GRY
 
 

7 pytań o mięśniaki macicy

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 5 milionów kobiet powyżej 20. roku życia, które cierpią z powodu mięśniaków macicy. Większości z nich proponuje się całkowite usunięcie macicy, a to oznacza, że już nigdy nie będą mogły zajść w ciążę. Czy istnieje zatem inne rozwiązanie?

Joanna Karwat
Konsultacja: prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel
Mięśniaki macicy, leczenie mięśniaków macicy, kobieta
fot. Fotolia
Z powodu mięśniaków macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka, choruje też wiele kobiet powyżej 20. roku życia. Część z nich nie wie, że jest chora, ponieważ w 15%-20% przypadków mięśniaki macicy nie powodują żadnych dolegliwości. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2014 r. w ramach kampanii „Walczymy o kobiecość”, w grupie tej znajduje się wiele młodych kobiet, którym proponuje się operacyjne usunięcie macicy pomimo niezakończonych planów prokreacyjnych. O to, jakie są objawy mięśniaków macicy i jak można leczyć mięśniaki, zapytaliśmy prof. dr hab. n. med. Grzegorza Jakiela, ginekologa i androloga ze Szpitala Klinicznego im Prof W. Orłowskiego w Warszawie.

1. Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych, które występują u 20%-40% kobiet. U części z nich mięśniaki dają szereg objawów, obniżając jakość życia kobiety, także życia intymnego. Ze względu na to, chore kobiety często unikają kontaktów seksualnych, obawiając się nasilenia dolegliwości związanych z mięśniakami macicy. 
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

2. Jakie są objawy mięśniaków macicy?

Dolegliwości towarzyszące mięśniakom to m.in.: 
• ból podczas współżycia
• uczucie pełności w jamie brzusznej
• uczucie ucisku na narządy rodne
• częstsze oddawanie moczu
• obfite, przedłużające się krwawienia 

3. Jak diagnozuje się mięśniaki macicy?

Regularne badania ginekologiczne oraz wykonywanie przynajmniej raz w roku USG narządu rodnego pozwalają na wykrycie choroby, a współczesna medycyna oferuje pacjentkom różne metody leczenia.

4. Jakie formy leczenia mięśniaków macicy stosuje się w Polsce?

Niestety w Polsce nadal standardem pozostaje histerektomia, czyli usunięcie macicy, pomimo tego że na rynku dostępne są innowacyjne preparaty farmakologiczne. Dla wielu pacjentek operacja jest obarczona dużym stresem i wiąże się z poczuciem utraty atrybutu kobiecości, jakim jest macica. Ponad 54% kobiet, które nie poddały się histerektomii, wyraziło obawę, że usunięcie macicy może mieć wpływ na utratę poczucia własnej kobiecości. Natomiast ankietowane Polki, u których przeprowadzono histerektomię, przyznały, że czują się niedowartościowane, mniej kobiece i mają niższą samoocenę. Więcej wypowiedzi na stronie: www.miesniakimacicy.pl

5. Jakie metody leczenia mięśniaków stosuje się na świecie?

W latach 2000-2009 jedną z najczęściej zalecanych metod leczenia kobiet z mięśniakami macicy była histerektomia, czyli operacyjne usunięcie macicy (ok. 31%). Wśród polskich pacjentek, którym proponuje się tę metodę, są także kobiety w bardzo młodym wieku, które dopiero planują swoje życie i zaczynają myśleć o założeniu rodziny (20-29 lat – ok. 17%, 30-39 lat – ok. 15%). Tym samym odbierana jest im możliwość spełnienia się w roli biologicznej mamy. W Europie Zachodniej odnotowuje się coraz silniejszy trend leczenia mięśniaków macicy polegający na zastąpieniu histerektomii metodą zabiegów  oszczędzających, czyli takich, które pozwalają zachować macicę. W niektórych przypadkach rzeczywiście wielkość mięśniaka i/lub jego umiejscowienie zmuszają lekarza do podjęcia decyzji o jej usunięciu. Współczesna medycyna daje jednak szansę wielu pacjentkom. Zastosowanie leczenia farmakologicznego, zmniejszającego objętość mięśniaków, przed lub zamiast operacji umożliwia niektórym kobietom zachowanie macicy.

6. Na czym polega farmakoterapia mięśniaków macicy?

Od 2012 roku zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Polsce dostępna jest nowoczesna terapia farmakologiczna octanem uliprystalu. Lek powoduje kontrolę krwawień już w ciągu 10 dni od rozpoczęcia terapii oraz redukcję objętości mięśniaków poprzez wywołanie apoptozy – czyli śmierci komórek mięśniaka. Skutkiem tego działania jest utrzymujący się efekt zmniejszenia mięśniaków po odstawieniu leku. Jest to bardzo korzystne, ponieważ umożliwia pacjentkom zaplanowanie zabiegu w dogodnym czasie i nie musi kolidować z planami dotyczącymi założenia rodziny. Co więcej, u niektórych pacjentek objawy choroby nie powracają, mięśniaki nie odrastają, a u niektórych pacjentek mięśniaki potrafią całkowicie zniknąć. Rezultat? Całkowite odstąpienie od zabiegu. Zabieg powinno wykonywać się, jeśli mięśniaki powodują uciążliwe objawy (najczęściej niepoddające się leczeniu krwawienie) lub w sytuacji, jeśli mięśniaki szybko rosną.

7. Czy po farmakoterapii mięśniaków macicy można zajść w ciążę?

Znane są przypadki kobiet, u których wyłącznie ze względu na obecność mięśniaków macicy zdiagnozowano niepłodność, a które po leczeniu farmakologicznym zaszły w ciążę i urodziły zdrowe dzieci. Jest to możliwe, ponieważ zmniejszenie objętości mięśniaka octanem uliprystalu zwiększa szanse na wykonanie operacji oszczędzającej, polegającej na wyłuszczeniu mięśniaka lub mięśniaków, z zachowaniem macicy. Czasem już samo leczenie farmakologiczne pozwala uniknąć operacji i umożliwia zajście w ciążę – wystarczy, że uda się skutecznie zmniejszyć rozmiary mięśniaka.
prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel
Konsultacja: prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel

I Klinika Położnictwa i Ginekologii Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego Szpital Kliniczny im Prof. W. Orłowskiego w Warszawie

Ocena (3 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj