GRY
 
 

Czy wiesz, który polski miesięcznik dla rodziców był pierwszy?

Miesięcznik „Twoje Dziecko” to pierwsze w Polsce pismo dla rodziców - ukazuje się od 1951 roku. W tym roku obchodzimy już... 65. urodziny. Ale nie, nie wybieramy się na emeryturę. Przeciwnie - mamy nadzieję, że najlepsze lata (i numery!) jeszcze przed nami. Oto kilka ciekawych faktów o nas.

urodziny Twojego Dziecka
fot. Edipresse

Z okazji urodzin nasz pismo znów przeszło metamorfozę - nie pierwszą zresztą. Wciąż jednak chcemy być jak dobry przyjaciel młodych rodziców i służyć im radą w pierwszych krokach bycia mamą i tatą. Zobacz, jak zmienialiśmy się przez te wszystkie lata...

Pierwszy numer „Twojego Dziecka”

Ukazał się w styczniu 1951 roku. W latach 50. zeszłego wieku nie było innych pism dla rodziców. Gazeta rozeszła się szybko, drugi numer jeszcze prędzej, bo już spod lady – jak wspominała pierwsza redaktor naczelna TD Pani Janina Szewczykowska. Ponieważ redakcja nie dostała zgody na nakład, który zaspokoiłby oczekiwania czytelników, drukowała w piśmie odezwy: „Przeczytaj TD i pożycz do przeczytania innym rodzicom”.

Redakcja poleca: Najpiękniejsze obrazki dla dzieci – aukcja charytatywna dla Fundacji Przyjaciółka [FILM]
Piękne ilustracje, wielkie emocje i naprawdę duże pieniądze! – tak w skrócie można opisać aukcję charytatywną „Obrazki do pokoju Twojego Dziecka”. Całkowity dochód z wylicytowanych dzieł został przekazany na leczenie chorych i niepełnosprawnych dzieci. Obejrzyj relację z tego niesamowitego wydarzenia!

Pieluszki jednorazowe 

W 1965 roku TD donosi, że na rynku pojawiła się nowość, czyli pieluszki z ligniny. Trzy lata później informujemy rodziców, że w Polsce wprowadzono bezpłatny urlop wychowawczy dla mam.

Szkoły rodzenia 

Na naszych łamach namawiamy do tworzenia szkół rodzenia już w połowie lat 70. razem z prof. Włodzimierzem Fijałkowskim, propagatorem tej idei, który stworzył własny program przygotowania mam do porodu i szkolenia położnych.

Przepis na mydło... 

...domowej roboty pojawił się u nas w trudnych latach 80., gdy sklepy świeciły pustkami. Pomagaliśmy rodzicom radzić sobie z codziennością. Pisaliśmy też o eksperymentach klinik położniczych, które pozwalały ojcom być przy porodzie. W grudniu 1981 roku, gdy wprowadzono stan wojenny, nasze pismo na trzy miesiące przestało się ukazywać. Zostaliśmy jednak pozytywnie zweryfikowani i wróciliśmy do kiosków.

Likwidacja na pół roku 

Tuż po transformacji w 1990 roku nasze pismo znów przestało wychodzić! Zostaliśmy zlikwidowani. Na szczęście w ciągu pół roku redakcja znalazła wydawcę Res Publicę Press. Dziewięć lat później byliśmy już częścią dzisiejszego wydawnictwa, czyli Edipresse Polska.

Przybywa nam konkurencja

Na początku 1995 roku na rynku ukazują się dwa nowe pisma dla rodziców: „Mamo, To Ja” oraz „Dziecko”.

Zobacz też przepis na: Jabłkowy tort naleśnikowy

Znaczek od IMiD

W 2003 roku zostajemy wyróżnieni przez Instytut Matki i Dziecka, który poleca nasz miesięcznik jako godny zaufania. Zaczynamy ścisłą współpracę ze specjalistami z IMiD.

Aukcje dla chorych dzieci

W tym roku w czerwcu już po raz drugi organizujemy aukcję współczesnych ilustracji „Obrazki do pokoju Twojego Dziecka” – uzyskane podczas niej pieniądze zostaną przekazane Fundacji Przyjaciółka na pomoc dla jej podopiecznych. Termin aukcji: 18 czerwca, godz. 12.00, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1


Zobacz też: Jak zorganizować urodziny dla kilkulatka?

Doładuj
Przeładuj