mleczko pszczele
fot. Adobe Stock

Mleczko pszczele – właściwości i stosowanie

Mleczko pszczele wytwarzają pszczoły, ale jego ilość w ulu jest niewielka. Mleczko ma wiele korzystnych właściwości prozdrowotnych.
Ewa Janczak-Cwil
mleczko pszczele
fot. Adobe Stock
Mleczko pszczele ma galaretowatą konsystencję i biały lub żółtawy kolor. Wytwarzają je pszczoły jako pokarm dla swojej królowej – same jedzą je tylko przez 3 dni, gdy są w stadium larwalnym. Jest to dla pszczół bardzo cenny produkt i nie ma go w ulu wiele, dlatego na rynku można je kupić jako dodatek do miodu lub w postaci suplementów (kapsułek).

Mleczko pszczele:

Mleczko pszczele – skład

Najwięcej w naturalnym mleczku pszczelim jest wody – 66 proc. 12 proc. stanowią cukry (glukoza i fruktoza), 13,5 proc. białka, 3,7 proc .– lipidy, czyli tłuszcze. W mleczku pszczelim znajdują się też witaminy: C, D, E, B1, B2, B6, B12, biotyna, kwas foliowy oraz aminokwasy, acetylocholina, fosfor, wapń, żelazo, miedź i kwas asparginowy.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Mleczko pszczele – właściwości

Temu cennemu pszczelemu produktowi przypisuje się wiele korzystnych właściwości. Należą do nich:
  • pobudzanie odporności,
  • wspomaganie płodności kobiet i mężczyzn,
  • zwiększenie produkcji kolagenu,
  • pobudzanie laktacji,
  • łagodzenie menopauzy,
  • wspomaganie trawienia,
  • wspomaganie gojenia się ran,
  • zapobieganie depresji,
  • zapobieganie miażdżycy.

Zobacz także: Jak wspomóc gojenie się skaleczeń i ran u dziecka

Badania dowodzą, że mleczko pszczele jest produktem o wysokiej właściwości leczniczej i jest łatwo przyswajalne przez organizm. Wykazano także, że stymuluje odnawianie się tkanek miękkich, ułatwiając gojenie się ran i oparzeń oraz kości – ułatwia zrastanie się i zapobiega ich odwapnieniu.

Mleczko pszczele zwiększa także objętość krwinek czerwonych i wysycenie ich hemoglobiną. Ma także działanie adaptogenne, regulując funkcje psychiczne i fizjologiczne ciała człowieka: zmniejsza zmęczenie, poprawia samopoczucie, ułatwia koncentrację.

Mleczko pszczele – zastosowanie

Można je podawać w stanach niedożywienia małych dzieci, przy zaburzeniach odżywiania i trawienia u dzieci starszych.

Warto je także stosować podczas rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych i wyniszczających chorobach, podczas menopauzy, depresji, bezsenności, stresie, u osób starszych i zaburzeniach ciśnienia krwi.

Najniższa dawka, jaka ma działanie prozdrowotne, wynosi w świeżej formie 500 mg dziennie. Suplementacja diety gotowymi preparatami powinna wynosić 150 mg dziennie w przypadku dorosłych i 35-38 mg dziennie u dzieci.

Mleczko pszczele wymieszane z miodem (2 proc. mleczka) jest uznawane za skuteczny preparat. Można je przechowywać przez rok w ciemnym miejscu, a w lodówce dłużej. Preparaty z liofilizowanym mleczkiem pszczelim można przechowywać do 5 lat w temperaturze 0-15 stopni.
 
Uwaga! Mleczko pszczele lub miód z mleczkiem należy podawać drewnianą łyżeczką, a nie metalową. Mleczko pszczele nie jest wskazane dla osób uczulonych na miód, propolis czy pyłek.

Stosując mleczko pszczele kilka pierwszych razy u dziecka, należy je obserwować przez kilkadziesiąt minut. W razie niepokojących objawów (duszność, pokrzywka, rumień, świąd skóry, wydzielina z nosa, łzawienie) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Alergia na mleczko pszczele może bowiem doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Koszt mleczka pszczelego

Nie jest to tani produkt – jak każda cenna substancja. Cena zależy też od jakości produktu i marki. Ceny orientacyjne: za 25 g mleczka pszczelego trzeba zapłacić ok. 50 zł. Słoiczek zawierający 100 g mleczka to koszt ok. 170 zł. Z kolei kapsułki z mleczkiem pszczelim (500 mg) w ilości 100 sztuk to koszt ok. 40 złotych.

Poniżej znajdziesz mleczko pszczele dobrej jakości w dobrej cenie. Wybierz, czy wolisz naturalne czy w kapsułkach:


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy