zmiany w teleporadach
fot. Instagram/ministerstwo_zdrowia

Minister zdrowia zapowiedział zmiany w teleporadach - dotyczą głównie dzieci

Adam Niedzielski zapowiedział zmiany w teleporadach. Decyzję o nowelizacji rozporządzenia argumentował tym, że do ministerstwa zdrowia docierają sygnały o nadużywaniu tej formy kontaktu z pacjentem. Zmiany dotyczą między innymi najmłodszych - teleporady będą zakazane dla dzieci poniżej szóstego roku życia (z wyjątkiem, gdy będzie to wyraźne życzenie rodzica).
Joanna  Biegaj
zmiany w teleporadach
fot. Instagram/ministerstwo_zdrowia
Ostatnio teleporady doprowadziły do tragedii, zmarła 4-miesięczna dziewczynka. Ministerstwo zdrowia już od jakiegoś czasu zapowiadało, że teleporada nie będzie standardowym sposobem diagnozowania dzieci. Zdaje się, że w końcu doczekaliśmy się zmiany, ponieważ minister zdrowia poinformował, że w piątek (05.03.2021r.) podpisze rozporządzenie. Po wejściu w życie nowych regulacji zakres działania teleporad zostanie ograniczony.   

Dolna granica wieku dla teleporad

„Nowe regulacje podwyższają dolną granicę wieku do szóstego roku życia, gdzie teleporada nie będzie standardem. Dziecko nie zawsze potrafi poprawnie opisać swoje objawy, co sprawia, że zachodzi konieczność badania na miejscu” - powiedział Adam Niedzielski. Minister zdrowia dodał także, że jeśli rodzic zdecyduje, że taka konsultacja w jego ocenie jest możliwa zamiast tradycyjnej wizyty u lekarza – nadal będzie mógł z niej skorzystać.

Kiedy teleporada nie może być stosowana? 

W nowym rozporządzeniu znalazło się także kilka sytuacji, kiedy teleporada w ogóle nie będzie mogła być stosowana. Dotyczy to:
  • wizyt pierwszorazowych
  • sytuacji, gdy osoba po raz pierwszy odczuwa daną dolegliwość.

Wizyta tradycyjna będzie musiała również odbyć się na wyraźne życzenie pacjenta: „Wizyta tradycyjna na życzenie pacjenta również musi się odbyć. Oznacza to, że teleporada jest prawem pacjenta, z którego ten może nie skorzystać i umówić się na tradycyjną formę badania” - zaznaczył minister zdrowia.
 
Źródło: wp.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy