do kiedy maseczki
fot. Adobe Stock

Do kiedy nosimy maseczki? Minister zdrowia mówi o KOŃCU MAJA

Z zapowiedzi rządu wynika, że niebawem rozpocznie się pierwszy etap odmrażania gospodarki. Czy tym samym możemy spodziewać się poluzowania nakazu noszenia maseczek? Minister zdrowia zdradził datę, do kiedy maseczki na ulicy będą obowiązywać w naszym kraju. To już niedługo!
Karolina Stępniewska
do kiedy maseczki
fot. Adobe Stock

Ostatnio minister zdrowia poinformował, że zdjęcie maseczek w przestrzeni publicznej będzie możliwe, jeżeli liczba zakażeń koronawirusem zacznie spadać. Aktualne dane wskazują na to, że właśnie tak się dzieje. Dodatkowo coraz więcej Polaków jest już zaszczepionych. Konkretnej decyzji w sprawie maseczek jednak ciągle brak. 

Do kiedy maseczki w Polsce?

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego wciąż nie podjął decyzji w tej sprawie.

„Nie chcemy się w tej materii pospieszyć i ogłosić przedwczesnego symbolu zwycięstwa z pandemią. To mogłoby odnieść efekt odwrotny od planowanego, demobilizować ludzi jeśli chodzi o przestrzeganie obostrzeń i zniechęcać ich do programu szczepień” – mówił w rozmowie z Wirtualną Polską jeden z polityków w Kancelarii Premiera.

Do kiedy obowiązek noszenia maseczek?

Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? Zniesienie nakazu noszenia masek na świeżym powietrzu prawdopodobnie nastąpi już za kilka tygodni: „Teoretycznie czerwiec, ale niczego nie można przesądzać” – zadeklarował informator WP.

Na ten temat wypowiedział się także minister zdrowia: „Myślę, że bliżej końca maja, bo według prognoz, którymi dysponujemy, w pierwszej połowie będziemy mieli mniej więcej 10 tys. nowych przypadków dziennie, a to jest cały czas duża liczba”.

Maseczki – gdzie obowiązkowe?

Aktualnie noszenie maseczek obowiązuje zarówno w przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej. Nakaz ten dotyczy nawet pustych ulic. Usta i nos należy zasłaniać w środkach transportu publicznego zbiorowego oraz w samochodzie (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wspólnie podróżują osoby, które razem mieszkają). Maseczka jest również obowiązkowa w zakładzie pracy, jeśli przebywa w nim więcej niż jedna osoba (wyjątkiem jest inne postanowienie pracodawcy).

Maseczki w sklepach – do kiedy?

Nakaz noszenia maseczek obowiązuje w przestrzeniach zamkniętych, do których zaliczają się między innymi sklepy, galerie handlowe, apteki. Kiedy możliwe jest zniesienie nakazu noszenia maseczek w tych miejscach? O ile w przestrzeni otwartej zapewne nastąpi to w ciągu najbliższych tygodni, to w przestrzeni zamkniętej najprawdopodobniej będzie on obowiązywać jeszcze przez długi czas. „W pomieszczeniach maseczki zostaną z nami jeszcze na długo” – zdradził informator WP. 

Skąd wziąć maseczki?

Maseczki w sklepach kosztują, a wiadomo, że trzeba je systematycznie wymieniać. W sytuacji, kiedy koronawirus powoduje podwyżki cen i zubożenie rodzin, każdy kolejny wydatek przysparza zmartwień. Są jednak rozwiązania dużo tańsze. Maseczki ochronne można uszyć samodzielnie w domuNiektóre z nich możemy zrobić też bez szycia


Źródło: wiadomosci.wp.pl, natemat.pl

Więcej o maseczkach:
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy