dziecko, kuchnia, talerz, obiad, mięso

Jakie mięso podawać małemu dziecku?

Prozdrowotne żywienie dzieci zakłada jak największe urozmaicenie diety, także w różne rodzaje mięsa. Rozwijającemu się dziecku potrzeba wielu składników odżywczych.
dziecko, kuchnia, talerz, obiad, mięso
Aby proces ten przebiegał poprawnie, maluch musi każdego dnia otrzymywać wraz z pożywieniem właściwy budulec, czyli m.in. pełnowartościowe białko. Takie białko można dostarczyć dziecku, podając mu między innymi różne gatunki chudego mięsa. Wartość odżywcza zależy od gatunku mięsa, a nawet od konkretnej części anatomicznej tuszy.

O czym należy pamiętać?

Aby wybrać odpowiednie mięso dla dziecka, rodzice powinni przestrzegać pewnych zasad. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt wczesne wprowadzanie do diety kotletów, zrazów, parówek, czy też wędliny. Badania wykazują, że dwu-, trzyletnie dzieci jedzą za dużo przetworzonego mięsa, np. pełnych konserwantów i soli wędlin oraz podrobów, czy też niezdrowych hamburgerów i hot-dogów. Pamiętajmy, że małe dziecko to nie mały dorosły. Dlatego ważne jest, aby mały człowiek odżywiał się, a nie tylko jadł. Ze względów odżywczych nie ma więc sensu podawać dwulatkowi parówki lub wędliny.
Redakcja poleca: Beata Sadowska bierze udział w akcji „Projekt body" [WIDEO]
Eksperci ds. żywienia są zdania, że należy kontrolować ilość i jakość białka, jaką dziecko otrzymuje w pierwszych miesiącach życia. Dlaczego? Żeby uchronić je przed otyłością w przyszłości!

Od kiedy mięso dla malucha?

Według najnowszych zaleceń żywieniowych pierwsze mięso lub ryba powinno znaleźć się w diecie niemowlęcia już w 6.–7. miesiącu życia. Niemowlętom karmionym wyłącznie piersią mięso w zupce jarzynowej podajemy w siódmym miesiącu, a karmionym sztucznie wcześniej – od szóstego miesiąca.

Zobacz też: Od kiedy podawać mięso niemowlakowi? Nowe zasady 2016

Mięso z pewnego źródła

Mięso powinno pochodzić z pewnego źródła, najlepiej z hodowli ekologicznej lub ze sklepu z ekologiczną żywnością. Warto mieć pewność, że mięso, które podamy małemu dziecku, nie zawiera hormonów, antybiotyków, a zwierzę nie było karmione odżywkami niewiadomego pochodzenia. Bezpieczne, przebadane mięso można także znaleźć w słoiczkach dla niemowląt. Jest to wygodne rozwiązanie dla mam, szczególnie na początku rozszerzania diety, kiedy dziecko zje zaledwie łyżeczkę nowego pokarmu. Najlepszymi gatunkami mięsa w pierwszym okresie są najmniej alergizujące: drób, a zwłaszcza indyk i kurczak, królik, jagnięcina i cielęcina.

Uzupełnianie zapasów

Noworodek rodzi się z zapasem żelaza, pochodzącym jeszcze z życia płodowego. U donoszonych niemowląt karmionych piersią lub mlekiem modyfikowanym zapasy żelaza, wskutek szybkiego rozwoju i wzrastania, wystarczają jednak tylko do 4.–6. miesiąca życia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby po upływie tego okresu dostarczyć dziecku żelazo w pokarmach uzupełniających.

Źródła żelaza

Mięso nie jest jedynym źródłem żelaza w diecie niemowląt i małych dzieci. Są nim także zielone warzywa, żółtko jaja, kaszki zbożowe dla niemowląt (wzbogacane w żelazo) oraz pełnoziarniste pieczywo i nasiona roślin strączkowych. Żelazo zawarte w mięsie jest jednak najlepiej przyswajane.

Żelazo + witamina C = dobre połączenie

Najlepiej jest łączyć w jednym posiłku produkty bogate w żelazo z produktami bogatymi w witaminę C (np. mięso z warzywami), ponieważ przyswajanie żelaza jest wtedy dużo lepsze. Szczególnie bogate w witaminę C są brokuły, kalafior, papryka, natka pietruszki, brukselka, biała i czerwona kapusta, czarne porzeczki, maliny, owoce cytrusowe, kiwi. Uzupełniając nimi mięsne posiłki malucha należy pamiętać o wieku dziecka i wprowadzać warzywa i owoce do diety w odpowiedniej kolejności, wynikającej ze schematu żywienia.

Białko i witaminy

W mięsie znajdziemy również pełnowartościowe białko i witaminy z grupy B, zwłaszcza witaminę B12. Jest ważna dla rozwoju układu nerwowego malucha oraz odgrywa ważną rolę w procesie dojrzewania czerwonych krwinek. Ta witamina nie występuje w pokarmach pochodzenia roślinnego. Jeśli dziecko nie chce jeść mięsa, należy zapytać pediatrę, czy nie zaleci suplementu witaminy B12.

Porcja mięsa dla malucha

Na początek, w 6.–7. miesiącu życia, do zupki, codziennie dodajemy ok. 10 g ugotowanego mięsa, które 1 lub 2 razy w tygodniu warto zastąpić rybą. Pod koniec pierwszego roku życia ilość mięsa zwiększa się do ok. 20 g na dzień. Ta ilość wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie małego organizmu na składniki potrzebne do budowy tkanek. Jeśli mięso zostanie podane z warzywami, pokryte będzie również zapotrzebowanie na żelazo.

Zdrowy umiar

Pamiętajmy jednak, że nadmiar mięsa to nadmiar białka, które sprzyja otyłości oraz fosforu, który wpływa na gorsze wchłanianie wapnia, co skutkuje słabszym rozwojem kości. Nadmiar mięsa w diecie może zwiększać ryzyko nowotworów i innych chorób w przyszłości. Dzienna porcja drobiu dla dzieci w wieku 1–3 lat to odpowiednio 30–35 g, wędliny odpowiednio 15–20 g. Chude mięso czerwone, w tym wędliny, powinny być spożywane nie częściej niż 2–3 razy w tygodniu, a jaja kurze w dni, w których nie jest spożywane mięso. Drób należy podawać dziecku 2–3 razy w tygodniu, zawsze bez skóry, ryby jeden lub dwa razy w tygodniu.

Czego unikać?

W diecie dziecka należy unikać:
  • gotowych wędlin – zawierają duże ilości konserwantów, soli i tłuszczu. Małym dzieciom należy przygotować samodzielnie mięsa, np. pierś duszoną, schab pieczony, duszony lub domowy pasztet;
  • smażonych mięs – dwulatek może okazjonalnie zjeść kawałek smażonego kotleta, jednak ważne jest, aby był on usmażony na świeżym tłuszczu;
  • tłustych gatunków mięs – mięso, które podajemy małemu dziecku, ma dostarczyć mu niezbędnego pełnowartościowego białka, żelaza, witamin z grupy B. Tłuste gatunki mięs są mniej zasobne w składniki odżywcze. Dlatego też chude mięso dla dziecka to najlepszy wybór;
  • podrobów – zawierają bardzo dużo niezdrowego tłuszczu, cholesterolu, mogą zawierać metale ciężkie oraz inne toksyny, które kumulują się w organach wewnętrznych zwierząt;
  • mięsa i wędlin wędzonych – zawierają dużo soli, konserwanty i szkodliwy dym wędzarniczy;
  • surowego mięsa, np. tatara i carpaccio – surowe mięso może zawierać pasożyty lub bakterie wywołujące poważne choroby.

Mięso dla niejadka

Dzieci zwykle nie chcą jeść mięsa, bo jest włókniste i suche. Na początek mięso powinno być na tyle rozdrobnione, by dziecko nie wyczuwało jego kawałeczków. Następnie należy powoli i stopniowo zmniejszać stopień jego rozdrobnienia. To bardzo ważne, ponieważ pomaga rozwijać umiejętności żucia i gryzienia. 

Gdy maluch odmawia

Jeśli maluch odmawia jedzenia mięsa, należy zadbać, aby w jego diecie znalazła się wystarczająca ilość nabiału, ryb, jaj oraz bogatych w żelazo warzyw strączkowych (soczewica, groch, fasola, soja, ciecierzyca), różnorodnych kasz, brązowego ryżu, razowego makaronu i pieczywa, orzechów, migdałów i nasion oraz zielonych warzyw liściastych.

Konsultacja: Elżbieta Banaś, dietetyk, pracownik Oddziału Pediatrii i Żywienia, Klinika Pediatrii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Zobacz też: Czego nie może zabraknąć w diecie dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy