poród
fot. fotolia.com

Koniec bólu przy porodzie? Minister zdrowia zapowiada zmiany w opiece okołoporodowej

Już pod koniec marca Ministerstwo Zdrowia ma pokazać nowe standardy opieki okołoporodowej. Minister Łukasz Szumowski deklaruje, co w nich się znajdzie. Czy to koniec z bólem przy porodzie?
Katarzyna Pinkosz
poród
fot. fotolia.com
Minister zdrowia Łukasz Szumowski deklaruje, że chciałby wiele zmienić w standardach opieki okołoporodowej. Co ma się zmienić już od 2019 roku?

Znieczulenie przy porodzie

Już dziś jest możliwe znieczulenie przy porodzie (bezpłatne) jednak w praktyce nie każda kobieta może je mieć. Oddziały położnicze tłumaczą się zbyt małą liczbą anestezjologów.
Minister zdrowia  ma nadzieję, że tę sprawę uda się w najbliższej przyszłości rozwiązać, stwarzając odpowiednie zachęty finansowe dla szpitali, które zatrudnią anestezjologa do porodów.
Być może trzeba też będzie nieco przeorganizować prace niektórych szpitali. Są oddziały położnicze, w których rocznie odbywa się np. 200-300 porodów (mniej niż 1 poród dziennie) i nie opłaca się tam zatrudniać anestezjologa.
Zobacz także: Znieczulenie przy porodzie
Redakcja poleca: Jak wyglądają porody w Polsce? Psst – polskie szpitale wolą to trzymać w sekrecie!
„Problem w tym, że jeśli nie dowiemy się, jak NAPRAWDĘ wyglądają porody w Polsce, to nie będziemy też wiedzieć, co trzeba zmieniać” – mówi Fundacja Rodzić po Ludzku. Tylko że szpitale bardzo nie lubią się tymi danymi dzielić…

Mniej cesarskich cięć

W Polsce ponad 40 proc. porodów odbywa się przez cesarskie cięcie: często niepotrzebnie, bez uzasadnienia medycznego. Dzieje się tak, ponieważ część kobiet woli mieć poród przez cesarskie cięcie. Z kolei szpitalom taki poród łatwiej zaplanować. – Dla dziecka lepiej jest, jeśli urodzi się drogami natury. To także bezpieczniejsze dla matki, dlatego będziemy dążyć do tego, by liczba cesarskich cięć była mniejsza. Będziemy też dążyć do zmniejszenia medykalizacji porodu – mówi min. Łukasz Szumowski. 

Prawo do intymności i prywatności


Standardy okołoporodowe gwarantują też każdej kobiecie prywatność i intymność. – Każda kobieta rodząca powinna mieć zagwarantowane i respektowane prawo do poszanowania jej godności, intymności i prywatności. Chciałbym, by wreszcie skończyły się ciągi położnicze i żeby zawsze kobiecie przy porodzie mógł towarzyszyć partner – mówi minister Łukasz Szumowski.

Porada laktacyjna dla każdej kobiety

Obecnie jest już zagwarantowana porada laktacyjna dla każdej kobiety po porodzie, jednak w praktyce nie zawsze szpitale tego przestrzegają. Minister zdrowia chciałby stworzyć takie zachęty dla oddziałów położniczych, by każda kobieta po porodzie miała realny dostęp do porady laktacyjnej tuż po porodzie, a także wtedy, gdy pojawią się problemy z karmieniem piersią.

Pomoc psychologa

Zgodnie z programem "Za życiem" już teraz każda kobieta, która poroniła albo urodziła dziecko z wadą genetyczną, ma prawo do opieki psychologicznej. – Zwykle ta opieka rozpoczyna się dopiero po porodzie, chcielibyśmy, by kobieta mogła uzyskać pomoc jeszcze przed porodem, jeśli wiadomo, że dziecko urodzi się chore – mówi minister Łukasz Szumowski.
Zobacz także: Będą nowe standardy okołoporodowe. Co i kiedy się zmieni?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy