mleko modyfikowne, jak zrobić mleko dla dziecka
fot. Fotolia

Jak przygotować mleko dla dziecka

Mleko modyfikowane będzie dla dziecka zdrowe, jeśli je dobrze przygotujesz. Myślisz – to nic trudnego? To powiedz, kiedy najlepiej przygotować mieszankę mleczną i co z nią zrobić, jeśli niemowlę od razu jej nie wypije? Czy można butelkę zostawić na później? Jeśli nie wiesz, to lepiej sprawdź tutaj.
Aleksandra Sokalska
mleko modyfikowne, jak zrobić mleko dla dziecka
fot. Fotolia

Mleko modyfikowane dla niemowląt powinno się gotować?

Nie! Straci wtedy wiele cennych składników odżywczych, w tym witamin. Do rozpuszczenia proszku używaj wody butelkowanej niskosodowej (na etykiecie powinna być informacja, że to woda dla dzieci i nadaje się dla niemowląt). Koniecznie ją zagotuj i poczekaj, aż nieco przestygnie. Potem nalej odpowiednią ilość do wysterylizowanej butelki i wsyp proszek mleczny. Nałóż nakrętkę ze smoczkiem i potrząsaj butelką, aż do zupełnego rozpuszczenia się mleka. Nigdy też nie przechowuj niedopitej przez dziecko porcji, bo to pożywka dla bakterii, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe. Wylej resztki i od razu umyj butelkę.
 
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Kiedy najlepiej przygotowywać mleko modyfikowane?

Najlepiej przygotowywać mieszankę na krótko przed karmieniem. Zdarza się jednak, że dziecko nie jest głodne albo śpi dłużej niż zazwyczaj. Świeżo przygotowane mleko możesz trzymać w podgrzewaczu do pół godziny. Jeśli przez ten czas dziecko nie zgłodnieje, trzeba je wylać i przygotować świeże. Możesz też od razu wstawić butelkę z mieszanką do lodówki. Schłodzone mleko można przechowywać ok. 2 godzin. Podgrzej je w podgrzewaczu tuż przed podaniem. Nigdy nie rób tego w mikrofalówce, bo w ten sposób mleko podgrzewa się nierównomiernie.

Sprawdź, jakie przydadzą ci się akcesoria do karmienia

Zobacz też film przedstawiający butelkę, która skraca czas przygotowania mleka dziecku:

Czy można zmieniać proporcje mleka modyfikowanego, np. niejadkowi wsypywać więcej mieszanki?

Nie! Gęste mleko może dziecku zaszkodzić. Miarka nie powinna więc być ani kopiasta, ani zbyt ubita. To naprawdę ważne, bo jeśli mieszanka okaże się zbyt esencjonalna, niedojrzałe nerki dziecka zostaną zbytnio obciążone. I przeciwnie – nigdy nie dodawaj do wody mniej mleka, niż zaleca to producent. Jeśli użyjesz zbyt mało proszku mlecznego, dziecko nie otrzyma odpowiedniej ilości substancji odżywczych i będzie głodne. Nigdy też nie kupuj mleka w uszkodzonej puszce lub pudełku. Zawsze sprawdzaj datę jego przydatności do spożycia.

Zobacz też przewodnik po mlekach modyfikowanych

Co zrobić, gdy dziecko wypija mniej mleka modyfikowanego niż przewidują normy?

Dziecko nie musi wypić całej porcji (choć zgodnie ze schematami żywienia w 1. miesiącu powinno dostawać siedem razy po 110-130 ml mieszanki, w 2. – sześć razy po 110-130 ml, w 3. – sześć razy po 130 ml, w 4.– sześć razy po 150 ml). Pediatrzy zalecają, by uwzględniać łaknienie dziecka, więc nie sprawdzaj stale na podziałce butelki, ile wypiło (zalecenia to dane orientacyjne, bo każde dziecko ma nieco inne potrzeby), nie karm przez sen. Jeśli martwisz się, że je za mało, nanieś jego wagę na siatki centylowe, a jeśli twoje dziecko waży za mało, porozmawiaj z pediatrą.

Jak przygotowywać mleko modyfikowane na spacer?

Jeśli planujesz spacer, podczas którego wypada tylko jedno karmienie, zabierz ze sobą przegotowaną ciepłą wodę w butelce, którą zapakujesz w torbę termoizolacyjną, i odmierzoną porcję mieszanki. Wsyp ją do wody tuż przed podaniem dziecku. Na czas dłuższej podróży zabierz ze sobą gorącą wodę w termosie oraz przegotowaną i schłodzoną w butelce. Wymieszaj obie w proporcji 1:2, by dziecko miało ciepły, ale nie gorący posiłek. Mleko modyfikowane możesz przewozić w specjalnym pojemniku mieszczącym trzy porcje mleka. Można go kupić w sklepach z akcesoriami niemowlęcymi.

Mleko modyfikowane dla noworodka - sprawdź opinie!

Jak karmić dziecko mlekiem modyfikowanym w podróży?

W drodze dziecko może jeść mniej, ale częściej lub rzadziej bo... większą część podróży przesypia. Często po pierwszych łykach dziecko odmówi posiłku. Nie podawaj mu tej samej mieszanki pół godziny później, gdy zgłodnieje! Trzeba przygotować nową w kolejnej czystej butelce. Pamiętaj, że nie zawsze będziesz miała warunki, by dokładnie wymyć użytą. Dlatego na wszelki wypadek przygotuj jedną porcję mieszanki i jedną butelkę więcej, niż przewidujesz, że będzie ci potrzeba. Nie martw się, jeśli dziecko nie ma w podróży apetytu, dbaj jednak, by było napojone.

Sprawdź także bezpieczeństwo w podróży
Oceń artykuł

Ocena 4 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy