GRY
 
 

Jakie mięso podawać małemu dziecku?

Prozdrowotne żywienie dzieci zakłada jak największe urozmaicenie diety, także w różne rodzaje mięsa. Rozwijającemu się dziecku potrzeba wielu składników odżywczych.

dziecko, kuchnia, talerz, obiad, mięso
Aby proces ten przebiegał poprawnie, maluch musi każdego dnia otrzymywać wraz z pożywieniem właściwy budulec, czyli m.in. pełnowartościowe białko. Takie białko można dostarczyć dziecku, podając mu między innymi różne gatunki chudego mięsa. Wartość odżywcza zależy od gatunku mięsa, a nawet od konkretnej części anatomicznej tuszy.

O czym należy pamiętać?

Aby wybrać odpowiednie mięso dla dziecka, rodzice powinni przestrzegać pewnych zasad. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt wczesne wprowadzanie do diety kotletów, zrazów, parówek, czy też wędliny. Badania wykazują, że dwu-, trzyletnie dzieci jedzą za dużo przetworzonego mięsa, np. pełnych konserwantów i soli wędlin oraz podrobów, czy też niezdrowych hamburgerów i hot-dogów. Pamiętajmy, że małe dziecko to nie mały dorosły. Dlatego ważne jest, aby mały człowiek odżywiał się, a nie tylko jadł. Ze względów odżywczych nie ma więc sensu podawać dwulatkowi parówki lub wędliny.
Redakcja poleca: Beata Sadowska bierze udział w akcji „Projekt body" [WIDEO]
Eksperci ds. żywienia są zdania, że należy kontrolować ilość i jakość białka, jaką dziecko otrzymuje w pierwszych miesiącach życia. Dlaczego? Żeby uchronić je przed otyłością w przyszłości!

Od kiedy mięso dla malucha?

Według najnowszych zaleceń żywieniowych pierwsze mięso lub ryba powinno znaleźć się w diecie niemowlęcia już w 6.–7. miesiącu życia. Niemowlętom karmionym wyłącznie piersią mięso w zupce jarzynowej podajemy w siódmym miesiącu, a karmionym sztucznie wcześniej – od szóstego miesiąca.

Zobacz też: Od kiedy podawać mięso niemowlakowi? Nowe zasady 2016

Mięso z pewnego źródła

Mięso powinno pochodzić z pewnego źródła, najlepiej z hodowli ekologicznej lub ze sklepu z ekologiczną żywnością. Warto mieć pewność, że mięso, które podamy małemu dziecku, nie zawiera hormonów, antybiotyków, a zwierzę nie było karmione odżywkami niewiadomego pochodzenia. Bezpieczne, przebadane mięso można także znaleźć w słoiczkach dla niemowląt. Jest to wygodne rozwiązanie dla mam, szczególnie na początku rozszerzania diety, kiedy dziecko zje zaledwie łyżeczkę nowego pokarmu. Najlepszymi gatunkami mięsa w pierwszym okresie są najmniej alergizujące: drób, a zwłaszcza indyk i kurczak, królik, jagnięcina i cielęcina.

Uzupełnianie zapasów

Noworodek rodzi się z zapasem żelaza, pochodzącym jeszcze z życia płodowego. U donoszonych niemowląt karmionych piersią lub mlekiem modyfikowanym zapasy żelaza, wskutek szybkiego rozwoju i wzrastania, wystarczają jednak tylko do 4.–6. miesiąca życia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby po upływie tego okresu dostarczyć dziecku żelazo w pokarmach uzupełniających.

Źródła żelaza

Mięso nie jest jedynym źródłem żelaza w diecie niemowląt i małych dzieci. Są nim także zielone warzywa, żółtko jaja, kaszki zbożowe dla niemowląt (wzbogacane w żelazo) oraz pełnoziarniste pieczywo i nasiona roślin strączkowych. Żelazo zawarte w mięsie jest jednak najlepiej przyswajane.

Żelazo + witamina C = dobre połączenie

Najlepiej jest łączyć w jednym posiłku produkty bogate w żelazo z produktami bogatymi w witaminę C (np. mięso z warzywami), ponieważ przyswajanie żelaza jest wtedy dużo lepsze. Szczególnie bogate w witaminę C są brokuły, kalafior, papryka, natka pietruszki, brukselka, biała i czerwona kapusta, czarne porzeczki, maliny, owoce cytrusowe, kiwi. Uzupełniając nimi mięsne posiłki malucha należy pamiętać o wieku dziecka i wprowadzać warzywa i owoce do diety w odpowiedniej kolejności, wynikającej ze schematu żywienia.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!