migrena w ciąży
fot. adobe stock

Migrena w ciąży. Jak się jej pozbyć?

Migrenę w ciąży można poznać po nieustającym, tępym bólu pojawiającym się po obu stronach głowy. Silny ból głowy w ciąży może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni, a objawiać się zamglonym polem widzenia czy drętwieniem kończyn. Migrena może doprowadzić przyszłą mamę do nudności, nadwrażliwości na dźwięki oraz ogólnego wyczerpania organizmu.
Katarzyna Gałązkiewicz
migrena w ciąży
fot. adobe stock
Migrena w ciąży to problem, który dotyczy większości ciężarnych. Uważa się, że przyczyną silnego bólu głowy u ciężarnej są zwykle zmiany hormonalne — nie jest to jednak regułą. Migrenę, w przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, poprzedza tzw. aura, czyli błyski światła, utrudnione widzenie czy łaskotanie kończyn. Są to objawy, które nie towarzyszą zwykłemu bólowi głowy.

Spis treści:
1. Przyczyny migreny w ciąży
2. Objawy migreny w ciąży
3. Leczenie migreny w ciąży

Przyczyny migreny w ciąży

Do najczęstszych przyczyn występowania migreny u kobiet w ciąży zalicza się zmiany hormonalne. Organizm ciężarnej wytwarza w tym czasie znacznie więcej estrogenu niż wcześniej. Dodatkowo dochodzi do wahań progesteronu, który początkowo szybko spada, a następnie szybko wzrasta. To doprowadza do zatrzymania wody w tkankach, czego konsekwencją jest powstawanie obrzęków m.in. na tkance mózgowej. Ucisk obrzęku doprowadza ciężarną do silnego bólu głowy. Warto wiedzieć, że możliwych przyczyn jest więcej. Należy zaliczyć do nich:
  • genetyczne skłonności do migren,
  • brak równowagi w związkach chemicznych mózgu,
  • zmiany w szlakach nerwowych,
  • stres,
  • zmęczenie,
  • mocne światła,
  • hałas,
  • wysoka lub niska temperatura,
  • dym tytoniowy,
  • przetworzona żywność.
Redakcja poleca: Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]
Gruźlica, błonica, tężec, krztusiec, polio to choroby, które dzięki szczepieniom obowiązkowym prawie udało się wyeliminować. Czy to oznacza, że już nigdy nie wrócą? Jak się objawiają i jakimi powikłaniami grożą? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach, na które zapraszamy wraz z dr n. med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.

Objawy migreny w ciąży. Co oprócz bólu głowy?

Migrena w ciąży pojawia się najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ właśnie w tym czasie dochodzi do intensyfikacji gospodarki hormonalnej. Tak zwana burza hormonów może rozregulowywać ciśnienie krwi i wpływać na elastyczność naczyń krwionośnych. W kolejnych trymestrach ciąży bóle ustępują, ponieważ stężenie hormonów powraca do normy. Jakie są objawy migreny w ciąży? Oprócz charakterystycznego, pulsującego bólu głowy, migrenie mogą towarzyszyć także:
Warto wiedzieć, że migrena może zwiększać u ciężarnych ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, stanu przedrzucawkowego oraz innych zaburzeń układu krążenia.

Leczenie migreny w ciąży

Leczenie migreny u kobiet najczęściej polega na podaniu leków przeciwbólowych. Warto jednak wiedzieć, że niektóre leki, podawane osobom niespodziewającym się dziecka, lecz zmagającym się z migreną, mogą negatywnie wpływać na płód. W celu doboru dozwolonych w ciąży leków warto wybrać się do zaufanego ginekologa, który dobierze leki bezpieczne dla dziecka i pomocne w łagodzeniu bólów głowy u kobiety ciężarnej. Dobrym pomysłem na leczenie migreny w ciąży są także proste czynności, które można wykonywać w domu:

Jeśli migrena w ciąży jest uporczywa i nie ustępuje mimo powyższych sposobów, należy zgłosić się do neurologa. 

Źródło: ihs-headache.org

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy