Karmienie piersią
fot. Fotolia

6 szkodliwych mitów o karmieniu piersią

Chcesz karmić swoje dziecko piersią? Doskonale! Kobiecy pokarm jest dla noworodka i niemowlęcia bezcenny. Przygotuj się jednak na to, że niektórzy będą cię do tego zniechęcać.
Dorota Kornacka
Karmienie piersią
fot. Fotolia
Jako karmiąca mama spotkasz się nie raz i nie dwa z "dobrymi radami", wypowiadanymi z taką pewnością, że mogłyby zamieszać w głowie każdej niedoświadczonej i niepewnej siebie młodej mamie. Niestety, opinie te możesz usłyszeć nawet od mamy, koleżanki czy teściowej. Oto lista najczęstszych. Wszystkie są nieprawdziwe! Nie przejmuj się więc i... rób swoje! 

Mit 1. Masz zbyt małe piersi, by wykarmić dziecko

To, ile pokarmu produkują twoje piersi, zależy jedynie od tego, jak często przystawiasz maleństwo i jak długo ono ssie. Przy karmieniu naturalnym doskonale sprawdza się prawo popytu i podaży – piersi pobudzane przez częste i długie ssanie będą wytwarzać coraz więcej mleka. I nie ma to nic wspólnego z wielkością biustu! 

Sprawdź: Kiedy nie można karmić piersią 
Redakcja poleca: Jak mama wcześniaka może zadbać o laktację?
Nawet jeśli wcześniak na początku życia nie może ssać piersi mamy, można – i warto! – zadbać o laktację. Dzięki temu, kiedy maleństwo będzie już silniejsze, jego mama będzie gotowa przystawić je do piersi i nakarmić. Karmienie piersią może się udać, ale dla sukcesu bardzo ważne będą pierwsze godziny i dni po porodzie.

Mit 2. Twój pokarm jest za rzadki i maluch się nim nie najada 

Wygląd twojego pokarmu nie świadczy o jego wartości odżywczej! Skład kobiecego mleka dostosowuje się do potrzeb dziecka. Dlatego ilość zawartego w pokarmie mamy białka, tłuszczów, cukrów, witamin i soli mineralnych zmienia się w zależności od pory dnia, wieku niemowlęcia, a nawet podczas każdego karmienia. Na jego początku mleko jest bardziej wodniste, by zaspokoić pragnienie małego ssaka. Potem staje się gęstsze i bardziej kaloryczne, ponieważ zawiera więcej białka, tłuszczu i cukru.     

Mit 3. Podaj mu butelkę, to wreszcie się naje i nie będzie stale głodne 

Niemowlęta karmione sztucznie rzeczywiście rzadziej domagają się posiłku. Ale tylko dlatego że pokarm kobiecy jest lekkostrawny i ulega strawieniu znacznie szybciej niż najlepsze mleko modyfikowane.

Mit 4. Musisz zacząć dokarmiać dziecko, ponieważ twoje piersi stały się miękkie, a to znaczy, że zanika ci pokarm

Nieprawda! Gdy w kilka dni po porodzie twoje piersi przestają być nabrzmiałe i pełne mleka, to znak, że laktacja się unormowała i twoje piersi produkują tyle pokarmu, ile trzeba. I to dlatego stały się miękkie. 

Mit 5. Musisz go dopajać wodą, zwłaszcza podczas upałów

Nie musisz, a nawet nie powinnaś. Pisaliśmy już o tym, że na początku każdego karmienia kobiece mleko zawiera dużo wody. Dlatego wystarczy, że w czasie upałów będziesz przystawiać malca do piersi częściej niż zwykle. Przekonasz się, że będzie ssał wtedy krócej i skończy, gdy tylko zaspokoi pragnienie.

Mit 6. Skoro masz gorączkę, musisz odstawić dziecko od piersi

Przeciwnie – tym bardziej powinnaś je nadal karmić. W twoim pokarmie znajdują się bowiem przeciwciała. Dzięki temu jest wielce prawdopodobne, że malec będzie jedynym domownikiem, który nie zapadnie na infekcję. Pamiętaj tylko, by uprzedzić lekarza, że karmisz dziecko – dobierze leki, które nie zaszkodzą maleństwu.

Przeczytaj także: Karmienie piersią i przeziębienie karmiącej mamy
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy