GRY
 
 

Usuwanie mięśniaków macicy bez skalpela

O embolizacji, czyli małoinwazyjnej metodzie usuwania mięśniaków macicy, opowiada dr hab. n. med. Radosław Pietura, radiolog w Centrum Medycznym ENEL-MED

Mięśniaki macicy można usunąć bez skalpela
fot. Fotolia
Mięśniaki macicy są niezłośliwymi nowotworami rozwijającymi się z komórek mięśni gładkich, z których zbudowana jest macica. Te łagodne guzy są jednym z najczęściej występujących schorzeń kobiecego narządu rozrodczego – w Polsce dotykają niemal co drugą kobietę powyżej 35. roku życia. Najczęściej są efektem zaburzeń gospodarki hormonalne (czytaj o problemach hormonalnych).

Dolegliwości wywołane przez mięśniaki

Same w sobie rzadko są groźne, ale mogą powodować wiele dolegliwości, takich jak obfite i przedłużające się krwawienia miesiączkowe. Duże mięśniaki mogą ponadto osiągać wielkość macicy kobiety ciężarnej i wypełniać większość jamy brzusznej, co wpływa na ucisk na pęcherz moczowy lub jelito grube.

Czytaj o krwawieniu w ciąży.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Leczenie mięśniaków macicy

Początkowo podstawową metodą ich leczenia były zabiegi chirurgiczne, polegające na usunięciu guzów lub całej macicy oraz terapia hormonalna. Wiele z tych operacji wykluczało jednak zajście w ciążę. Na początku lat 90. we Francji po raz pierwszy zastosowano nową metodę – embolizację tętnic macicy, która pozwala na leczenie mięśniaków bez użycia skalpela. Od początku września 2010 r. zabiegi te wykonywane są w Centrum Medycznym ENEL-MED.

Wskazania do embolizacji

Do embolizacji tętnic macicy kwalifikują się:
  • miesiączkujące pacjentki z rozpoznanymi mięśniakami
  • współistnienie chorób, stanowiących przeciwwskazanie do tradycyjnego leczenia operacyjnego
  • pacjentki, u których leczenie takie nie przyniosło oczekiwanego skutku.
Każdorazowo przed zabiegiem konieczna jest konsultacja ginekologiczna oraz wykonanie badań, które pozwalają na precyzyjne określenie ilości mięśniaków, ich położenia oraz stanu otaczających je tkanek, m.in.:
  • USG przezpochwowego
  • rezonansu magnetycznego
  • badania stężenia wybranych hormonów.
Dopiero teraz lekarz może oszacować zagrożenia i przewidywalne skutki zabiegu. Na liście przeciwwskazań do embolizacji znajdują się mięśniaki uszypułowane, zakażenia oraz ciąża. Podczas kwalifikacji do zabiegu lekarz musi również wykluczyć inne przyczyny, które mogą prowadzić do zaburzeń krwawienia i powodować objawy podobne do mięśniaków (np. rak szyjki macicy, adenomioza). Podczas badania może się okazać, że w macicy występują nie mięśniaki, a podobne do nich mięsaki, czyli nowotwory złośliwe.

Uwaga! Czy wiesz, jak często trzeba chodzić do ginekologa? Sprawdź: konieczne badania ginekologiczne.
Doładuj
Przeładuj