GRY
 
 

Ministerstwo Zdrowia – darmowy dentysta dla każdego dziecka!

Opieka stomatologa w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Od kiedy?

darmowy dentysta dla dziecka
fot. Fotolia
O tym, jak ważna jest opieka dentysty wie każdy rodzic. Walka z próchnicą u dzieci jest walką długotrwałą i kosztowną, gdyż wielu rodziców decyduje się na korzystanie z prywatnych gabinetów.
Czy projekt podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Krzysztofa Łandy ma szansę zaistnieć? On sam twierdzi, że jest to możliwe już od 2018 r. Jakby to miało wyglądać w praktyce?

Jak wygrać z próchnicą u dziecka?

Jak czytamy w "Dzienniku Gazety Prawnej" zostałaby wprowadzona stawka kapitacyjna, dzięki czemu dentyści otrzymaliby pieniądze za każde zapisane do nich dziecko, nawet gdyby nie pojawiło się ono w ich gabinecie (teraz stomatolog dostaje pieniądze tylko za wykonaną usługę). To miałoby być bardziej opłacalne dla dentystów, a także dla dzieci. Stomatologowi bardziej zależeć będzie na prewencji i zapobieganiu próchnicy, niż długotrwałym i kosztownym leczeniu.

Kto wybierałby dentystę dla dziecka? Taką decyzję podejmowaliby rodzice, mając do wglądu listę lekarzy, którzy podpisali umowę z NFZ. Mogliby go wybrać ze względu na renomę, czy też miejsce zamieszkania. 

Zanim nowe przepisy wejdą w życie, NFZ postanowił wesprzeć tymczasowo gabinety stomatologiczne w ośrodkach zdrowia, zwiększając od 1 lipca o 20 proc. stawki płacone za leczenie dzieci. 

Trudno na razie stwierdzić, na ile pomysł ma szanse na realizację i czy NFZ jest w stanie wziąć na siebie kolejne niebagatelne sumy. Jesteśmy jednak dobrej myśli, że dostęp do opieki stomatologa w Polsce, a tym samym walka z próchnicą będzie zdecydowanie na wyższym poziomie.

A Ty gdzie korzystasz z opieki stomatologa? W państwowych ośrodkach zdrowia, czy prywatnie?

Minister Zdrowia - idą zmiany, co zyskają kobiety w ciąży?

źródło: gazeta.pl
Redakcja poleca: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
Zobacz jak należy postępować, żeby nie wywołać próchnicy u dzieci.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci