dziecko u dentysty
fot. Fotolia

4 zabiegi, które chronią mleczne ząbki

Dziecko powinno odwiedzać stomatologa przynajmniej dwa razy w roku. Po to, by dowiedzieć się, czy wszystkie zęby są zdrowe. A kiedy jest potrzeba, zacząć je leczyć. Oto, jakie zabiegi mogą czekać dziecko.
Aleksandra Sokalska
dziecko u dentysty
fot. Fotolia

1. Fluoryzacja

Inaczej zwana lakierowaniem. Polega na dostarczeniu do ząbków fluoru (chroni przed próchnicą). Zęby dziecka powinny być poddawane fluoryzacji w gabinecie dentystycznym co sześć miesięcy. Przed wizytą dziecko musi wyszczotkować zęby mleczne, jednak w razie potrzeby dentysta umyje je ponownie specjalną szczoteczką i pastą. Potem pędzelkiem nałoży na zęby preparat z fluorem. W dniu zabiegu dziecko nie może jeść i pić niczego słodkiego ani kwaśnego (np. soku), a do dwóch godzin po fluoryzacji ma zakaz jedzenia i picia. W tym dniu wieczorem dziecko nie myje też zębów – powinno tylko wypłukać jamę ustną wodą, a jeśli tego nie potrafi – napić się przegotowanej wody. W państwowych gabinetach do fluoryzacji zębów zwykle trzeba dopłacić.
Redakcja poleca: Fluoryzacja - jak często ją robić dziecku?
Co ot jest fluoryzacja i jak często robić ja dziecku? Na te pytania odpowie nasz ekspert.

2. Lakowanie

Ma na celu ochronę przed próchnicą zębów, które posiadają bruzdy (trzonowców i zębów przedtrzonowych), bo trudniej je doczyścić i są bardziej podatne na próchnicę. Lakowanie polega na pokryciu bruzd preparatem z fluorem i utwardzeniu ich światłem UV. Następnie dentysta sprawdza kalką, czy w tym miejscu ząb nie jest za wysoki (w razie potrzeby wygładzi lak diamentową kulką). Lakowanie wykonuje się jednorazowo, choć czasem zabieg wymaga po kilku miesiącach korekty – gdy lak się zetrze lub odpryśnie. Po lakowaniu dziecko może od razu pić i jeść. Za zabieg w państwowych gabinetach zwykle trzeba dopłacić. 

Zobacz też: 4 ważne powody, by dbać o mleczaki

3. Lapisowanie

Jeśli ząbki malucha zostały zaatakowane przez próchnicę, powinna ona zostać jak najszybciej usunięta, by nie uszkadzała kolejnych zębów mlecznych. Ponieważ jednak dzieci trudno namówić na borowanie, wymyślono lapisy – preparaty, które hamują postęp próchnicy, choć jej nie usuwają. Zabieg polega na posmarowaniu miejsc uszkodzonych lapisem, a następnie nałożeniem na niego strącalnika – substancji, która utwardzi próchnicę i nie pozwoli jej się rozprzestrzenić. Te czynności podczas jednej wizyty dentysta powtarza trzy razy. Aby lapisowanie było prawidłowe, trzeba odbyć trzy wizyty w odstępach tygodniowych. Po zabiegu można jeść i pić dopiero po dwóch godzinach. Ujemnym efektem tej metody jest ciemne przebarwienie w miejscach nałożenia lapisu (reakcja wywołująca ciemny odczyn zachodzi jedynie w ognisku próchnicowym, a więc zdrowy ząb jej nie ulega i pozostaje biały). Lapisowanie w gabinetach refundowanych jest bezpłatne.

4. Plombowanie

Najskuteczniejsza i najbardziej znana metoda. Polega na oczyszczeniu ząbka z próchnicy za pomocą wiertła i wypełnienia ubytku: najpierw warstwą podkładu, który działa łagodząco i stymuluje zęba do ochrony przed próchnicą, a następnie plombą. Stomatolog może założyć dziecku srebrną plombę chemoutwardzalną (amalgamat) albo światłoutwardzalną: kolorową lub w kolorze zębów, a więc niewidoczną. Po założeniu plomby chemoutwardzalnej maluch przez chwilę powinien posiedzieć z otwartą buzią, nie wolno mu też przez dwie godziny nic jeść ani pić. Natomiast plombę światłoutwardzalną (mylnie nazywaną laserową) dentysta utwardza światłem UV, dzięki czemu plomba natychmiast tężeje i dziecko po jej założeniu może od razu pić i jeść. W gabinetach refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia amalgamaty są zakładane bezpłatnie, natomiast założenie plomby światłoutwardzalnej wymaga dopłaty (w prywatnych gabinetach są nieco droższe).

Zobacz też: Jak dbać o ząbki małego dziecka?

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy