Dziecko u lekarza
fot. Fotolia

Czy dzieci w Polsce są dobrze leczone? Co na to pani minister?

Każde dziecko raz w roku miało być na wizycie u lekarza, dentysta miał być w każdej szkole. Czy dzieci w Polsce są pod dobrą opieką medyczną? Co na to wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, która odpowiada za opiekę nad dziećmi?
Katarzyna Pinkosz
Dziecko u lekarza
fot. Fotolia

Pani minister*, czy uważa pani, że dzieci są w Polsce pod dobrą opieką medyczną?

Udoskonalamy opiekę nad dziećmi, wprowadziliśmy opiekę koordynowaną nad kobietą w ciąży. Wcześnie diagnozujemy też problemy u płodu. Muszę z dumą powiedzieć, że niektóre bardzo skomplikowane operacje u dzieci wykonujemy jako jedyni na świecie.
Uważam, że mamy dobrą opiekę specjalistyczną nad dziećmi: bardzo dobrze funkcjonują instytuty: Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Zdrowia Matki Polki. 

Prof. Alicja Chybicka od lat postuluje, żeby każde dziecko raz w roku było badane przez lekarza. Czy uda się to wprowadzić?

Wiele lat temu wyprowadzono lekarzy i pielęgniarki ze szkół. To było bardzo niedobre dla zdrowia dzieci. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem ustaw dotyczących zdrowia dzieci i młodzieży. Chcemy m.in. przywrócić gabinety lekarskie w szkołach.
Zobacz także: Polska kocha dzieci, ale tylko na sztandarach - mówi prof. Alicja Chybicka

Rząd obiecywał, że w każdej szkole pojawi się gabinet dentystyczny...

Rzeczywiście, jeśli chodzi o próchnicę u dzieci, to Polska wypada bardzo źle. 16 proc. dzieci, które ukończyły 15. rok życia ma już usunięte zęby stałe. Świadczy to tym, że nie prowadzimy profilaktyki stomatologicznej.
Przygotowujemy program dla samorządów - samorządy będą mogły wystąpić o środki na wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Jeśli chodzi o gabinet stomatologiczny w szkole, to wszystko zależy od sytuacji. Bywa, że obok szkoły znajduje się gabinet stomatologiczny. Nie ma sensu, by kolejny był w szkole. Trzeba dofinansować ten już istniejący, by dzieci mogły z niego korzystać. 
W małych szkołach, gdzie nie ma sensu tworzyć gabinetu stomatologicznego, chcemy wykorzystywać dentobusy - na wzór krwiobusów. 
Zobacz także: Gabinety stomatologiczne wrócą do szkół?
* Józefa Szczurek-Żelazko jest wiceministrem zdrowia, odpowiada za opiekę nad dziećmi
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy