minister zdrowia Łukasz Szumowski
fot. Ministerstwo Zdrowia/ Anna Kołacz

Minister zdrowia: będą zmiany w opiece nad dziećmi! Czego można się spodziewać?

Łukasz Szumowski, nowy minister zdrowia zapowiada zmiany w opiece okołoporodowej i opiece nad dziećmi. Już w tym kwartale mają zakończyć się prace nad standardami okołoporodowymi. Co chce zmienić minister?
Katarzyna Pinkosz
minister zdrowia Łukasz Szumowski
fot. Ministerstwo Zdrowia/ Anna Kołacz
Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski sam ma czworo dzieci. Dlatego podkreśla, że dobrze zna problemy dotyczące zdrowia dzieci. W trakcie spotkania z posłami Komisji Zdrowia opowiadał o swoich priorytetach na 2 lata i zmianach, które chce wprowadzić w systemie ochrony zdrowia, w tym również w opiece nad kobietami w ciąży oraz nad dziećmi.
Co nowy minister chce zmienić w opiece nad kobietami w ciąży i dziećmi?

Zmiany w opiece okołoporodowej

Minister Szumowski zapowiada zmiany w opiece okołoporodowej. - Chcę, żeby prawa kobiet w okresie opołoporodowym były dobrze określone, chciałbym, by kobieta w tym okresie miała zapewnioną najlepszą opiekę - zaznaczył.
Powiedział, że jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku zakończy pracę ministerialny zespół zajmujący się nowymi standardami opieki okołoporodowej.
Minister zapowiedział, że będzie się starać wprowadzić w opiece okołoporodowej takie zmiany, które spowodują, że każda kobieta będzie mogła skorzystać ze znieczulenia przy porodzie.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Bez bólu w pediatrii

- Leczenie przeciwbólowe trzeba rozciągnąć na całą pediatrię. Brak leczenia bólu to można powiedzieć "średniowiecze". Nie możemy pozwolić na to, by leczenie w pediatrii odbywało się bez leczenia przeciwbólowego. Mamy dziś możliwość wyeliminowania bólu okołozabiegowego. Muszą funkcjonować zespoły leczenia bólu - dzieci, które przechodzą traumę hospitalizacji i konieczności zabiegu muszą mieć zapewnione leczenie przeciwbólowe. Leczenie w pediatrii nie musi boleć - mówił minister.

Zapobieganie infekcjom wirusem RS

Na pytanie posła Rucińskiego z Nowoczesnej o rozszerzenie leczenia profilaktycznego chroniącego wcześniaki przed wirusem RS na dzieci urodzone po 28. tygodniu ciąży oraz z wrodzonymi wadami serca, o co od lat występują neonatolodzy i kardiolodzy, minister Szumowski zapowiedział, że na dobrej drodze są negocjacje cenowe z firmą produkującą lek.
Powiedział, że ma nadzieję, że negocjacje zakończą się pozytywnie i te grupy dzieci przedwcześnie urodzonych będą mogły otrzymać lek.

Hospicja domowe dla ciężko chorych dzieci

Minister zapowiedział, że zrobi wszystko, żeby dziecko, które jest w stanie terminalnym, mogło być leczone w każdym miejscu w Polsce w hospicjum domowym.
- W takich warunkach, które pozwolą dziecku na godne odejście z tego świata - zapewnił.

Opieka stomatologiczna

Minister zapowiedział też, że będzie się starać o wprowadzanie zmian w opiece stomatologicznej dzieci, zdając sobie sprawę z tego, ile płacą rodzice u dentysty za leczenie dzieci. 
Zobacz także: Czy dzieci w Polsce są dobrze leczone? Co na to pani minister?

Czego zabrakło w priorytetach nowego ministra jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi? Co uważacie, że powinno się zmienić? Piszcie w komentarzach.
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy