migrena w ciąży
fot. adobe stock

Migrena w ciąży: objawy i jak sobie radzić [domowe sposoby]

Migrenę w ciąży można poznać po nieustającym, tępym bólu pojawiającym się po obu stronach głowy. Silny ból migrenowy w ciąży może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Objawia się on zamglonym polem widzenia czy drętwieniem kończyn. Migrena może doprowadzić przyszłą mamę do nudności, nadwrażliwości na dźwięki oraz ogólnego wyczerpania organizmu. Jak sobie radzić z bólem migrenowym? Czy domowe sposoby na migrenę w ciąży działają?
Katarzyna Gałązkiewicz
migrena w ciąży
fot. adobe stock
Migrena w ciąży to problem, który dotyczy większości ciężarnych. Uważa się, że przyczyną silnego bólu głowy u ciężarnej są zwykle zmiany hormonalne – nie jest to jednak regułą. Migrenę, w przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, poprzedza tzw. aura, czyli błyski światła, utrudnione widzenie czy łaskotanie kończyn. Są to objawy, które nie towarzyszą zwykłemu bólowi głowy. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na migrenę w ciąży. 

Spis treści: 
 1. Migrena w ciąży: przyczyny
 2. Migrena w ciąży: objawy
 3. Migrena w ciąży: jakie leki?
 4. Domowe sposoby na migrenę w ciąży

Migrena w ciąży: przyczyny

Do najczęstszych przyczyn występowania migreny u kobiet w ciąży zalicza się zmiany hormonalne. Organizm ciężarnej wytwarza w tym czasie znacznie więcej estrogenu niż wcześniej. Dodatkowo dochodzi do wahań progesteronu, który początkowo szybko spada, a następnie szybko wzrasta. To doprowadza do zatrzymania wody w tkankach, czego konsekwencją jest powstawanie obrzęków m.in. na tkance mózgowej. Ucisk obrzęku doprowadza ciężarną do silnego bólu głowy. Warto wiedzieć, że możliwych przyczyn jest więcej.

Bóle migrenowe w ciąży powodują także: 
 • genetyczne skłonności do migren,
 • brak równowagi w związkach chemicznych mózgu,
 • zmiany w szlakach nerwowych,
 • stres w ciąży,
 • zmęczenie,
 • mocne światła,
 • hałas,
 • wysoka lub niska temperatura,
 • dym tytoniowy,
 • przetworzona żywność.

Migrena w ciąży: objawy

Migrena na początku ciąży jest częstym zjawiskiem. Pojawia się najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ właśnie w tym czasie dochodzi do intensyfikacji gospodarki hormonalnej. Tak zwana burza hormonów może rozregulowywać ciśnienie krwi i wpływać na elastyczność naczyń krwionośnych. W kolejnych trymestrach ciąży bóle ustępują, ponieważ stężenie hormonów powraca do normy. Jakie są objawy migreny w ciąży? Oprócz charakterystycznego, pulsującego bólu głowy migrenie mogą towarzyszyć także:
Warto wiedzieć, że migrena może zwiększać u ciężarnych ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, stanu przedrzucawkowego oraz innych zaburzeń układu krążenia.

Migrena w ciąży: jakie leki?

Co na migrenę w ciąży? Jedna z metod radzenia sobie z tą uciążliwą ciążową dolegliwością polega na przyjęciu leków przeciwbólowych. Warto jednak wiedzieć, że niektóre leki mogą negatywnie wpływać na płód. Jakie leki na migrenę w ciąży są dozwolone? W celu doboru dozwolonych leków w ciąży warto wybrać się do zaufanego ginekologa, który dobierze leki bezpieczne dla dziecka i pomocne w łagodzeniu bólów głowy u kobiety ciężarnej.

Domowe sposoby na migrenę w ciąży

Dobrym pomysłem na leczenie migreny w ciąży są także proste czynności, które można wykonywać w domu:
Jeśli migrena w ciąży jest uporczywa i nie ustępuje mimo powyższych sposobów, należy zgłosić się do neurologa. 

Źródło: ihs-headache.org

Zobacz także:
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy