dziecko, mleko, dzieci pijące mleko
fot. Fotolia

Co daje dziecku mleko? 5 niezwykle ważnych korzyści

Jest głównym... a w zasadzie jedynym składnikiem diety dziecka w pierwszych miesiącach życia. Ale po nich dziecko nadal powinno pić mleko! Dlaczego?
Aleksandra Sokalska
dziecko, mleko, dzieci pijące mleko
fot. Fotolia
Dzienne zapotrzebowanie na wapń u dziecka, które skończyło roczek i nie przekroczyło jeszcze trzech lat, wynosi 800-1000 mg. By lepiej uzmysłowić sobie tę dawkę, pomyśl, że 250 mg wapnia jest np. w szklance mleka, kubeczku jogurtu, dwóch plasterkach żółtego sera. Większość z nas wie o tym, że mleko jest ważne dla dziecka, ale tak naprawdę dlaczego? Oto 5 najważniejszych korzyści. 

1. Mleko wzmacnia kości

Wapń – podstawowy budulec kości – najlepiej przyswaja się z mleka. Niemowlętom raczej nie grozi niedobór tego pierwiastka, inaczej jest po pierwszym roku. Zwykle właśnie wtedy zaczynają się problemy. Dziecko bardzo szybko rośnie, więc jego organizm potrzebuje codziennie o ponad połowę więcej wapnia. Tymczasem większość dzieci, zamiast jeść więcej przetworów mlecznych, zjada ich mniej. Jeśli więc dziecko nie jest alergikiem, namawiaj je do picia mleka codziennie. Jeśli dziecko nie lubi zwykłego mleka, dodaj do niego owoce, np. banany, truskawki. Ten wartościowy napój da się też przemycać w innych posiłkach, np. w kaszkach, naleśnikach. Jeżeli po mleku dziecko boli brzuszek i lekarz stwierdzi nietolerancję laktozy, proponuj takie o obniżonej zawartości tego cukru.
Redakcja poleca: Przepis na krupnik z kaszą orkiszową i tofu
Aromatyczny i bogaty w pełnowartościowe składniki odżywcze przepis na krupnik z kaszą orkiszową i tofu. Koniecznie go wypróbuj.

2. Mleko poprawia odporność

Jeśli nie masz problemów z laktacją, karm dziecko wyłącznie swoim mlekiem przez pierwszych sześć miesięcy życia. Wraz z nim dziecko dostanie cenne przeciwciała chroniące przed chorobami. W mieszankach zastępują je specjalne immunoskładniki. Pamiętaj, że przeziębienie czy nawet grypa mamy nie są powodem, by odstawiać dziecko od piersi. Dzięki twojemu mleku ryzyko choroby będzie mniejsze.

Jakie mleko modyfikowane dla wcześniaka - testy i opinie

3. Mleko podwyższa inteligencję

Dzieci karmione piersią zwykle szybciej zaczynają mówić, bardzo często mają też wyższy iloraz inteligencji. W przyszłości lepiej się uczą i są bardziej zrównoważone emocjonalnie. To zasługa m.in. tłuszczu, który jest w pokarmie. Podawaj też dziecku pierś w nocy. Wtedy twój pokarm zawiera aż trzy razy więcej cennego tłuszczu! W mleku modyfikowanym również są często substancje, które mają wpływ na rozwój inteligencji dziecka. Najważniejsze z nich to kwasy tłuszczowe LC-PUFA i dobry cholesterol. To m.in. dzięki nim w mózgu szkraba tworzą się nowe połączenia między komórkami nerwowymi, a dziecko zdobywa nowe umiejętności i coraz więcej zapamiętuje. 

4. Mleko ułatwia dobry sen

Mleko zawiera tryptofan – naturalną substancję, z której (w wyniku przemian enzymatycznych) powstaje serotonina ułatwiająca wyciszenie się oraz melatonina regulująca zegar biologiczny i przygotowująca do snu. Niemowlę nakarm piersią, a starszakowi zrób mleko z miodem.

5. Mleko poprawia trawienie

Pokarm z piersi jest lekkostrawny i jeśli dziecko źle się po nim czuje, to trzeba przeanalizować dietę mamy. Natomiast w mieszankach znajdziesz składniki wspomagające pracę jelit, np. probiotyki lub błonnik.

Zobacz: 7 mlecznych koktajli dla dziecka na cały tydzień
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Popularne tematy