GRY
 
 

Mleczne zęby pod lupą

O mleczaki trzeba dbać równie starannie jak o zęby stałe. Codzienna higiena jamy ustnej i wizyty u stomatologa to obowiązek.

dzieci, zęby
fot. Panthermedia
Przy higienicznym trybie życia i dodatkowej odrobinie szczęścia, czyli dobrych genach, próchnicy u dziecka da się całkowicie uniknąć. 

Jaka ciąża, takie uzębienie dziecka

Jakość zawiązków zębów zależy w dużej mierze od tego, co je przyszła mama. Aby były mocne, w jej diecie – już od czwartego tygodnia! – nie może zabraknąć wapnia oraz witamin D i A. Ważne są też geny. To one decydują o wyglądzie zębów, czasie i kolejności ich wyrzynania się, a do pewnego stopnia także o podatności na próchnicę. Można więc powiedzieć, że już w momencie przyjścia na świat dziecko ma „zaprogramowaną” częstotliwość kontaktów z ortodontą i dentystą. Dbanie o higienę jamy ustnej może jednak pomóc oszukać przeznaczenie. A jej lekceważenie zmarnuje każdy potencjał.

O zęby trzeba dbać na długo przed tym, zanim się pojawią. Noworodek rodzi się z kompletem zawiązków 20 zębów mlecznych ukrytych poniżej linii dziąseł, a także z początkami zawiązków zębów stałych (które pojawiają się dopiero około 6. roku życia). Maluszek bardzo szybko zaraża się od dorosłych bakteriami powodującymi próchnicę. Ma je w buzi większość niemowląt.

Już kilkutygodniowemu dziecku dziąsła trzeba przecierać gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie albo silikonową szczotką nakładaną na palec. Należy to robić po każdym karmieniu. U większości niemowląt pierwszy ząb pojawia się w 6.-8. miesiącu życia, ale to sprawa indywidualna. Czasem ta chwila ma miejsce już w 3. miesiącu, innym razem – po pierwszych urodzinach. Pełny garnitur 20 mlecznych perełek powinien pojawić się u każdego maluszka pod koniec trzeciego roku życia.

Redakcja poleca: Czy dzieciom wolno używać pasty do zębów z fluorem?
Pasty z fluorem stosowane w odpowiedniej ilości nie są szkodliwe dla dzieci – stwierdzili naukowcy. Dr hab. nauk med. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiada szczegółowo, jak dzieci powinny myć zęby oraz której pasty do zębów mogą używać.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!