Wdychanie mikroplastiku truje
fot. Adobe Stock

Najwięcej masz go w domu, najbardziej szkodzi dzieciom. Oto mikroplastik.

Zimą na dworze szkodzi nam smog, natomiast mikroplastik najbardziej truje w… domu. I to przez cały rok. Choć jest też na dworze. Dlaczego to dzieci wdychają go najwięcej?
Aleksandra Sobieraj
Wdychanie mikroplastiku truje
fot. Adobe Stock
Ostatnie odkrycia naukowców dowodzą, że większość plastiku, który pochłaniają nasze ciała, wcale nie pochodzi z jedzenia – wypitej wody czy ryb złowionych w zatrutych morzach – ale z powietrza, którym oddychamy. Badania opublikowane przez Fernando Pessoa University w Portugalii wskazują, że codziennie wdychamy nawet do 130 drobinek plastiku. Mikroplastik dostaje się do płuc, a nasz organizm nie jest w stanie się go pozbyć. 

Mikroplastik to...

...drobinki tworzyw sztucznych, mające średnicę od 0,1 mikrometra do 5 milimetrów. Mikroplastik jest na przykład w kosmetykach (np. kremach z filtrem, pastach do zębów), ale jego głównym źródłem są przedmioty codziennego użytku, np. torebki foliowe, butelki PET, plastikowe zabawki, jak również syntetyczne tkaniny, z których produkuje się odzież. Cząsteczki powstają, gdy pod wpływem temperatury, światła czy tarcia plastik ulega rozdrobnieniu. Rocznie na świecie produkuje się 300 milionów ton plastiku, a połowa tej ilości ląduje w śmieciach w czasie krótszym niż rok! Tylko 9% wyprodukowanego plastiku podlega recycklingowi, pozostałe 91% dostaje się do powietrza, ziemi i wody, a część... do naszych płuc. 
Czy wiesz, że... od 1950 roku wyprodukowano ilość plastiku ważącą tyle, ile miliard słoni? Większość tego plastiku wciąż jest obecna na naszym globie.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Wdychanie mikroplastiku grozi...

...zmianami w drogach oddechowych, bo mikroplastik, który wdychamy, osiada w płucach. Część drobinek przenika do układu krwionośnego, co może powodować choroby naczyń krwionośnych. Ponadto, w dużych stężeniach może być przyczyną zakażeń oraz wpływać negatywnie na układ nerwowy i immunologiczny. Wpływ wdychania mikroplastiku na zdrowie nie jest jeszcze jednak w pełni poznany. 

Najbardziej zagrożone są dzieci, bo...

...ze względu na większą aktywność fizyczną oddychają szybciej i pobierają więcej powietrza w stosunku do masy ciała niż dorośli. Poza tym układ oddechowy maluchów wciąż jest niedojrzały, więc jest narażony na większe ryzyko uszkodzeń. Niemowlęta i małe dzieci spędzają też sporo czasu na podłodze, gdzie w formie kurzu osiada mikroplastik, często bawiąc się przy tym plastikowymi zabawkami, a nawet wkładając je do buzi (co stwarza dodatkowe ryzyko). Naukowcy badający miejski pył w Teheranie stwierdzili, że dzieci mogą połykać nawet 3200 plastikowych cząstek rocznie. Ale okazuje się, że już nienarodzone maluszki są narażone na kontakt z nim - jego mikrodrobiny znaleziono nawet w łożysku. 
Czy wiesz, że... do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb?

Jak się chronić przed mikroplastikiem?

Najlepszy sposób na ograniczenie zagrożenia mikroplastikiem jest mniejsza jego ilość w naszym otoczeniu. Kupuj więc mniej plastikowych przedmiotów, używaj toreb wielokrotnego użytku i zrezygnuj z plastikowych słomek. A co poza tym?
 1. Zadbaj o właściwą wentylację - stężenie mikroplastiku jest znacznie wyższe wewnątrz mieszkań niż na zewnątrz.
 2.  Wykańczając mieszkanie lub dom wybierz podłogę z drewna lub płytek ceramicznych – unikaj podłóg winylowych czy linoleum.  
 3. Postaraj się, aby meble w twoim domu były z naturalnych materiałów.
 4. Unikaj wykładzin i dywanów, w których gromadzą się zanieczyszczenia.
 5. Odkurzaj regularnie. Mikroplastiki osadzają się na podłodze w postaci kurzu.
 6. Unikaj syntetycznych ubrań. Zawarte w nich plastikowe włókna podczas prania dostają się do wody. Wybieraj naturalne tkaniny.
 7. Nie kupuj plastikowych zabawek. Zastąp je drewnianymi lub zrobionymi z kauczuku.
 8. Stosuj kosmetyki niezawierające mikrogranulatów. 
 9. Zredukuj ilość plastiku w domu, np. poprzez picie filtrowanej wody z kranu. 
 10. Umieść oczyszczacz powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz większość czasu albo nawet w dziecięcym pokoiku. Niektóre oczyszczacze powietrza usuwają unoszący się w powietrzu mikroplastik.

  Wybór oczyszczaczy w sklepach jest naprawdę duży - kwestia kwoty, jaką zdecydujesz się na niego przeznaczyć.


Źródło: Blueair
  [content:0_14483,0_27156,2_1312:PsychologicalTest]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy