Niemowlę gryzie łóżeczko, bo wyrzynają mu się ząbki
fot. Fotolia

Mleczaki mogą uratować życie twojego dziecka w przyszłości! Nie wyrzucaj ich!

Do tej pory, komórki macierzyste pozyskiwano głównie ze szpiku kostnego i z krwi pępowinowej. Okazuje się jednak, że można je pobrać także z zębów.
Hanna Szczesiak
Niemowlę gryzie łóżeczko, bo wyrzynają mu się ząbki
fot. Fotolia
Mleczaki są źródłem komórek macierzystych, które mogą uratować życie dziecka w przyszłości. Komórki macierzyste wykorzystywane są przy leczeniu nowotworów, chorób układu odpornościowego czy chorób kości.

Przechowywanie komórek macierzystych

Komórki macierzyste, które znajdują się w zębach, mogą być wykorzystywane wiele lat po wypadnięciu zębów. Żeby można było  nich skorzystać, konieczne jest ich prawidłowe przechowywanie. Na świecie coraz większą popularnością cieszą się banki komórek pochodzących z zębów. Ich przechowywanie jest tańsze niż przechowywanie komórek z krwi pępowinowej. W Polsce, krew pępowinowa (obok szpiku kostnego) wciąż jest głównym materiałem, z którego pobiera się komórki macierzyste.
Redakcja poleca: Nawyki żywieniowe a zdrowie zębów [WIDEO]
Czego nie może zabraknąć w diecie dziecka, by miało zdrowe zęby? Jakich produktów unikać? Czy dla zdrowia zębów ważna jest konsystencja posiłków? Ekspert podpowiada!

Nie zapominaj o Wróżce Zębuszce

Mleczaki, które same wypadną, nie są na tyle "żywe", aby można było pobrać z nich komórki. Żeby to zrobić, konieczne jest wyrwanie zęba przez stomatologa, wyodrębnienie komórek i ich zamrożenie. Nie oznacza to, że masz zapominać o Wróżce Zębuszce! Jeśli maluchowi wypadnie mleczak, pamiętaj, żeby zostawić mu pod poduszką 2 zł i schować mleczaka, na pamiątkę.  

Czytaj także: źródło: popularne.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy