GRY
 
 

Jak wygląda życie po ślubie? Obalamy 8 mitów (i potwierdzamy 1)

"Małżeństwo jest do bani! Jeśli chcesz zobaczyć, jak mężczyzna tyje, a kobieta przestaje się golić, weź ślub!" - powiedział Ross do Phoebe w "Przyjaciołach". Jak to naprawdę jest z tym małżeństwem?

jak naprawdę wygląda życie po ślubie
fot. Fotolia
Wszyscy chętnie dzielimy się złotymi myślami na temat małżeństwa z każdym, kto znajdzie się w polu widzenia, zwłaszcza, jeśli jest to ktoś, kto właśnie ma stanąć na ślubnym kobiercu. Ale jak to jest naprawdę z tymi wszystkimi "faktami", które rzekomo dotyczą każdego małżeństwa? Czy Ross ma rację? Oto garść mitów na temat życia po ślubie, z którymi powinniśmy się już rozprawić:


1. Seks po ślubie? Nie istnieje!

Wiara w to, że po ślubie po ślubie coraz rzadziej uprawiamy seks nie ma poparcia w faktach. Poza okresem po porodzie, kiedy kobiece libido często jest obniżone, sam ślub nie oznacza, że rzadziej będziemy się kochać.  Badania wykazały, że małżeństwa i ludzie w stałych związkach częściej chodzą ze sobą do łóżka niż single. Co więcej, częściej niż single twierdzą, że ich życie seksualne jest satysfakcjonujące , co eksperci tłumaczą tym, że staż związku przekłada się na poczucie bezpieczeństwa i zaufanie, którym obdarzamy swoich partnerów i partnerki, a to z kolei oznacza, że czujemy się w łóżku swobodnie, mamy mniej oporów i ograniczeń.

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago obliczyli, że po ślubie 32 proc. par uprawia seks 2-3 razy w tygodniu, a 80 proc. nie mniej niż kilka razy w miesiącu. Z pracy, której wyniki opublikowano na łamach "Social Psychological and Personality Science", dowiadujemy się, że aby oceniać związek jako udany powinniśmy się kochać średnio raz w tygodniu. Z tego wynika, że małżeństwo to dobra recepta na udany związek, prawda? 
Redakcja poleca: Relacje z partnerem po porodzie - film
Przyjście na świat dziecka stawia przed partnerami nowe wyzwania i obowiązki. Jak nie zaniedbać relacji z ukochanym podpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

2. Seks z tą samą osobą do końca życia? Straszne!

Kolejne popularne przekonanie dotyczące seksu małżeńskiego szczególnie często wynika z lęku przed zaangażowaniem: seks z tą samą osobą do końca życia? Już zawsze? To musi się znudzić! Nic bardziej błędnego! Seksuolodzy przekonują, że nie tylko my się zmieniamy, zmieniają się też nasze upodobania i potrzeby, a jeśli jesteśmy wobec siebie otwarci (patrz: punkt 1), możemy przełamać rutynę w łóżku, eksperymentować i urozmaicać swoje pożycie seksualne.

3. Miłość jest najważniejsza

Jeśli wychowywaliśmy się na bajkach Disneya i komediach romantycznych, rzeczywiście może nam się wydawać, że miłość wystarczy nam do szczęśliwego życia. To jednak nieprawda. Małżeństwo różni się od innych relacji, które nawiązujemy z ludźmi w trakcie swojego życia i jak żaden inny związek wymaga pracy, odpowiednich narzędzi komunikacyjnych, poszukiwania rozwiązań i odpowiednich predyspozycji osobowościowych. Wielu umiejętności możemy się po prostu nauczyć, ale samo to, że kochacie się na zabój nie wystarczy, by wasze małżeństwo było udane.

4. Jeśli cię kocha, to zawsze wie, co czujesz i myślisz

Mężczyźni często skarżą się, że ich partnerki i żony oczekują, że będą czytać im w myślach. Coś w tym jest, prawda? Ile kłótni w waszych małżeństwach wynikało z tego, że on się nie domyślił? A przecież nasi mężowie nie są jasnowidzami i oczekiwanie, że intuicyjnie zawsze będą wiedzieć, o czym myślimy i co czujemy, jest błędem i proszeniem się o kłopoty. Zamiast czekać, aż on się domyśli: powiedz mu sama, czego oczekujesz albo jak się właśnie czujesz. To lepsze niż rozczarowanie, że telepatia między wami szwankuje. 

5. W małżeństwie chodzi o uszczęśliwianie się nawzajem

Na pewno chodzi o to, żeby być dla siebie dobrym, życzliwym i żeby wspierać się w  trudnych momentach. Jednak to, czy jesteśmy szczęśliwi zależy – zdaniem naukowców – od nas samych. Badania dowiodły, że jeśli robimy miłe rzeczy dla naszych partnerów, same czujemy się szczęśliwsze. Może więc, żeby zamiast zrzucać odpowiedzialność za swoje szczęście na niego, bądźmy dla niego miłe i tym samym uszczęśliwmy same siebie?
Doładuj
Przeładuj