Antykoncepcja, minipigułki, pigułki jednoskładnikowe
fot. Fotolia

5 pytań o minipigułki antykoncepcyjne

Nie każda kobieta dobrze znosi standardowe pigułki antykoncepcyjne. Na szczęście mamy do wyboru aż 9 innych metod antykoncepcji, w tym – minipigułkę.
Joanna Karwat
Antykoncepcja, minipigułki, pigułki jednoskładnikowe
fot. Fotolia

Działanie wszystkich hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych jest w przybliżeniu takie samo: pod ich wpływem jajniki nie produkują własnych hormonów płciowych.

Pigułki antykoncepcyjne dostarczają nieco więcej hormonów, niż produkuje organizm kobiety. W ten sposób oszukuje się przysadkę mózgową, która normalnie pobudza jajniki do pracy. Przysadka dostaje bowiem sygnał, że hormonów tych jest dostatecznie dużo, zatem nie trzeba stymulować ich wydzielania. Jajniki nie produkują więc własnych hormonów, nie dochodzi do owulacji.

1. Czym minipigułka różni się od innych tabletek antykoncepcyjnych?

Minipigułki to normalny hormonalny środek antykoncepcyjny, tyle że zamiast dwóch składników (progestagenu i estrogenu) ma jeden składnik - progestagen. I właściwie tylko tym różnią się one od złożonych preparatów hormonalnych.
Gestageny to syntetyczne hormony, które naśladują oddziaływanie naturalnego hormonu progesteronu na śluzówkę macicy. Oszukują one organizm kobiety - w pewnym sensie „udają”, że jest ona już w ciąży i w ten sposób wstrzymują owulację.
Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.

Przeczytaj: po co kobiecie owulacja?


2. Dla kogo minipigułka będzie najlepsza?

Minipigułki przygotowano specjalnie z myślą o kobietach, które z różnych powodów nie mogą zażywać preparatów zawierających estrogeny - np. karmiących piersią, mogą one stosować minipigułkę już trzy tygodnie po porodzie. Poleca się je również wszystkim kobietom, dla których do tej pory pigułka hormonalna była niedostępna ze względu na wiek (powyżej 35. roku życia), nadciśnienie, ryzyko wywołania choroby zakrzepowo-zatorowej. No i palaczkom, które generalnie powinny unikać preparatów hormonalnych.

3. Jakie są wady minipigułki?

Również minipigułka ma swoje wady. Z jednej strony ingerencja w naturalną gospodarkę hormonalną jest znacznie mniejsza niż w przypadku innych antykoncepcyjnych środków hormonalnych, a z drugiej strony problemem w „konstrukcji” minipigułki była zawsze ich niższa skuteczność, gdyż nie hamują one owulacji w każdym cyklu. Można dodatkowo zwiększyć ich działanie, dostosowując porę ich zażywania do pory, w której zazwyczaj uprawia się seks - oczywiście w pewnym przybliżeniu, w końcu nikt nie będzie się rzucał na partnerkę tylko dlatego, że ta cztery godziny wcześniej zażyła minipigułkę. Zazwyczaj „wpadki” w przypadku antykoncepcji hormonalnej są wynikiem zapomnienia o zażyciu pigułki, wzięcia jej nie o tej godzinie co należy, generalnie lekceważeniem zaleceń wypisanych w ulotce. No, ale kto czyta ulotki leków i instrukcje obsługi wideo? W każdym razie mniej więcej w cztery godziny po zażyciu minipigułki macica wytwarza najskuteczniejszą barierę śluzową dla plemników.

Inną wadą minipigułki jest to, że często zaburza ona miesiączkę, czasem wywołuje tzw. plamienia międzymiesiączkowe - zazwyczaj jednak znikają one po kilku miesiącach. Minipigułkę trzeba brać codziennie dokładnie o tej samej porze, zażywa się ją bez siedmiodniowej przerwy. Tak jak i inne hormonalne środki minipigułka jest dostępna tylko na receptę, przepisuje ją lekarz i to on zdecyduje, czy to najwłaściwsze dla ciebie zabezpieczenie.

4. Jak szybko wraca płodność po odstawieniu minipigułki?

Bardzo szybko. Kobieta może zajść w ciążę już w trakcie pierwszego cyklu, który nastąpi po odstawieniu pigułek.

Poznaj 4 pozycje, w których najłatwiej zajść w ciążę


5. Co może osłabić działanie minipigułki antykoncepcyjnej?

Minipigułka może być mniej skuteczna, gdy kobieta ma biegunkę lub wymiotuje krótko po połknięciu tabletki (do trzech godzin). Działanie minipigułki mogą tez osłabić antybiotyki, preparaty na bazie dziurawca i węgiel lekarski.

Poznaj wszystkie metody antykoncepcji dostępne w Polsce

Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy