miód na przeziębienie
fot. Adobe Stock

Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?

Nie wiesz, czy warto stosować miód na przeziębienie? Naukowcy pomagają podjąć decyzję. Ten bardzo popularny od lat naturalny domowy lek na kaszel czy ból gardła może działać lepiej niż niektóre apteczne lekarstwa. Sprawdź, jaki jest najlepszy miód na przeziębienie!
Małgorzata Wódz
miód na przeziębienie
fot. Adobe Stock
Miód to popularny domowy lek często stosowany podczas przeziębienia. Mimo jego powszechnego stosowania i polecania również przez lekarzy, istniały wątpliwości dotyczące tego, czy rzeczywiście jest skuteczny. Naukowcy z Oxford University Medical School oraz Nuffield Department of Primary Care Health Sciences przeanalizowali 14 badań dotyczących stosowania miodu, w tym dziewięć, w których brały udział dzieci. Wnioski, jakie płyną z dokonanej metaanalizy (jej wyniki opublikowano w sierpniu 2020 roku w British Medical Journal), pokazują, że stosowanie miodu podczas przeziębienia może przynieść lepszy efekt leczniczy niż sięganie po niektóre preparaty dostępne w aptece bez recepty. 

Jak działa miód na przeziębienie?

Od dawna zwracano uwagę, że miód działa hamująco na rozwój zarazków. Autorzy wspomnianej wyżej metaanalizy podkreślają, że miód jest substancją złożoną i niejednorodną, stąd bierze się trudność w ustaleniu, w jakim stopniu łagodzi on objawy przeziębienia u osób z różnych grup wiekowych. Analiza 14 badań (i ponad 1700 przypadków w nich opisanych) pokazuje, że miód pomaga w leczeniu bólu gardła, kaszlu i zatkanego nosa. 

Jedno z analizowanych badań pokazało, że u osób, które leczyły przeziębienie miodem, czas trwania objawów infekcji ulegał skróceniu o jeden do dwóch dni. Badacze zwrócili również uwagę, że miód jest szczególnie skuteczny w łagodzeniu kaszlu (jego częstotliwości i nasilenia).

Ze względu na pewne nieścisłości, które ujawnili autorzy metaanalizy we wcześniejszych badaniach, wysunięte wnioski wymagają jeszcze potwierdzenia w badaniach z placebo.

Czy miód na przeziębienie jest bezpieczny dla dzieci?

Co najważniejsze – stosowanie miodu podczas przeziębienia jest bezpieczne. Produkt ten można podawać nawet małym dzieciom. Miód nie jest zalecany jedynie niemowlętom ze względu na ryzyko zatrucia toksyną botulinową (organizmy niemowląt sobie z nią nie radzą). Unikać miodu powinny również osoby, które są na niego uczulone. W pozostałych przypadkach warto się nim wspomagać, szczególnie jeśli dziecko przeziębiło się i ma męczący kaszel.

Z przeprowadzonego w Izraelu badania wynika, że podawanie dzieciom miodu pół godziny przed snem powoduje u przeziębionych maluchów osłabienie kaszlu (maleje jego częstotliwość i nasilenie). Chore dziecko poza tym śpi spokojniej, co sprzyja jego zdrowieniu. 

Jaki miód na przeziębienie wybrać?

Każdy rodzaj miodu może wpływać w mniejszym lub większym stopniu na łagodzenie kaszlu, ponieważ działa on osłaniająco na śluzówkę gardła i łagodzi objawy nocnego kaszlu podczas przeziębienia u dzieci. Wyniki amerykańskiego badania z 2007 roku wykazały jednak, że najlepszym miodem na przeziębienie jest miód gryczany.

Miód gryczany ma prawdopodobnie silniejsze właściwości antybiotyczne od pozostałych rodzajów miodu. Zawiera on (podobnie jak miód spadziowy i lipowy) enzym (lizozym), który jest w stanie zniszczyć ściany komórkowe bakterii. Ma również bardziej wyrazisty (specyficzny) smak, przez co może być trudniej akceptowalny, szczególnie przez dzieci. 

Miód na przeziębienie – jak go stosować? 

Miód na przeziębienie można stosować, dodając go np. do herbaty – poza swoimi zdrowotnymi właściwościami, świetnie sprawdzi się także jako zdrowszy zamiennik cukru. W walce z kaszlem i katarem warto spróbować też miodu pod inną postacią.
  • Mleko z miodem na przeziębienie sprawdzi się doskonale! Możecie też dodać do niego jeszcze czosnek (który też zawiera wiele cennych właściwości!) i zrobić mleko z miodem i czosnkiem.
  • Mniej znanym połączeniem, które również polecamy, jest miód z kurkumą na przeziębienie z dodatkiem mleka. Jest to tzw. złote mleko.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy