alimenty minimalne
fot. Adobe Stock

Minimalne alimenty na dziecko: ile wynoszą? Przepisy 2021

Minimalne alimenty na dziecko to pieniądze, które zaspokajają podstawowe potrzeby dziecka i które musi płacić rodzic zobowiązany do jego utrzymywania. Przepisy 2021 nie określają konkretnej sumy minimalnych alimentów, ale są sposoby, by je obliczyć. Rodzice mogą też dostać minimalne alimenty z Funduszu Alimentacyjnego.
Magdalena Drab
alimenty minimalne
fot. Adobe Stock
Minimalne alimenty na dziecko powinny pokrywać podstawowe koszty utrzymania małoletniego. Dziecko musi mieć zapewnione wyżywienie, ubranie, prawidłowy rozwój i ochronę zdrowia. Zaspokajanie wszelkich innych, dodatkowych potrzeb zależy m.in. od zamożności rodziców. Warto przy tym pamiętać, że dziecko ma prawo żyć na tym samym poziomie materialnym, na jakim żyją jego mama i tata. Ile zatem wynoszą minimalne alimenty? Niektóre sądy przyjmują, że granicą jest 500 zł miesięcznie na dziecko.

Minimalne alimenty na dziecko 2021

Prawo nie określa konkretnej kwoty, na jaką powinny opiewać minimalne alimenty na dziecko. O wysokości alimentów 2021 każdorazowo decyduje sąd, kierując się różnymi wytycznymi. Alimenty mają zapewnić dziecku środki utrzymania, a pod uwagę bierze się m.in. usprawiedliwione potrzeby dziecka, stopień zamożności rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów oraz jego możliwości zarobkowe. Czy da się więc obliczyć minimalne alimenty na dziecko? To teoretycznie możliwe, jeśli się pamięta, że każde dziecko musi mieć zagwarantowane podstawowe środki egzystencji:
  • wyżywienie zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny,
  • odpowiednią odzież,
  • ochronę zdrowia,
  • kształcenie podstawowe lub zawodowe,
  • ochronę swojej osoby oraz majątku.

Rodzice muszą zatem łożyć na zaspokajanie potrzeb fizycznych i duchowych dziecka. Powinni też zapewnić małoletniemu środki wychowania (w tym rozrywki i wypoczynek). Wszystkie potrzeby dziecka wychodzące poza ten zakres (ale nie będące przejawem zbytku) mogą być uwzględnione przy ustalaniu wysokości alimentów. Zależy to od warunków materialnych i możliwości zarobkowych rodziców.
Uwaga! Dzieci mają prawo żyć na równej stopie życiowej z rodzicami. Rodzice zaś są zobowiązani dzielić się z dziećmi każdym, nawet najmniejszym dochodem.

Ile wynoszą minimalne alimenty na dziecko?

Nie istnieje przepis, który określałby minimalne alimenty na dziecko 2021. Niektóre sądy przyjmują jednak zasadę, zgodnie z którą nie przyznają alimentów niższych niż 500 zł miesięcznie na dziecko. To umowna suma, która ma pokryć podstawowe potrzeby dziecka, i którą można uznać za pewien punkt wyjścia przy ustalaniu wysokości alimentów. Mimo wszystko warto pamiętać, że żaden sąd nie jest prawnie zobowiązany do zasądzania takich właśnie, minimalnych alimentów.

Jakie są minimalne alimenty z Funduszu Alimentacyjnego?

Samotni rodzice często nie wiedzą, ile wynoszą minimalne alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Pieniądze należą się, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 900 zł, a jednocześnie uzyskanie alimentów od drugiego rodzica jest niemożliwe. Alimenty z Funduszu Alimentacyjnego nie mogą być jednak wyższe niż 500 zł miesięcznie. 

Przykład:
  • zasądzone alimenty wynoszą 400 zł – dziecko otrzyma z Funduszu 400 zł;
  • zasądzone alimenty wynoszą 500 zł – dziecko otrzyma z Funduszu 500 zł;
  • zasądzone alimenty wynoszą 600 zł – dziecko otrzyma z Funduszu 500 zł.

Przy wyliczaniu alimentów z Funduszu stosuje się zasadę „złotówka za złotówkę”: jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę przekracza 900 zł o kwotę nie wyższą niż kwota samego świadczenia, świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego przysługuje w wysokości różnicy między kwotą świadczenia a kwotą, o którą został przekroczony dochód rodziny w przeliczeniu na osobę. Ale uwaga! Jeśli ta różnica jest niższa niż 100 zł, alimenty nie przysługują! Oznacza to, że minimalne alimenty z Funduszu Alimentacyjnego wynoszą 100 zł.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy