Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, alergia na mięso, uczulenie na wieprzowinę, alergia pokarmowa, alergia u dziecka, alergeny krzyżowe
fot. Fotolia

Mięso wieprzowe

Mięso jest silnym alergenem. Uczulać może zarówno wieprzowina, jak i wołowina, a także – choć rzadziej – jagnięcina, mięso indyka i królika. Nadwrażliwość na mięso wieprzowe – co ciekawe – może pojawiać się u osób uczulonych na sierść kota. Nazywa się to zespołem wieprzowina – sierść kota. Objawy uczulenia mogą dotyczyć dróg oddechowych (katar, kaszel, nawracające zapalenie płuc), skóry (pokrzywka, wysypka), brzucha (przewlekła biegunka, wymioty). Czasem zdarzają się również bóle migrenowe i kłopoty ze snem.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy