Dzieci chorują, bo rodzice... nie potrafią skutecznie ich ochronić przed przeziębieniami

Niestety dla wielu rodziców mity są ważniejsze niż dowody naukowe, co ma niekorzystny wpływ na stan zdrowia dzieci.
Dominika Bielas
Jak dbać o odporność?
fot. AdobeStock

Bez wątpienia każdy rodzic dba o dziecko i robi to najlepiej, jak potrafi. Okazuje się, że chęci to czasem za mało. Badacze z University of Michigan postanowili sprawdzić, czy metody, jakimi rodzice próbują zapobiegać przeziębieniom, są skuteczne. Niestety okazuje się, że większość z nas robi to źle!

Skuteczne od pokoleń?

Wielu rodziców dbając o zdrowie dzieci, powtarza prawidła usłyszane w swoim domu, często nie zastanawiając się, czy są one prawidłowe i skuteczne. Aż 70 proc. rodziców jest zdania, że porady zdrowotne przekazywane z pokolenia na pokolenie, pozwalają skutecznie dbać o zdrowie. Np. 52 proc. przebadanych uważa, że wychodzenie na dwór z mokrą głową może zakończyć się przeziębieniem, dlatego należy tego unikać. Natomiast połowa osób uważa, że przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu pozwala uniknąć zachorowania i szybciej wyzdrowieć, tymczasem zaledwie 23 proc. stosuje wietrzenie i częste wychodzenie na dwór. Wiele tych babcinych porad najpewniej sama słyszałaś lub nawet powtarzałaś je własnemu dziecku.  „Mądrości” przekazywane z pokolenia na pokolenie często nie mają żadnego uzasadnienia w nauce. Przeziębienie rozprzestrzenia się najczęściej drogą kropelkową podczas bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z zakażonym i to właśnie na unikaniu wirusów powinniśmy się skupić, dbając o zdrowie naszych dzieci.

Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Skuteczne, bo z reklamy?

W profilaktyce przeziębień kierujemy się także reklamami. Okazuje się, że ponad połowa rodziców (51 proc.) podaje dzieciom witaminy i suplementy w nadziei, że dziecko się nie rozchoruje. Ankietowani wskazali głównie: witaminę C, cynk lub Echinaceę (zioło). - Wielu rodziców wciąż podaje swoim dzieciom suplementy i witaminy, których skuteczność nie została udowodniona i które nie są objęte regulacjami Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Te produkty są intensywnie reklamowane, ale żadne niezależne badania nie wykazały ich skuteczności w zapobieganiu przeziębieniom. - tłumaczy doktor Gary Freed, współautor badań. Specjalista zaleca, by patrzeć bardziej sceptycznie na reklamy i nie wierzyć wszystkim marketingowym przekazom.

Badania wykazały też, że dziecko w wieku szkolnym przeziębia się średnio 3 do 6 razy w ciągu roku, a niektóre z przeziębień trwają nawet dwa tygodnie. Zdaniem naukowców, zamiast ufać temu, co teoretycznie działa, rodzice powinni skupić na efektywnych metodach. Jednym ze sposobów, który jest stosowany przez rodziców i ma udowodnione działanie, jest po prostu dbanie o higienę. Zdaniem specjalistów dokładne mycie rąk, pilnowanie, by dziecko nie wkładało palców i zabawek do buzi, naprawdę działa. Niezwykle ważne jest także niedzielenie się jedzeniem i piciem z chorą osobą, zasłanianie twarzy podczas kichania i kaszlu, a także czyszczenie zabawek po chorobie.

Źródło: Newsweek.com

Zobacz także:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Już jest 500 plus na pierwsze dziecko

Słoneczne ABC