nakaz noszenia maseczek do wynalezienia szczepionki
fot. Adobe Stock

Minister Zdrowia zdradza, do kiedy będziemy nosić maseczki. Szokująco długo!

Do kiedy będziemy chodzić w maseczkach? Minister Zdrowia Łukasz Szumowski powiedział na wczorajszej konferencji, że nakaz noszenia maseczek potrwa do czasu wynalezienia szczepionki na koronawirusa. A to może być naprawdę długo...
Karolina Stępniewska
nakaz noszenia maseczek do wynalezienia szczepionki
fot. Adobe Stock
„Nakaz zakrywania twarzy, zostanie zniesiony wtedy, gdy będzie szczepionka" - powiedział minister Szumowski. To zdanie poruszyło Polaków. Można sobie wyobrazić chodzenie w maseczkach ochronnych przez 2 tygodnie czy nawet miesiąc. Może nawet dwa miesiące, ale do czasu, kiedy szczepionka na koronawirusa trafi na rynek? To może być nawet za rok lub dłużej!

Jak będzie wyglądać życie w maseczkach?

Pojawia się pytanie, jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkół, jeśli będą musiały uczyć się w maseczkach. Z ich noszenia zwolnione są tylko dzieci do 4 roku życia, te z całościowymi zaburzeniami rozwoju i osoby z innymi chorobami uniemożliwiającymi noszenie masek. Już po pół godziny w maseczce trudno się oddycha, a co dopiero przez 8 godzin lekcji, zajęć w przedszkolu, czy pracy- w przypadku rodziców, którzy wrócą do życia zawodowego. Kilka lat może potrwać powrót do normalności - nie tylko do życia bez maseczek, ale też do uczestniczenia w imprezach masowych - koncertach, widowiskach sportowych, itd. 
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Kiedy będzie szczepionka na koronawirusa?

Naukowcy pracują na pełnych obrotach, żeby stworzyć skuteczną szczepionkę. Nie ma jednak szans, by była gotowa szybko. Może to potrwać od kilku miesięcy (najbardziej optymistyczna wizja) do nawet kilku lat. Zdaniem WHO najbardziej realne (ale wciąż optymistyczne) jest założenie, że szczepionka powstanie w 2021 roku. A to oznacza, że wiele ograniczeń zostanie utrzymanych w mocy jeszcze przez przynajmniej rok.

Skąd wziąć maseczki?

W sklepach brakuje maseczek, a jeśli nawet są, kosztują niemałe pieniądze. Wiadomo, że trzeba je wymieniać, a w sytuacji, kiedy koronawirus powoduje podwyżki cen i zubożenie rodzin, każdy kolejny wydatek przysparza zmartwień. Wyjątkowo tanie maski kupimy w Żabce, ale to te jednorazowe, mniej skuteczne. Dobre maseczki antysmogowe wystarczą na dłużej, ale trzeba w nich wymieniać filtry (co też ma swoją cenę). Sprzedaż maseczek zapowiada też Poczta Polska, a w domach ruszyło szycie maseczek ochronnych DIY. Niektóre z nich możemy zrobić bez szycia

Więcej o maseczkach:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy