Adam Niedzielski
fot. Instagram/nfz_pl

Lockdown w czasie świąt i powrót do szkół? Minister zdrowia za ustaleniem sztywnych kryteriów

Adam Niedzielski wypowiedział się na temat epidemii w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Minister Zdrowia odniósł się także do wypowiedzi Przemysława Czarnka, zapowiadającego powrót uczniów do szkół już pod koniec listopada.
Joanna  Biegaj
Adam Niedzielski
fot. Instagram/nfz_pl
Minister zdrowia zdradził, czy czeka nas kolejny lockdown w czasie świąt. Odniósł się także do planów ministra Czarnka w kwestii powrotu dzieci do szkół. Adam Niedzielski podkreśla jednak, że „w epidemii nie ma prostych decyzji”. Zaznacza także, że obecnie nie można realnie ocenić sytuacji w perspektywie dłuższej, niż dwa tygodnie. 

Lockdown w czasie świąt?

Minister zdrowia został zapytany, czy czeka nas lockdown w czasie świąt. Adam Niedzielski wypowiedział się na ten temat: „Byłem zwolennikiem ustalenia sztywnych kryteriów, żebyśmy wszyscy wiedzieli, co nas czeka. Ale to nie jest tak, że będziemy podejmować decyzje tylko na podstawie dziennej liczby zakażeń czy zachorowań. Przy zajętej w pełni infrastrukturze, nawet średnia liczba zachorowań dziennie – powiedzmy 10 tys. – może być sporym problemem” - powiedział Adam Niedzielski.

Ostrożność przede wszystkim

Szef resortu zdrowia argumentował swoje stanowisko sytuacją w Czechach. Podkreślił, że bardzo ważna jest ostrożność w luzowaniu obostrzeń: „Wiemy już na pewno na podstawie naszych i zagranicznych doświadczeń, że trzeba być bardzo ostrożnym w luzowaniu obostrzeń. Czechy wiosną miały bardzo niskie wyniki zakażeń, a po wakacyjnym pełnym zliberalizowaniu zasad problem wrócił ze zdwojoną siłą. Nie chcemy popełnić tego błędu. Czy jednak wprowadzimy dodatkowe obostrzenia? Jeżeli utrzymamy stabilizację, może z lekkim spadkiem, to pozwoli na to, żeby przynajmniej utrzymać status quo”.

Powrót uczniów do szkół

Minister Czarnek przedstawił ostatnio optymistyczną wersję powrotu dzieci do szkół. Zakłada ona, że już po 29 listopada maturzyści, ósmoklasiści i najmłodsze dzieci rozpoczną ponownie naukę w trybie stacjonarnym. Co myśli o tym minister zdrowia? „Jestem z wykształcenia ekonometrykiem i całe życie siedzę w wykresach. Jednak dzisiejsza rzeczywistość wygląda tak, że żaden model prognostyczny nie okazał się w pełni skuteczny. Realnie nikt dziś odpowiedzialnie nie odpowie na pytanie o rozwój wypadków w perspektywie dłuższej niż dwutygodniowa. Są oczywiście pewne założenia i scenariusze” - powiedział Niedzielski. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 
 
Zobacz także: 
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy