rodzic-trzyma-dziecko-za-reke-w-szpitalu
fot. Fotolia

Opłaty za przebywanie rodzica z dzieckiem w szpitalu są nieprawne! Ważna deklaracja ministra zdrowia

Rodzice dziecka w szpitalu nie powinni wnosić żadnych opłat za przebywanie razem z dzieckiem - mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Przypomnimy o tym niedługo dyrektorom szpitali - deklaruje minister.
Katarzyna Pinkosz
rodzic-trzyma-dziecko-za-reke-w-szpitalu
fot. Fotolia
W niektórych szpitalach rodzice, jeśli chcą przez cały czas przebywać z dzieckiem, muszą wnieść opłatę na rzecz szpitala. Szpitale tłumaczą ro różnie – np. tym, że kosztuje woda czy prąd użytkowany przez rodziców, albo że sprzątaczka musi częściej sprzątać. Wysokość opłat jest różna: 10, 20, nawet 35-40 zł.  Niedawno w tej sprawie interweniował Rzecznik Praw Dziecka. Co na to minister zdrowia Łukasz Szumowski

Szpitale nie mają prawa pobierać opłat

Zdaniem ministra Łukasza Szumowskiego, żądanie od rodziców opłat za przebywanie z dzieckiem w szpitalu jest nieprawne, ponieważ rodzic ma obowiązek sprawowania opieki nad dzieckiem przez 24 godziny na dobę. – Jeśli szpitale wymuszają na rodzicach opłaty, to działają niezgodnie z prawem – mówił minister Łukasz Szumowski na spotkaniu z dziennikarzami.
Szpitale nie mają prawa pobierać od rodziców opłat za to, że rodzic opiekujący się dzieckiem przebywa razem z nim w szpitalu na jednej sali, korzysta z łazienki, prądu czy wody. Zdaniem ministra zdrowia, szpital tylko wtedy może pobrać opłaty, jeśli proponuje rodzicowi coś ekstra, np. obiad.
Zobacz też: Ile kosztuje pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu?
Redakcja poleca: Premiera książki Doroty Zawadzkiej "Dziecko swoje prawa ma" – film
Nowa książka Doroty Zawadzkiej wylicza podstawowe prawa dziecka i ukazuje, jak działają w praktyce. To lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców. Zobacz film z premiery książki!

Dziecko szybciej zdrowieje w obecności rodzica

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że przebywanie rodzica przy dziecku, gdy jest ono chore, powoduje, że dziecko szybciej zdrowieje. – Szpitalom opłaca się więc, żeby rodzice byli razem z dziećmi. Szpitale wręcz na tym zyskują! W najbliższym czasie przypomnimy dyrektorom szpitali, że nie powinni żądać żadnych opłat od rodziców – mówił Łukasz Szumowski.  
Zobacz także: Szpital nie powinien pobierać opłat za poród rodzinny
Co myślicie o opłatach za przebywanie rodzica razem z dzieckiem w szpitalu? Czy spotkaliście się z opłatami, czy opłaty być powinny? Piszcie w komentarzach.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy