dziecko, karmienie butelką, mleko
fot. Panthermedia

Mleko modyfikowane – z myślą o potrzebach najmłodszych

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by przez pierwsze pół roku życia maleństwo było karmione przez mamę piersią. Są jednak sytuacje, gdy jest to niemożliwe. W takim wypadku "ratunkiem" jest mleko modyfikowane.
dziecko, karmienie butelką, mleko
fot. Panthermedia
Słowo modyfikacja, w kontekście karmienia a potem rozszerzania diety dziecka, dla wielu mam brzmi "groźnie". Przecież najlepsze jest to, co naturalne, a nie jakieś tam "zmodyfikowane"! Dlatego wiele mam wciąż z nieufnością odnosi się do mleka modyfikowanego. Nawet gdy są zmuszone, by podać je maleństwu – ponieważ z jakiegoś powodu nie mogą karmić piersią – traktują je jako "mniejsze zło", ale nadal zło...

Tymczasem mleko modyfikowane jest tworzone specjalnie z myślą o potrzebach niemowląt. Być może troszkę niefortunnie się nazywa, jednak wszelkiego rodzaju "modyfikacje" są jak najbardziej bezpieczne, a wręcz konieczne, aby zaspokajać wymagania małego organizmu. A o co dokładnie chodzi z tą modyfikacją?

Otóż mleko modyfikowane produkowane jest z mleka krowiego, które - niezmienione - ma skład niedopasowany do potrzeb niemowląt. Dlatego wymaga ono "modyfikacji". Na czym ona polega? Dzięki procesom technologicznym "sztuczne" mleko ma skład jak najbardziej zbliżony do pokarmu kobiecego. Nie tylko więc zaspokaja głód maleństwa, ale zawiera składniki, które wpływają korzystnie na jego rozwój. Dzięki temu mama może mieć pewność, że nawet nie karmiąc maleństwa piersią, dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych - w najwyższej jakości.

Co ważne, konkretne mleka modyfikowane przeznaczone są dla konkretnych grup wiekowych. Rozpoznasz je po "cyferkach". Pokażemy Ci to na przykładzie mlek Nan Pro.

Mleko Nan Pro 2 wskazane jest dla dzieci między 6. a 12. miesiącem życia, natomiast mleko Nan Pro 3 może być podawane co najmniej rocznemu bobasowi. Zarówno jedno, jak i drugie mleko stanowi płynny składnik diety i może być podawane w okresie odstawiania od piersi i po jego zakończeniu. Mleka następne Nan Pro zawierają żywe kultury bakterii BIBFIDUS BL takie jakie występują w mleku matki. W ich składzie obecne są także kwasy LC PUFA wspierające rozwój wzroku, żelazo potrzebne do budowy komórek krwi oraz jod – niezbędny w rozwoju funkcji poznawczych niemowlęcia. Wapń i witamina D wspomagają zaś prawidłową budowę kości i zębów. Mleko Nan Pro 2 i Nan Pro 3 są bezglutenowe, nie wymagają gotowania, nie są jednak wskazane dla maluchów ze stwierdzoną alergią na białko mleka krowiego i nietolerancją laktozy. Mimo że mają ze sobą "tyle wspólnego", to jednak różnice w ich składzie sprawiają, że tak ważne staje się patrzenie "na numerki".

Ale kryterium wieku to nie wszystko. Mleka mają też "wartości dodane" – są przeznaczone dla brzdąców mających różne problemy: alergie, ulewanie, kolki czy biegunki. Jak je rozpoznać?

Mleka z literką "R", czyli np. Nan Pro 2R, ma skład zbliżony do mleka Nan Pro 2, z tym że dodatkowo wzbogacone jest w kleik ryżowy. Dzięki temu szybciej zapewnia dziecku uczucie sytości, jest więc idealne dla małych łakomczuszków. Natomiast mleka z literami "HA" powinno być stosowane przy zwiększonym ryzyku alergii na białko mleka krowiego. Zawiera ono wysokiej jakości białko OPTI PRO HA – hydrolizowane, dzięki czemu idealnie sprawdza się w przypadku diety hipoalergicznej. Tak jak mleko Nan Pro 2, "wersja" H.A. również ma w swoim składzie kwasy LC PUFA czy aktywne kultury bakterii BIFIDUS BL.

Seria Nan oferuje także mleka "Expert", które przeznaczone są dla maluszków z różnymi dolegliwościami. O podaniu takiego mleka dziecku powinien zdecydować specjalista. Zapytaj o nie swojego pediatrę lub położną.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Popularne tematy