500 plus
fot. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej/Facebook

Już wiadomo, kto najbardziej korzysta z 500 plus

Programem 500 plus objętych jest ponad 3,6 miliona dzieci z 2,4 milionów rodzin – wynika z dwuletniego podsumowania działania Programu 500 plus. Okazuje się, że standardowa rodzina jest tą, która najbardziej korzysta z tych pieniędzy.
Agnieszka Majchrzak
500 plus
fot. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej/Facebook
1 kwietnia miną dwa lata od momentu uruchomienia przez rząd sztandarowego programu PiS. Jego głównym celem miała być poprawa jakości życia rodzin, ograniczenie ubóstwa i zwiększenie liczby urodzeń.

Rafalska: 500 plus spełniło swoją rolę

"Po dwóch latach od uruchomienia programu możemy śmiało mówić, że spełnia on swoją rolę" – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. 500 plus najczęściej trafia do rodzin z dwójką dzieci - 62 procent. Rodzin z jednym dzieckiem korzystających ze wsparcia jest 23 procent. 15 procent stanowią rodziny z trójką i więcej dzieci.

W nowym okresie zasiłkowym, czyli od października 2017 roku, z programu korzysta 2,4 mln rodzin - poinformowała Rafalska. A to oznacza, że ponad 3,6 mln dzieciom wypłacane jest 500 plus. "To dokładnie tyle, ile oczekiwaliśmy, przygotowując ustawę" - pochwaliła się minister rodziny. W sumie programem objętych jest 53 procent dzieci poniżej 18. roku życia.

Rafalska przyznała, że po zmianach w przepisach w październiku 2017 roku mniej jest osób objętych pomocą. To efekt m.in. uszczelnienia programu w stosunku do rodziców samotnie wychowujących dzieci. Tak, aby nie "dopasowywali" dochodu pod Program 500 plus oraz nie ukrywali faktu wychowywania dziecka z partnerem. W efekcie kontroli okazało się, że blisko 50 mln złotych trafiło do rodzin, które nie powinny otrzymać tego świadczenia. Teraz muszą je oddać, i to z odsetkami.

Rafalska podkreślała też pozytywny wpływ programu na życie milionów rodzin. "Niweluje on nierówności dochodowe w różnych regionach Polski. Rodziny, z którymi rozmawiam, podkreślają, że ważny jest dla nich aspekt godnościowy" - mówiła minister.Program 500 plus adresowany jest do rodzin, które mają dwójkę i więcej dzieci. Każdego miesiąca otrzymują one 500 zł na drugie i kolejne dziecko, aż do czasu uzyskania przez nie pełnoletności. Świadczenie przyznawane jest niezależenie od dochodu. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Rząd: więcej dzieci, mniej biedy

W 2017 roku urodziło się 403 tysiące dzieci, to o 20 tysięcy więcej niż rok wcześniej – wynika z oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem minister Rafalskiej, to sukces programu 500 plus.

Ministerstwo uważa, że 500 plus przyczyniło się także do zmniejszenia ubóstwa w Polsce. Według danych resortu, liczba dzieci ubogich zmniejszyła się z 718 tysięcy do 188 tysięcy, czyli o blisko 0,5 miliona. Szacuje się, że w Polsce osób z dochodem poniżej 450 zł na osobę jest mniej niż 4 proc. W skrajnym ubóstwie jest mniej niż 2 proc. dzieci.

A wy jak oceniacie program 500 plus po dwóch latach jego funkcjonowania? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: money.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy