GRY
 
 

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha – część 2

Oto dwa ćwiczenia na wzmocnienie mięśni skośnych brzucha, i nie tylko. Można je wykonywać na piłce, ale uda się też na macie – przekonuje Zosia Budkiewicz, fizjoterapeutka i instruktorka fitness.

Zobacz inne z serii: Mięśnie brzucha - ćwiczenia przed ciążą (5)

Leżenie na piłce na plecach

Kładziemy się na plecach na piłce. Pilnujemy, by przylegał do niej odcinek lędźwiowo-krzyżowy oraz częściowo pośladki. Ręce trzymamy przy głowie. Kierujemy rękę do przeciwnego kolana, naprzemiennie, czyli raz jedną, raz drugą. Pamiętamy o oddychaniu. Ćwiczenie powtarzamy 20–30 w trzech seriach.

Odpoczynek: kładziemy się na plecach na piłce, bujając się w przód i tył. Mocno wyciągamy ręce i nogi. Jeśli nie mamy piłki, kładziemy się na macie.

Leżenie na piłce bokiem

To ćwiczenie na mięśnie brzucha sprawdzi się też, gdy jesteśmy w ciąży.
  • Wersja prostsza. Opieramy tułów na piłce, nogę prostujemy. Rękę, którą trzymamy przy głowie opuszczamy w stronę nogi. W tym ćwiczeniu wzmacniamy też mięsień czworoboczny lędźwi. Powtarzamy 20–30 razy w trzech–czterech seriach.
  • Wersja trudniejsza. Dodajemy pracę nogi. W tej samej chwili opuszczamy rękę i podnosimy nogę. Ćwiczenie to uruchamia dodatkowo mięśnie pośladka i bocznej części uda. Powtarzamy 10–15 razy w trzech seriach.
Odpoczynek: rozciągamy bok, kładąc się bokiem na piłce, z rękami w górze. Po kilku sekundach powtarzamy ćwiczenia na drugą stronę. Po kolejnej serii rozluźniamy się w pozycji żaby. Kładziemy się na piłce na brzuchu, delikatnie kołyszemy się w przód i tył. Jeśli nie mamy piłki, w pozycji klęku rozluźniamy dół pleców i biodra.


Zofia Budkiewicz jest fizjoterapeutką i instruktorką fitness, specjalizuje się w ćwiczeniach i masażu kobiet w ciąży i po porodzie, współpracuje z licznymi szkołami rodzenia. Prywatnie mama dwójki dzieci.
Doładuj
Przeładuj