GRY
 
 

Mikołajkowa impreza dla dzieci

08.12.2012r., godz.12:00-14:00 Mikołajkowa impreza dla dzieci - w ramach PRZEfestiwalu odbywającego się w Toruniu.

przefestiwal
Jarmark rozmaitości
mikołajkowa impreza dla dzieci, godz. 12:00-14:00 (wstęp płatny)
Magda Węgrzyn Zabierz mnie do Wonderland
wystawa/pokaz, godz. 19:00
Kasia Malejka & Jarosław Sługocki Verticale
instalacja, godz. 19:00 
Banda, Szopka
czyli obwoźny kawałek sztuki ludowej w wydaniu miejskim
Grupa Banda (Gosia Jankowska, Marta Ostrowska, Andrzej Poprostu, George Presidentson)
Parassol
koncert, godz 20:00
* LabSen, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu

PRZEprojekt to kolektywne działanie, przestrzeń partycypacji, a także miejsce do eksperymentowania na marginesie oficjalnego obiegu sztuki. Przez cały rok, wspólnie z młodymi artystami działającymi w Toruniu, współtworzyliśmy w CSW Znaki Czasu obszar działań, w którym integracja następuje poprzez sztukę. Charakter i zasady funkcjonowania PRZEprojektu określić można jako zbiorową kreację dzieła/aktywności poprzez zestawianie odrębnych realizacji, pomysłów, zainteresowań, a nawet sporów różnych osób w jedną całość. Projekt został pomyślany jako rozłożony w czasie proces, na który składają się spotkania, warsztaty, wykłady, wystawy, filmy, koncerty… Co miesiąc powstawały kolejne odsłony PRZEprojektu, na których zaproszona do działań publiczność mogła przeczytać, przesłuchać, przedyskutować a także przemówić na tematy związane ze sztuką współczesną.

Nazwa, którą nadali zaproszeni do udziału twórcy, odnosi się do mowy ulicznej, w której przedrostek PRZE, często wbrew gramatycznym regułom, dodawany jest do słów, w celu wzmocnienia ich wymowy (PRZEokropny, PRZEkozacki, ale także PRZEpiękny itp.).

Grudniowa odsłona PRZEprojektu przyjmuje formę PRZEfestiwalu, podczas którego przez dwa tygodnie spróbujemy zawłaszczyć życie kulturalne w Toruniu. Formuła festiwalu nie jest tu przypadkowa - podobno jedynie duże imprezy są zauważane, ale zawsze pozostaje ryzyko, że przyjmą one „jarmarczny” charakter. Grudniowy PRZEfestiwal, wieńczący roczne działania w ramach PRZEprojektu, należy więc przyjmować z lekkim przymrużeniem oka.

Główna wystawa PRZEfestiwalowa zatytułowana Drugie wyjście staje się w jakimś stopniu wyprowadzką projektu z murów CSW i podsumowaniem rocznych działań. Twórcy pozostają jednak zdeterminowani, by działać dalej - dlatego też zapraszamy inne miejsca i środowiska w mieście do współpracy. Przez cały okres PRZEfestiwalu, odbywać się będą wystawy, koncerty, pokazy i rozmaite działania.
Redakcja poleca: Gdynia Film krótki
Obejrzyj relację Miasteczka Zmysłów z Gdyni
Doładuj
Przeładuj