GRY
 
 

Mleko dla wcześniaka

Najlepiej, by noworodek urodzony przed czasem był karmiony piersią. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Wtedy musi dostawać specjalną mieszankę.

Noworodki urodzone znacznie przed naturalnym końcem ciąży (szczególnie przed trzydziestym tygodniem) wymagają karmienia pokarmem bogatym w białko, wapń, cynk i żelazo. Najlepiej byłoby oczywiście, gdyby otrzymywały mleko swojej mamy, ale i je czasem trzeba wzbogacić tzw. wzmacniaczami pokarmu, by zapobiec niedożywieniu dziecka. Wzmacniacze można dodawać do ściągniętego mleka kobiecego lub mieszać z wodą i podawać tuż przed karmieniem piersią.

Jeśli karmienie naturalne okazało się niemożliwe, wcześniak będzie dostawał butelkę ze specjalną mieszanką. Mleka przeznaczone dla takich dzieci zawierają więcej odpowiedniego dla nich białka oraz tłuszczów niż zwykłe mleko modyfikowane. Te właśnie składniki są niezbędne dzieciom urodzonym przed czasem do ich prawidłowego rozwoju.

Jaką mieszankę wybrać dla noworodka urodzonego przed czasem
Mój Bartek urodził się miesiąc przed terminem i ważył 2200 g. Teraz ma już dwa miesiące, przybrał na wadze półtora kilograma. Dostaje mieszankę dla dzieci z alergią (Nutramigen) i nie ma objawów uczulenia. Pani doktor mówi, że już czas przejść na zwykle mleko modyfikowane. Boję się jednak, by mój synek nie dostał uczulenia. A może podawać mu mleko sojowe? Ewa z Lipna

Proszę zaufać lekarzowi, który zajmuje się Bartkiem. Preparatów mlekozastępczych przeznaczonych dla dzieci, u których stwierdzono alergię, nie podaje się profilaktycznie. Nutramigen, a także mleka sojowe nie dostarczają wystarczającej ilości składników, których potrzebuje szybko rosnący organizm dziecka, np. wapnia i fosforu. Poza tym mleka sojowego nie zaleca się tak małym niemowlętom, bo mogą się na nie uczulić. Myślę, że lekarz opiekujący się Bartkiem wybierze mieszankę zawierającą wielonienasycone kwasy tłuszczowe (tzw. LC-PUFA). Przyczyniają się one do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka. A więc nie może ich zabraknąć w diecie żadnego maleństwa, a już szczególnie tego, które przyszło na świat jako wcześniak.

Mleko kozie dla dziecka
Ala niedługo skończy roczek. Czy mogę podawać jej mleko kozie zamiast krowiego? Jola z Legionowa

Nic się nie stanie, jeśli czasem poda pani małej trochę koziego mleka lub serka. Kozie mleko jest bardziej tłuste i zawiera więcej soli mineralnych niż krowie, ale ma mniej istotnych dla dziecka witamin. Ma też mniej kwasu foliowego, co może się przyczynić do niedokrwistości. W drugim roku życia dzieci powinny nadal pić mleko modyfikowane. Zwykłe krowie (i kozie) nadmiernie obciąża organizm białkiem, produktami jego przemiany oraz solami mineralnymi.
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj