Jakie mity o USG słyszą ginekolodzy? [WIDEO]

Na temat badań prenatalnych w ciąży, także USG, krąży wiele mitów. Zobacz, na jakie pytania przyszłych mam o rozwój dziecka i przebieg ciąży muszą odpowiadać ginekolodzy. Opowiada dr Grzegorz Południewski.
„USG podobno nie jest bezpieczne dla mojego dziecka!” „Płeć dziecka można zobaczyć już w 10. tygodniu ciąży” – te i inne mity słyszą od kobiet ginekolodzy w swoich gabinetach. Tymczasem badania prenatalne są nieocenioną pomocą w ocenie stanu zdrowia i etapu rozwoju dziecka w brzuchu mamy, ale nawet najlepszy lekarz może odczytać wyniki badania ultrasonograficznego jedynie na podstawie obrazu widzianego na ekranie. A ten odpowiada wiekowi ciąży.

Jakie jeszcze mity powtarzają przyszłe mamy w gabinecie ginekologa? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog położnik.  

Jakie mity powtarzają przyszłe mamy u ginekologa? 

Mitów na temat ciąży jest mnóstwo - opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog położnik. Kobiety już w bardzo wczesnej ciąży chcą wiedzieć wszystko na temat dziecka. 

– Badania ultrasonograficzne to diagnostyka oparta na obserwacji etapów rozwoju dziecka. To mit, że od początku widać na USG wszystkie ewentualne wady wrodzone płodu – tłumaczy dr Południewski.

Lekarz nie może też we wczesnej ciąży stwierdzić, czy dziecko będzie brunetką czy blondynką, której to informacji również oczekuje wiele przyszłych mam zapewnianych przez koleżanki, że to jedna z pierwszych danych podawanych na USG. 

Zobacz też: Dość medycznych interwencji podczas porodu!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy