Czy mięśniaki macicy są groźne? Czy konieczna jest operacja?

Mięśniaki macicy rzadko są groźne, ale mogą wiązać się z uciążliwymi dolegliwościami, prowadzić do niedokrwistości, a nawet uniemożliwiać zajście lub utrzymanie ciąży.
mięśniaki macicy leczenie
fot. Fotolia
Mięśniaki macicy:
1. Objawy
2. Rodzaje
3. Powikłania
4. Leczenie farmakologiczne
5. Usuwanie mięśniaków (chirurgiczne)
6. Mięśniaki macicy a ciąża

Mięśniaki macicy to niezłośliwe nowotwory z komórek mięśni gładkich, z których zbudowana jest macica. Te łagodne guzy są jednym z najczęściej występujących schorzeń kobiecego narządu rozrodczego – w Polsce dotykają niemal co drugą kobietę powyżej 35. roku życia. Najczęściej są efektem zaburzeń gospodarki hormonalnej i nie dają żadnych objawów. Leczenie mięśniaków uzależnione jest od ich wielkości, rozmieszczenia i planów dotyczących macierzyństwa.

Objawy mięśniaków macicy

Rzadko są groźne i u wielu kobiet nie dają żadnych objawów, wykrywa się je dopiero podczas badania USG. Zdarza się jednak, że mięśniaki macicy, zwłaszcza duże, powodują dolegliwości, takie jak:
 • obfite i długie miesiączki,
 • ucisk na pęcherz moczowy,
 • ucisk na jelito grube,
 • ból podbrzusza,
 • ból podczas współżycia,
 • uczucie pełności w jamie brzusznej,
 • ucisk na narządy rodne,
 • częste oddawanie moczu,
 • ból kręgosłupa lędźwiowego.
Redakcja poleca: Atoperal najlepszy do suchej skóry dziecka? Sprawdziłam! [TEST REDAKCJI]
Dużo słyszałam, że Atoperal jest hitem wśród preparatów do skóry suchej i atopowej, że ma świetne składy. Postanowiłam to sprawdzić. Przetestowałam go na skórze mojego synka i... własnej. Zobacz wyniki tego egzaminu!

Rodzaje mięśniaków na macicy

Rodzaj zmiany zależy od jego umiejscowienia. Możemy je podzielić na mięśniaki:
 • podsurowicówkowe,
 • śródścienne,
 • podśluzówkowe.

Rzadziej występują mięśniaki:
 • uszypułowane, 
 • szyjkowe,
 • międzywięzadłowe.

Powikłania: czy mięśniaki trzeba leczyć?

Nie wszystkie mięśniaki macicy wymagają leczenia farmakologicznego lub operacyjnego. Jeśli mięśniaki macicy są niewielkie i nie wywołują dokuczliwych objawów, często wystarczy pozostawanie pod regularną obserwacją i opieką ginekologa. Jeśli mięśniak macicy szybko rośnie, może prowadzić do stanu zapalnego w organizmie. Ponadto guzy te, nawet małe, mogą powodować:

Farmakologiczne leczenie mięśniaków macicy

Metoda leczenia mięśniaków macicy uzależniona jest od ich wielkości, umiejscowienia, wieku kobiety i tego, czy planuje ona dzieci. Zabiegi operacyjne, które przez długi czas były podstawową formą leczenia (usuwania) mięśniaków, mogą powodować trudności lub niemożność zajścia w ciążę. Obecnie metod leczenia jest więcej:
 • leczenie farmakologiczne np. octanem uliprystalu, który zmniejsza rozmiary mięśniaków i łagodzi objawy,
 • embolizacja tętnic macicy, która pozwala na leczenie mięśniaków bez użycia skalpela poprzez zatkanie głównych naczyń odżywiających macicę i zatrzymanie tempa wzrostu guzów.

Operacyjne (chirurgiczne) usuwanie mięśniaków macicy

Usunięcie zmian podczas zabiegu chirurgicznego jest nadal częste i w pewnych okolicznościach wskazane. Miomektomia – to operacyjne wyłuszczenie guza poprzez:
 •        histeroskopię - wziernikowanie macicy, pozwala na diagnostykę i pobranie wycinków przez szyjkę macicy,
 •        laparoskopię - wyłuszczenie mięśniaka poprzez nacięcia w powłoce brzusznej,
 •        laparotomię - usunięcie mięśniaka po otwarciu powłok brzusznych,

Histerektomia, czyli chirurgiczne usunięcie macicy, kiedyś była częściej stosowana w ramach leczenia mięśniaków na macicy. Teraz macicę usuwa się w sytuacjach, kiedy nie można zastosować innych metod.
Uwaga! Usunięcie pojedynczego mięśniaka macicy nie gwarantuje, że nie będzie nawrotów. Mięśniaki macicy często wracają.

Mięśniaki macicy a ciąża

Mięśniaki mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać zajście w ciążę. Mogą też powodować problemy z jej donoszeniem. Nie zawsze jednak trzeba usuwać mięśniaka przed zajściem w ciążę, wiele zależy od rozmiaru, liczby i umiejscowienia zmian. Operacja może dodatkowo spowodować nieprawidłowości kształtu jamy macicy. Obecnie za najlepszy sposób leczenia mięśniaków przed ciążą uważa się farmakologię:

- Znane są przypadki kobiet, u których wyłącznie ze względu na obecność mięśniaków macicy zdiagnozowano niepłodność, a które po leczeniu farmakologicznym zaszły w ciążę i urodziły zdrowe dzieci – mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel, ginekolog i androlog ze Szpitala Klinicznego im Prof W. Orłowskiego w Warszawie. - Jest to możliwe, ponieważ zmniejszenie objętości mięśniaka octanem uliprystalu zwiększa szanse na wykonanie operacji oszczędzającej, polegającej na wyłuszczeniu mięśniaka lub mięśniaków, z zachowaniem macicy. Czasem już samo leczenie farmakologiczne pozwala uniknąć operacji i umożliwia zajście w ciążę – wystarczy, że uda się skutecznie zmniejszyć rozmiary mięśniaka.
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co ty wiesz o niepłodności?

Życie seksualne