładuj