Chore rodzeństwo razem w łóżku z misiem
fot. Fotolia.pl

Ważne! Minister Zembala zapowiada zmiany w opiece nad dziećmi

Minister zdrowia chce, żeby zdrowie dziecka stało się priorytetem i zapowiada ważne zmiany: wprowadzenie co roku badań profilaktycznych i poprawę opieki stomatologicznej. Czy zrealizuje te i pozostałe obietnice?
Katarzyna Pinkosz
Chore rodzeństwo razem w łóżku z misiem
fot. Fotolia.pl
Opieka zdrowotna nad dziećmi nie jest w Polsce dobra - z czego doskonale zdają sobie sprawę wszyscy rodzice. W wielu miejscach w Polsce trzeba czekać na wizytę u pediatry. Często jeszcze dłużej czeka się do ortopedy, kardiologa, neurologa czy innych specjalistów.
Od wielu lat eksperci, m. in. prof. Alicja Chybicka, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, postulują, by każde dziecko co rok było badane profilaktycznie przez lekarza. To ważne, bo dzięki szybkiemu rozpoznaniu nieprawidłowości i ich leczeniu można dziecku pomóc.
Szczególnie źle wygląda opieka stomatologiczna nad dziećmi (przodujemy w Europie, jeśli chodzi o dzieci z próchnicą), a wręcz fatalnie przedstawia się stan opieki psychiatrycznej, z której niestety dzieci muszą korzystać coraz częściej, i to w coraz młodszym wieku. Plagą wśród uczniów są papierosy, e-papierosy, alkohol i nowe narkotyki, czyli dopalacze.
Czytaj też: Ofiary dopalaczy w szpitalach dziecięcych

Co do poprawy

Minister Zembala miesiąc temu zapowiedział walkę z dopalaczami u dzieci i młodzieży. Teraz obiecuje dalsze zmiany w opiece nad dziećmi. Jakie?
  1. Szpital, w którym urodziło się dziecko, będzie przekazywać o tym informację do placówki, która sprawuje podstawową opiekę zdrowotną nad matką. Dzięki temu nie będzie możliwa sytuacja, że rodzice nie zgłoszą faktu urodzenia dziecka w przychodni i nie przyjdą z dzieckiem do lekarza (niestety, zdarzały się takie sytuacje).
  2. Każde dziecko do wieku szkolnego ma mieć raz w roku badania profilaktyczne. Dzieci w wieku szkolnym będą miały prowadzone bilanse zdrowia raz na dwa lata.
  3. Książeczka zdrowia dziecka ma być oficjalnym elementem dokumentacji medycznej - co oznacza, że lekarz będzie miał obowiązek wpisywania do niej wszystkich szczepień, badań zabiegów, leczenia (do tej pory nie było to obowiązkowe).
  4. Poprawić ma się opieka stomatologiczna u dzieci a także dostępność dzieci i młodzieży do lekarza psychiatry. Będzie to możliwe dzięki temu, że przychodnie, które będą leczyć dzieci, dostaną na ten cel więcej pieniędzy z NFZ.
  5. Zostaną wprowadzone w życie przepisy zakazujące sprzedaży e-papierosów dzieciom, a także zakazujące wszelkiej reklamy e-papierosów, także internetowej.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Czy minister zrealizuje obietnice

W sierpniu mają już być nowe książeczki zdrowia dziecka (starych nie będzie trzeba wymieniać, ale lekarze będą mieli obowiązek wpisywania do nich wszelkich badań dziecka).
Do realizacji pozostałych obietnic ministra, jak choćby poprawy opieki stomatologicznej czy psychiatrycznej, niezbędne są pieniądze. Czy się znajdą, to się dopiero okaże, trzeba mieć jednak nadzieję, że opieka zdrowotna nad dziećmi rzeczywiście się poprawi.
Czytaj też: Czy dzieci w Polsce są pod dobrą opieką lekarzy?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy