sytuacja finansowa polskich rodzin
fot. Adobe Stock

Polska rodzina cienko przędzie pod koniec miesiąca

500 plus nie pomogło - rodziny żyją ponad stan, wydają za dużo i nie starcza im do pierwszego – wynika z najnowszych badań.
Agnieszka Majchrzak
sytuacja finansowa polskich rodzin
fot. Adobe Stock
Na program 500 plus idą miliardy złotych rocznie. Jak wynika z podsumowania trzech lat funkcjonowania programu, wydano na niego dotychczas 67 mld złotych, zaś ze świadczenia korzysta 3,6 mln dzieci. W ten sposób - zdaniem rządu - znacząco poprawiła się sytuacja materialna polskich rodzin. Jednak są badania pokazujące nie aż tak wspaniałą rzeczywistość.

"500 plus to najbardziej przełomowy program w Polsce"?

- Widzimy, że życie polskich rodzin zupełnie się zmieniło od momentu wprowadzenia tego najbardziej przełomowego programu po transformacji w Polsce - mówiła 1 kwietnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska o 500 plus. - To pieniądze, które pozwalają na lepszy poziom życia polskich rodzin. Warto było ten program wprowadzić - podkreśliła minister rodziny.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Nie starcza do pierwszego

Z badania przeprowadzonego na temat rejestru dłużników przez BIG InfoMonitor wynika, że co piąta polska rodzina, w której jest dziecko, przynajmniej raz w miesiącu boryka się z problemem braku pieniędzy na bieżące wydatki. Kiedy przychodzi do dużych zakupów, jest jeszcze gorzej – są one nadmiernym obciążeniem budżetu dla blisko połowy gospodarstw domowych.

To zdaniem ekspertów pokazuje realny poziom życia rodzin w naszym kraju. Program 500 plus pokazał poziom ubóstwa polskich rodzin, bo aż 54,5 proc. wszystkich przyznanych świadczeń ze względu na kryterium dochodowe dotyczyło już pierwszego dziecka (gdy dochód na jedną osobę nie przekracza 800 złotych – przy.red.) - tłumaczą eksperci BIG InfoMonitor.

Ilu rodzinom brakuje pieniędzy?

Z badania wynika, że problem z codziennymi płatnościami ma przynajmniej raz w miesiącu 21 proc. rodziców. Rodzinom brakuje pieniędzy głównie z powodu:
 
  • zaciągniętych kredytów;
  • pożyczek;
  • nadmiernych wydatków na potomstwo.

Analiza pokazuje, że prawie połowa rodzin żyje ponad stan. Autorzy badania podkreślają, że problemy finansowe to nie tylko brak pieniędzy na bieżące zobowiązania, ale także na duże jednorazowe wydatki. Blisko połowa rodzin dokonała kiedyś zakupu, który wykraczał poza ich możliwości finansowe.

- Polskie rodziny starają się, aby ich domowy budżet nie był zbytnio obciążany. Dlatego większość wykazuje się dyscypliną finansową i ogranicza wydatki. Jednak posiadanie dzieci jest związane z nakładami, których trudno uniknąć. Jak choćby inwestycja w większe mieszkanie i jego wyposażenie czy też wyjazdy – mówi Halina Kochalska z BIG InfoMonitor.

Na co wydajemy pieniądze?

Badanie pokazało, że największym obciążeniem finasowym dla polskiej rodziny jest:
  • zakup mieszkania (dla 31 proc. badanych);
  • kupno samochodu (31 proc.);
  • wyposażenie domu w niezbędny sprzęt RTV i AGD (26 proc.);
  • wyjazdy wakacyjne (20 proc.);
  • zakup urządzenia elektronicznego i sprzętu komputerowego (14 proc.)

Badanie pokazało, że jedynie ułamek rodziców, w swojej ocenie, przeznacza zbyt duże kwoty na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci. Można to interpretować na dwa sposoby. Albo program 500 plus służy właśnie na pokrycie tych zobowiązań i rodzice nie muszą wygospodarowywać dodatkowych pieniędzy, albo w zbyt małym stopniu przywiązują oni wagę do rozwoju dzieci ze względu na inne wydatki - zaznaczają autorzy badania.

Program 500 plus stawiał sobie za cel zwiększenie liczby urodzeń dzieci w Polsce, jednak dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że liczba urodzeń nie podniosła się. Z pewnością 500 plus poprawiło jakość życia polskich rodzin i ograniczyło poziom ich ubóstwa. Najnowsze badania pokazują jednak, że 500 plus nie jest sposobem na rozwiązanie wszystkich problemów. 

Napiszcie w komentarzach, jak oceniacie sytuację finansową rodzin w Polsce po wprowadzeniu 500 plus. Jest lepiej? 

Źródło: goldenmark.com/pl/
  [content:0_24145,0_26798,1_2863,2_1279:PsychologicalTest] 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy