Czy mięśniaki macicy są groźne? Jak je leczyć, czy konieczna jest operacja?

Mięśniaki macicy to niezłośliwe nowotwory. Są jednym z najczęstszych schorzeń narządu rodnego. Choć mięśniaki macicy same w sobie rzadko są groźne, mogą wiązać się z uciążliwymi dolegliwościami, prowadzić do poważnej niedokrwistości, a nawet uniemożliwiać zajście lub utrzymanie ciąży. Czy trzeba je leczyć operacyjnie?
mięśniaki macicy leczenie
fot. Fotolia
Mięśniaki macicy:
1. Objawy
2. Rodzaje
3. Powikłania
4. Leczenie farmakologiczne
5. Usuwanie mięśniaków (chirurgiczne)
6. Mięśniaki macicy a ciąża

Mięśniaki macicy to niezłośliwe nowotwory z komórek mięśni gładkich, z których zbudowana jest macica. Te łagodne guzy są jednym z najczęściej występujących schorzeń kobiecego narządu rozrodczego – w Polsce dotykają niemal co drugą kobietę powyżej 35. roku życia. Najczęściej są efektem zaburzeń gospodarki hormonalnej i nie dają żadnych objawów. Leczenie mięśniaków uzależnione jest od ich wielkości, rozmieszczenia i planów dotyczących macierzyństwa.

Objawy mięśniaków macicy

Rzadko są groźne i u wielu kobiet nie dają żadnych objawów, wykrywa się je dopiero podczas badania USG. Zdarza się jednak, że mięśniaki macicy, zwłaszcza duże, powodują dolegliwości, takie jak:
 • obfite i długie miesiączki,
 • ucisk na pęcherz moczowy,
 • ucisk na jelito grube,
 • ból podbrzusza,
 • ból podczas współżycia,
 • uczucie pełności w jamie brzusznej,
 • ucisk na narządy rodne,
 • częste oddawanie moczu,
 • ból kręgosłupa lędźwiowego.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Rodzaje mięśniaków na macicy

Rodzaj zmiany zależy od jego umiejscowienia. Możemy je podzielić na mięśniaki:
 • podsurowicówkowe,
 • śródścienne,
 • podśluzówkowe.

Rzadziej występują mięśniaki:
 • uszypułowane, 
 • szyjkowe,
 • międzywięzadłowe.

Powikłania: czy mięśniaki trzeba leczyć?

Nie wszystkie mięśniaki macicy wymagają leczenia farmakologicznego lub operacyjnego. Jeśli mięśniaki macicy są niewielkie i nie wywołują dokuczliwych objawów, często wystarczy pozostawanie pod regularną obserwacją i opieką ginekologa. Jeśli mięśniak macicy szybko rośnie, może prowadzić do stanu zapalnego w organizmie. Ponadto guzy te, nawet małe, mogą powodować:

Farmakologiczne leczenie mięśniaków macicy

Metoda leczenia mięśniaków macicy uzależniona jest od ich wielkości, umiejscowienia, wieku kobiety i tego, czy planuje ona dzieci. Zabiegi operacyjne, które przez długi czas były podstawową formą leczenia (usuwania) mięśniaków, mogą powodować trudności lub niemożność zajścia w ciążę. Obecnie metod leczenia jest więcej:
 • leczenie farmakologiczne np. octanem uliprystalu, który zmniejsza rozmiary mięśniaków i łagodzi objawy,
 • embolizacja tętnic macicy, która pozwala na leczenie mięśniaków bez użycia skalpela poprzez zatkanie głównych naczyń odżywiających macicę i zatrzymanie tempa wzrostu guzów.

Operacyjne (chirurgiczne) usuwanie mięśniaków macicy

Usunięcie zmian podczas zabiegu chirurgicznego jest nadal częste i w pewnych okolicznościach wskazane. Miomektomia – to operacyjne wyłuszczenie guza poprzez:
 •        histeroskopię - wziernikowanie macicy, pozwala na diagnostykę i pobranie wycinków przez szyjkę macicy,
 •        laparoskopię - wyłuszczenie mięśniaka poprzez nacięcia w powłoce brzusznej,
 •        laparotomię - usunięcie mięśniaka po otwarciu powłok brzusznych,

Histerektomia, czyli chirurgiczne usunięcie macicy, kiedyś była częściej stosowana w ramach leczenia mięśniaków na macicy. Teraz macicę usuwa się w sytuacjach, kiedy nie można zastosować innych metod.
Uwaga! Usunięcie pojedynczego mięśniaka macicy nie gwarantuje, że nie będzie nawrotów. Mięśniaki macicy często wracają.

Mięśniaki macicy a ciąża

Mięśniaki mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać zajście w ciążę. Mogą też powodować problemy z jej donoszeniem. Nie zawsze jednak trzeba usuwać mięśniaka przed zajściem w ciążę, wiele zależy od rozmiaru, liczby i umiejscowienia zmian. Operacja może dodatkowo spowodować nieprawidłowości kształtu jamy macicy. Obecnie za najlepszy sposób leczenia mięśniaków przed ciążą uważa się farmakologię:

- Znane są przypadki kobiet, u których wyłącznie ze względu na obecność mięśniaków macicy zdiagnozowano niepłodność, a które po leczeniu farmakologicznym zaszły w ciążę i urodziły zdrowe dzieci – mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel, ginekolog i androlog ze Szpitala Klinicznego im Prof W. Orłowskiego w Warszawie. - Jest to możliwe, ponieważ zmniejszenie objętości mięśniaka octanem uliprystalu zwiększa szanse na wykonanie operacji oszczędzającej, polegającej na wyłuszczeniu mięśniaka lub mięśniaków, z zachowaniem macicy. Czasem już samo leczenie farmakologiczne pozwala uniknąć operacji i umożliwia zajście w ciążę – wystarczy, że uda się skutecznie zmniejszyć rozmiary mięśniaka.
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Od miłości wszystko się zaczyna

Przygotuj się do ciąży