Leki za darmo dla kobiet w ciąży
fot. AdobeStock

Wiemy, jakie będą darmowe leki dla kobiet w ciąży – zaskoczenie pełne!

A jeszcze większe, jak słyszymy słowa, że nie będzie ich dużo, bo ciąża to nie choroba. Zgadnijcie kto to powiedział?
Agnieszka Majchrzak
Leki za darmo dla kobiet w ciąży
fot. AdobeStock
Nie minął tydzień jak na konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy rząd zapowiedział kolejne etapy realizowania polityki prorodzinnej. Jednym z nich mają być darmowe leki dla ciężarnych.

Aby dzieci rodziły się zdrowe

"Jeśli chodzi o mamy, wszystkim nam zależy, żeby mamy w czasie ciąży były zdrowe i żeby dzieciaki rodziły się zdrowe; w związku z tym wprowadzamy program darmowych leków dla kobiet w ciąży - oświadczyła podczas konwencji wicepremier Beata Szydło.

Na co mogą liczyć ciężarne? Rąbka tajemnicy uchylił minister zdrowia Łukasz Szumowski, który był gościem gościem programu "Dziś wieczorem" w TVP Info. "Tych leków nie jest dużo, bo kobiety w ciąży to są młode i zdrowe osoby, a ciąża to nie jest choroba" - stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany przez prowadzącą program Danutę Holecką o to, na jakie leki mogą liczyć ciężarne.

"Jeżeli mają nadciśnienie, jeżeli mają zaburzenia hormonalne, jeżeli mają problem z bólami... Często no-spa jest używana, często beta mimetyki czy leki dedykowane do leczenia nadciśnienia u kobiet w ciąży, wtedy ta kobieta dostanie je za darmo" - zapowiedział minister. Na liście na pewno nie znajdą się suplementy diety i witaminy. "Za darmo będą tylko te leki, które są bezpieczne w ciąży" - zapowiedział minister.
Redakcja poleca: Atrakcyjność kobiety w ciąży – film
W ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Czy przyszła mama powinna martwić się, że przestaje być atrakcyjna? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Opozycja kpi, internet kpi

Zapowiedź ministra wzbudziła fale kąśliwych komentarzy, zarówno wśród polityków, jak i internautów. Ich zdaniem, leki wymienione przez ministra są na tyle popularne i tanie, że ich refundacja nie wiele poprawi sytuację finansową ciężarnych kobiet, które w swoim stanie wymagają leczenia.

"To poszaleli z tymi sponsorowanymi wydatkami za leki dla kobiet w ciąży. Jestem pod ogromnym wrażeniem" - skomentowała posłanka PO Elżbieta Radziszewska. "Min. Zdrowia w TVPis: będziemy dawać kobietom w ciąży No-Spę za darmo. Dzięki! Grubo idziecie" - zrecenzował zapowiedź Szumowskiego na swoim profilu na Twitterze były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz

"Szumna zapowiedź darmowych leków dla kobiet w ciąży - jakie to leki? No-Spa odpowiada Łukasz Szumowski. ile kosztuje lek stosowany najczęściej przy bólach menstruacyjnych? Sprawdzamy... 10 zł. Jest moc i pomoc. (NIE) byle jaka" - napisała posłanka PO Monika Wielichowska.

"Miało być darmowe SPA dla kobiet w ciąży, ale ktoś zaprotestował i wyszło no-spa" – pisze jeden z internautów. "No - spa za friko. W razie, gdyby w ciągu 40 tygodni okazała się potrzebna, zaoszczędzą ca 10 złotych! Cudowne! Wzruszyłam się" - skomentowała wypowiedź kolejna użytkowniczka Twittera. "Są pierwsze szczegóły nowych programów PiS. Leki dla kobiet w ciąży, czyli No-spa. Ambitnie. Idąc tym tropem stawiam na to, że bony dla młodzieży to będą bilety do kina na "Smoleńsk", a zamiast windy w każdym bloku, postawią drabinę..." - drwi następny komentator.

Program "Mama plus" - najnowsza propozycja rządu wzbudza wiele emocji. Padają słowa krytyki za m.in. za nieuwzględnienie w nim kryterium dochodowego wielodzietnych rodzin oraz zniechęcanie kobiet do aktywności zawodowej. W myśl programu kobieta, która urodziła i wychowała przynajmniej czwórkę dzieci, dostanie od państwa emeryturę minimalną. I to nawet wówczas, jeśli nie przepracowała w życiu ani jednego dnia. 

Kolejną nowością mają być premie dla matek za szybkie urodzenie drugiego dziecka maksymalnie dwóch lat od momentu narodzin pierwszego dziecka.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:A wy jak podchodzicie do tego co powiedział minister zdrowia. Jesteście zaskoczone, zadowolone, a może jeszcze inne macie wrażenia? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: wiadomości. wp.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy